Cuma, 22 Eylül 2017 11:41
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Turistler en çok otellerde çıkan yemeklerden şikayetçi oldu
26 Ocak 2008 Cumartesi 12:40
Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya, ilçeye gelen turistlerin en çok otellerde çıkan yemeklerden şikayetçi olduğunu söyledi.

ANTALYA-Antalya'nın Alanya ilçesi Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya, ilçeye gelen turistlerin en çok otellerde çıkan yemeklerden şikayetçi olduğunu söyledi. Kahya, içki konusunda kısıtlama yapılarak yemeklerin daha kaliteli çıkarılması gerektiğini belirtti.

Kleopatra Otelciler Birliği, 2008 turizm sezonu öncesi toplantı yaparak sorunları değerlendirdi. Alanya'nın Türkler beldesinde bulunan Alaiye SPA-Resort Otel'de yapılan toplantıya tur operatörleri ve turizmciler katıldı. Toplantıda Her Şey Dahil Sistemi'nin bir trend olduğu ve bu sistemden vazgeçmenin mümkün olmadığı vurgulandı.Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya, dünyanın dört bir yanından ilçeye gelen turistlerin en çok yemeklerden şikayetçi olduğunu söyledi. Otelde verilen hizmetler konusunda müdürlere çok büyük görevler düştüğünü dile getiren Kahya, tam pansiyonda sıkıntı yaşanmadığını belirtti. Kleopatra'ya bağlı otellerin çoğunun yarım pansiyon sistemiyle hizmet verdiğini anlatan Kahya, "Tam pansiyon sistemiyle gelen müşteriler içki konusunda sıkıntı yaşamıyor. Ancak yemekler konusunda memnuniyetsizlik var. İçki servislerinde çok az kısıtlama yaparak daha kaliteli yemekler çıkarabiliriz. Bu fikrimizi turizmci arkadaşlarla görüşüyoruz. Bunun yanı sıra yarım pansiyon veya tam pansiyon olsun her türlü sistemin en iyi şekilde uygulanması gerekli. Aksi takdirde Alanya'dan memnun ayrılmayan bir turist gelecek yıl gelecek olan en az 5 turistin başka turistik kente gitmesine neden olabilir." dedi.

 

Turistik kentlerde görevlerin sadece turizmcilere düşmediğini anlatan Kahya, turizmcilerin yanı sıra yerel yöneticilerin de birtakım sorumluluklarının olduğunun altını çizdi. "Turistik tesislerde iyi hizmet veriyoruz ama turist dışarı çıktığı zaman şikayetler geliyor" diyen Kahya, esnafların da turistlere karşı daha duyarlı davranması gerektiğine işaret etti. Tur operatörlerinin verdiği bilgilere göre 2008 satışlarında geçen seneye göre yüzde 15 bir artış olduğunu ifade eden Kahya, yaşanan artışın sevindirici olduğunu kaydetti.

 

'YEREL SEÇİMLERDE TURİZMİ BİLEN BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLMELİ'

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Alaiye SPA-Rosert Otel sahibi Hasan Uysal da Alanya turizminin içinde bulunduğu durumun çok iyi olmadığını belirtti. 2009'da yapılacak olan yerel seçimde belediye başkanlığına turizmi bilen bir kişinin seçilmesi gerektiğine inanan Uysal, "Yerel yönetim turizm için çok önemli. En iyi adayın seçilmesi içim çaba sarf etmek gerektiğini düşünüyorum. Çevreye duyarsız yöneticilerin seçilmesi durumunda çarpık yapılaşma ve turizmdeki sıkıntıların önüne geçilemez." dedi.

 

Turizmci Serdar Akaydın da Her Şey Dahil Sistemi'ne karşı direnmenin anlamsız olduğunu söyledi. Uygulanan sisteme karşı direnmenin akıntıya karşı kürek çekmek olacağına inanan Akaydın, "1994 yılında terör dolayısıyla turizmde çok kötü bir başlangıç yaptık. Şu anda uygulanan sistem ilk o zaman başladı ve zamanla yayıldı. Daha sonra Akdeniz havzasındaki ülkeler Türkiye'ye gelerek inceleme yaptılar. Bu sistemi uygulamaya geçtiler. Arz ve talepten dolayı bu sisteme geçildi." şeklinde konuştu. Türkiye'ye gelen turistlerin sabit gelirli ailelerden oluştuğunu aktaran Akaydın, Her Şey Dahil Sistemi'ni tartışmak yerine turistleri Alanya'ya çekmenin yeni yollarını bulmak için çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Alanya'daki turist potansiyelini arttırmak için yabancı ülkelerin takımlarının ilçeye davet edilebileceğini anlatan Akaydın, yabancı takımların ilçeye gelmesinin fuarlara binlerce dolar para verip broşür dağıtmaktan daha faydalı olacağına işaret etti.

Bu haber toplam 8922 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar