Agro turizmini fırsata çevrimeli
ABD, İspanya ve İtalya'da yapılan agro turizm Ege’de yayılmaya başladı

ŞİRİNCE - Dünya genelinde özellikle ABD, İspanya ve İtalya'da farklı bir turizm anlayışıyla yayılmaya başlayan agro (tarım) turizmi, Ege Bölgesi'nde önem kazanmaya başladı.

Şirince'de agro turizmin öncüsü olan Süleyman Zemin, "Ülkemizde turizm alanında deniz kum güneş belli bir potansiyele kavuşmuştur. Dünya agro turizm pastasından tesislerimiz olmadığı için pay alamamaktayız. Cumhurbaşkanımızın söylediği var olan turist sayısına ekleme yapmamız için turizm alanını farklılaştırılmasından yola çıkarak agro turizmini ülkemiz için bir fırsata çevirmemiz lazım" dedi.
AGRO turizminde başı çeken ülkelerin Amerika, İtalya ve İspanya olduğunu belirten Zemin, "Aslında Türkiye havası suyu ve coğrafi yapısıyla agro turizminde ilk üçe girmeye aday bir ülke. Düzgün ve hızlı agro turizmi ülkemizde yayılırsa 10 milyon turist sayısına ulaşabilir" dedi.
Doğaya yakın olmanın önemine değinen Uzm. Piskolog Didem Turgut Çönkü, "Doğa, çok güçlü bir antidepresandır. O yüzden agro turizm hepimiz için önemli olan ruh ve beden sağlığımızı dengede tutmamız açısından da desteklenmelidir" diye konuştu.
 

http://www.turkiyeturizm.com/ sitesinden 22.09.2017 tarihinde yazdırılmıştır.