Pazartesi, 25 Eylül 2017 18:50
17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İnternet satışlarının artması üzerine vergi uygulaması getiriliyor
05 Eylül 2017 Salı 16:00
Türkiye'de internetten yapılan satış oranlarının büyük oranda artması üzerine vergi uygulaması getiriliyor.

ANKARA- Türkiye'de internetten yapılan satış oranlarının büyük oranda artması üzerine vergi uygulaması getiriliyor. İnternet üzerinden yapılan satışlar karşılığında ödenmesi gereken kurumlar vergisi ve KDV gibi sistemlerden muaf olmalarının haklı bir sebebinin olmadığı görüldü. Maliye Bakanlığı internet satışlarını denetleyeceğini ve gerekli vergilerin alınacağını belirtmişti.

İnternetten satış yapan şirketlerin geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bir araya geldikleri öğrenildi. Yapılan görüşmelerin ardından kurumlar vergisi ve KDV gibi vergi sistemlerinin geri ödemeleri konusunda anlaşmanın sağlandığı açıklandı. İnternet satışları için özel vergi dairelerinin kullanılmasına karar verildi.

VERGI ÖDEMEKLE MÜKELLEF OLACAKLAR

Yapılan çalışmaların ardından uluslararası ölçekte ülkemizde de hizmet veren yabancı internet satış siteleri ile Maliye Bakanlığı arasında geçtiğimiz günlerde beklenilen görülme gerçekleşti. Bu süreçte Türkiye'de yerleşik durumda bulunan şirketlerin belirtilen ve olması gereken vergi ödemelerini ödemeyi kabul ettikleri açıklandı. Bu süreç içerisinde şirketler kurumlar vergisi ile KDV gibi ödemeleri yapacaklarını açıkladı. Maliye Bakanlığı daha sonraki dönemlerde işi bir aşama daha ileriye götüreceğini açıklayarak elektronik ticaret sistemi ile uğraşanlar için stopaj vergisinin getirilmesinin planlandığını açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katılmış olduğu toplantıda e ticaret sisteminin vergilendirilmesi ve kayıt dışı oranlarının azaltılması için yapılan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Yapılan çalışmanın Türkiye ekonomisi içinde önemli bir adım olduğu değerlendirildi. Yaşanabileceği mağduriyetlerin yeni sistemle birlikte en az seviyeye indirilmesine karar verildi. Net bir vergi düzenlemesinin getirileceği öğrenildi.
 

Bu haber toplam 393 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar