Çarşamba, 20 Eylül 2017 12:46
20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı         18:00 Bakan Arslan'a rapor sunuldu         17:00 THY Chicago'da 20. yılını kutladı         16:00 Konyaaltı’nda kıyı temizliği yapıldı         15:00 Dünyanın en eski yolcu uçağı         14:00 Alitalia için 5 firma yarışıyor         13:00 Aeroflot, 50. yılını İstanbul'da kutladı         12:00 Tarlabaşı'na Çinli milyarder geliyor         11:00 Rize'de ''Organik Turizm başladı         10:00 Uçhisar Belediyesi'ne Ödül         09:00 Kapadokya’nın 2023 turizmi konuşuldu         17:00 Türkiye liderliğinde turizm komitesi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Çeşme’nin 22 yıllık nostaljik lezzeti 'Bağcı Döner' Ataşehir’de açıldı
14 Eylül 2017 Perşembe 10:00
Çeşme’nin unutulmayan 22 yıllık lezzeti Bağcı Döner 9 yıllık aradan sonra Ataşehir’de İstanbullularla buluştu

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Çeşme’nin unutulmayan 22 yıllık lezzeti Bağcı Döner 9 yıllık aradan sonra Bağcı Ailesi’nin damadı Tolga Atalay’ın danışmanlığı ve yeğen Haydar Gölünç ile Ataşehir’de İstanbullularla buluştu.
Ataşehir Watergarden’da yeni açılan Nostalji Sokağı’nda Türk damak tadı avcılarının unutulmayan lezzetleri arasında yerini alan Bağcı Döner’in sahibi Haydar Gölünç, Yunanistan’ın Sakız Adası’nın bir numaralı restoranı Roussiko Taverna’nın sahibi olarak yıllardır başarılara imza atıyor.

bagci-doner-15.jpg

bagci-doner-16.jpg

Haydar Gölünç “Hedefimiz Çeşme’de doğan ailemizin markası olan Bağcı Döner’i unutturmamak ve İstanbul’da büyüterek dünyaya açılmak” dedi. Hedefinde Bağcı Döner’i Atina’da açacağı restoranlarla yaygınlaştırmak olan Haydar Gölünç, “Çeşme meydanında el arabasında Ali Bağcı ile başlayan 22 yıllık lezzeti yeniden hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

bagci-doner-1.jpg

BAĞCI DÖNER’İN HİKAYESİ

Çeşme’nin köklü ailelerinden turizmci Bağcı Ailesinin gençlerinden Ali Bağcı, ailesinin kamping ve diğer turizm faaliyetleri ile ilgilenmek yerine dönerciliği seçer. Ali Bağcı, Çeşme çarşısında 1986 yılında meydanda bir döner arabasi ile işe başlar.
Özel Ege etleri. sütleri ile terbiyelendirdiği döner hazırlar. Hazırladığı 20 veya 80 kiloluk dönerleri öğlen 12.00 sıralarında satışa açar ve çok beğenilerek saat 15.00 civarında biter. Ertesi gün 12.00’de yenidöner takılır. Çeşme’ye lezzet kazandıran Ali Bağcı’nın sokak arabasıyla sunduğu bu lezzet 22 yıl boyunca devam eder. Ali Bağcı, 2008 yılında kapılarını kapatır ve emekliye ayrılır.

bagci-doner-12.jpg

BAĞCI DÖNER İSTANBUL’DA YENİDEN HAYATA GEÇTİ

Aradan geçen 9 yıl sonra Bağcı Döner İstanbul Ataşehir’de yeni kurulan Watergarden’da Ali Bağcı’nın yeğeni Haydar Gölünç tarafından yeniden kapılarını açtı. Ali Bağcı’nın damadı, danışman şef Tolga Atalay’ın desteği ile Nostalji Sokağı’nda hizmete giren Bağcı Döner’de kuru meşe odunu kömüründe pişen Çeşme’nin unutulmayan lezzeti döner Bu kez İstanbul’da lezzet arayanlarla buluştu.
Döner’in lezzetine lezzet katan domates Ovacık’tan, salatalık Çengelköy’den, pul biber Maraş’tan, nar ekşisi İskenderun’dan, bilye kekik ve zeytinyağı Çeşme’den, patates Afyon’dan özenle seçilerek getirildi. Bağcı Döner, sadece etinde değil diğer tüm malzemelerinde özen göstererek sunduğu lezzetteki özelliği koruyarak İstanbullularla buluştu.

bagci-doner-13.jpg

NOSTALJİ SOKAĞI’NI KURAN DANIŞMAN ŞEF, TOLGA ATALAY

Ataşehir Waterganden’da seçkin konukların katılımıyla hizmete açılan Bağcı Döner’in danışmanlığını Ali Bağcı’nın damadı, şef Tolga Atalay yapıyor. Türk turizminde bir zamanlar Maslak Movenpick Hotel’i açarak bayan patronlar kategorisinde önemli yere sahip bulunan Sıdıka Atalay’ın oğlu olan Tolga Atalay, Nostalji Sokağı’nın projesini gerçekleştirdi.

bagci-doner-watergarden1.20170914091221.jpg

bagci-doner-3.jpg

Türkiye’nin damak tadı tarihine imzalar atan hafızaladaki markaların sergilendiği Nostalji Sokağı’nda İmren Lokum’dan Hurdacı Tavuk’a, Tahtakale Sokak Pilavcısı’na kadar unutulmayan sokak lezzetleri yer alıyor. Tolga Atalay’da bunlar arasında kendine 1939 yılında Kırklareli’nde doğan Kücük Mustafa Köftecisi adlı restoranı açtı.

roussiko-sakiz.jpg

SAKIZ ADASININ BİR NUMARASI: ROUSSIKO TAVERNA

İzmir Çeşme’de 1960’lı yıllarda ünlü “Gül Pansiyon”, “Gül Restoranı” ile Türk turizm tarihinde önemli yere sahip olan turizmci Bağcı Ailesi’nin yeğeni olan Haydar Gölünç’ün hikayesi bu kadarla bitmiyor.
Çeşme Sheraton Oteli’nin kuruluşunda Ön Büro görevlisi olarak çalışan Haydar Gölünç, 2010 yılında Sakız Adası’na taşınır. Sakız Adası’ndan Maria ile evlliliğinden halen 13 yaşında olan Tuna adlı bir çocuğu olur. Haydar Gölünç, ailesinin turizmci geçmişinden cesaret alarak Sakız Adası’nın bir numaralı tavernası haline gelen Roussiko Taverna’yı kurar. Bağcı Ailesi’nin genlerinin etkisiyle malzemeden fedakarlık etmeyerek son derece lezzetli ürünlerle vazgeçilmez hale gelir. Ancak Haydar Gölünç’e bu yeterli olmaz. Şimdi Tolga Atalay’ın danışmanlığı ile “Bağcı Döner”i önce Türkiye’de sonra Yunanistan’da bir numara yapmayı hedefliyorlar.

Bu haber toplam 565 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar