Salı, 26 Eylül 2017 18:05
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Halil Tuncer’in adıyla ‘hayali’ ‘turizm ajansı’ korsan ticaret yapmış
05 Eylül 2017 Salı 14:00
Halil Tuncer adını kullanarak korsan ticaret yapan ‘hayali’ IMC Tourism’i Maliye Bakanlığı ve TÜRSAB’a şikayet ediyor

ÖZKAN ALTINTAŞ -TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Yılların turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer sürpriz bir şekilde Ürdün kaynaklı ‘hayali’ bir turizm pazarlama şirketinin reklam sorumlusu, editörü ve ‘korsan turizm ticaretine aracı’ olduğunu öğrenince şaşkına döndü.

imc.jpg

Facebook üzerinden Türkiye’ye yayın yapan IMC Tourism Turkey Pazarlama Ajansı’nın sitesinde bilgisi dışında adı yer alan Halil Tuncer, aradığı telefon numarası ile adresin Helen Turizm’e ait çıkmasına ise daha çok şaşırdı. Helen Turizm’de telefona çıkan kişi “Türkiye’de tek Halil Tuncer sen misin?” deyince Halil Tuncer “Sitedeki fotoğrafa bakarsan o Halil Tuncer benim. Beni tüm turizm camiası tanır” dedi. Ancak yetkili “Sorunu siz çözün bizi ilgilendirmez” şeklinde konuşarak ‘hayali turizm ajansı’ olayını bildiklerini beyan etti.

kunye.jpg


halil-ozkan.jpg

KORSAN TURİZMCİLER TÜRK TURİZMİNİ SARDI

Konuyu savcılığa bildireceğini belirten Halil Tuncer, başta Maliye Bakanlığı olmak üzere TÜRSAB yetkililerini sorunu çözmeleri için göreve çağırdı. IMC Tourism’in facebook sitesi altında TÜRSAB logosu ve Helen Turizm’in adının bulunmadığını belirten Halil Tuncer “Türk turizmi ne çekiyorsa zor dönemde yurtdışından gelip Türk turizmcilerinin pazarından pay almaya çalışanlardan çekiyor. Hayali bir kuruluş olan IMC Tourism’in benimle herhangi bir anlaşması olmadığı gibi, Türkiye’nin kanunlarına uygun yasal konumu olduğunu gösteren herhangi bir işaret yok ” şeklinde konuştu.

reklam1.jpg

imc-tourism-reklam3.jpg

HELEN TURİZM ‘KORSAN’A ÇANAK TUTUYOR

Halil Tuncer, Cumhuriyet Caddesi Kolay Apartmanı 187/8 adresinde 0212 225 5250 numaralı telefonu aradığında IMC Tourism’in sahibi olduğu anlaşılan Mohammad Qawasmi’nin Helen Turizm üzerinden vergi numarası olmadan turizm faaliyeti yaptığını öğrendi. Qawasmi’nin Halil Tuncer’i ise ‘Reklam Sorumlusu’ olarak gösterdiği anlaşıldı.

imc-tourism-adres-harita.jpg

HALİL TUNCER: ADIMI HABERSİZ KULLANMIŞLAR

Daha önceleri Ürdün’de Seyahat Acenteleri Birliği’nde yönetici olarak görev yapan Mohammad Qawasmi’nin Türkiye’ye ‘turist getirmek’ karşılığında Helen Turizm’in adresini ve telefonunu kullanarak ticaret yaptığı ortaya çıktı. Ancak habersiz bir şekilde Halil Tuncer’in adını kullanınca iş ortaya çıktı.

imc-turkey11.jpg

50 YILLIK İTİBARIM ZEDELENİYOR

Halil Tuncer, turizmde 50 yıla yaklaşan itibarının zedelendiğini ve bu kişinin yaptığı yasadışı işin sorumluluğunun Helen Turizm’e çıkacağı konusunda yetkilileri uyardı. Ayrıca yapılan işlerin Maliye Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği –TÜRSAB tarafından ‘korsan’ şeklinde tanımlanarak aynen ‘booking.com’ gibi olduğunu belirten Halil Tuncer “Mohammad Qawasmi’nin facebookta yaptığı IMC Tourism Turkey Pazarlama Ajansı’nın sitesine İzmir’de düzenlenecek Travel Turkey başta olmak üzere çeşitli kuruluşlardan reklam aldığı görülüyor. Bunları yaparken Türkiye’de yerleşik olmadığı için yasal konumu olmadığı için ortadadır. Yapılan yasadışı ticarette buna yol veren Helen Turizm’in sorumlu olduğunu görüyorum.

BANA GÜVENEN KİŞİLER ALDATILIYOR
Öncelikli olarak benim adımı kullanarak çevremden istifade ederek bana inanan ve güvenen kişiler aldatılmaktadır. Bu kişinin Türkiye’de ticaret yapabilmesi için Türkiye’nin kanunlarına uygun şirket kurması gerekmektedir. Başka bir şirketin üzerinden ticaret yapmasına göz yumulması haksız rekabettir ve yasadışıdır. Bu konuda başta TÜRSAB olmak üzere Maliye Bakanlığı yetkililerini uyarıyorum. Bu siteden adımın çıkarılması için İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na avukatım aracılığıyla dilekçe vereceğim” dedi.
 

Bu haber toplam 1864 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar