Pazartesi, 25 Eylül 2017 18:36
17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İspanya'da solcular turist akınına karşı 'Evinize dönün’ diye direniyor
04 Eylül 2017 Pazartesi 10:00
Barcelona'da düzenlenen eylemlerde taşınan pankartlarda 'Bu turizm değil, bir istila' yazıyor.

LONDRA- İspanya'nın Katalonya ve Bask bölgelerinde bazı gençler, tam da turizmin en çok canlandığı ve ülkeye milyonlarca euro getirdiği bir dönemde bazı binaların üzerine 'Turistler evinize dönün' sloganını yazıyor.

Protestoların arkasında olan solcu Katalanların sözcüsü, bugünkü kitle turizminin işçi sınıfının durumunu kötüleştirdiğini söylüyor.
Bask bölgesinde yer alan San Sebastian şehrinde ise büyük bir festival olan Semana Grande (Büyük Hafta) sırasında 17 Ağustos tarihinde turizm karşıtı bir protesto düzenlenmesi planlanıyor.
Bölgedeki yetkililer ise eylemlerin izole edilmiş protestolar olduğunu ve turistlerin her zaman ülkeye gelebileceklerini söylüyor.

TURIST OTOBÜSÜNE SALDıRı

2016 yılında İspanya'yı ziyaret eden 75,6 milyon turist ile rekor bir sayıya ulaşılmıştı.
Son zamanlarda Barcelona, Mayorka ve San Sebastian şehirlerinde ise turistlere karşı bazı şiddet içeren eylemler gerçekleştirildi.
Barcelona'da gerçekleşen bir olayda birkaç maskeli kişi futbol stadyumu yakınınındaki turist otobüsüne saldırdı.
"Turizm mahalleleri öldürüyor" sloganı otobüsün üzerine yazılırken, otobüsün tekerleklerş indirildi. Yolcular yaralanmadı.
Saldırıyı Katalan bağımsızlığı için mücadele eden ve kapitalizm karşıtı bir parti olan CUP'a (Halk Birliği) bağlı solcu bir genç hareketi olan Arran Jovent üstlendi.
CUP tarafından atılan tweette, "@Arran_jovent gençlik hareketine desteğimizi veriyoruz, mahallelerin öldürülmesine karşı hep beraber mücadele etmeliyiz" deniliyordu.
Arran, Facebook sayfasında Mayorka'da insanların yemek yediği bir restorana konfetilerin atıldığı ve bir marinaya sis bombalarının atıldığı videolar paylaşıyor.
Bazı yerlerde turistlerin kiraladığı bisikletlerin lastikleri patlatılıyor.
Arran, "Ülkemizi sadece burjuvazi ve sermayenin fayda gördüğü bir eğlence parkına çeviren ve bizleri köle yapmak isteyen kitle turizmine karşı çıkıyoruz" ifadesini kullanıyor.

'TURIZM KAPITALIZMIN BIR PARÇASı'

Turizm karşıtı kampanya #touristgohome etiketiyle Twitter'da da büyük bir tartışma başlattı.
Arran sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, "Biz kapitalizm karşıtıyız, sistemi yok etmek istiyoruz ve turizm endüstrisi bunun bir parçası" dedi.
Arran, eylemlerinin savunma amaçlı olduğunu belirterek bugünkü turizm modelinin mahalleleri yok ettiğini ve sahillerde görülebileceği gibi çevreye zarar verdiğini" belirtiyor.
Bask bölgesinde ise 2013 yılında kurulan ve ayrılıkçı ETA örgütünün mahkumları için kampanya yapan Ernai solcu gençlik grubu Arran'a destek veriyor.

MILLIYETÇI BIR TALEP DE VAR

Arran sözcüsü iki grubun da "baskıcı İspanya devletine karşı çıkan devrimci hareketler" olduğunu ifade ediyor.
Aynı zamanda Arran'ın Katalonya'da 500 aktivisti cezbettiğini ve yeni üyelerin de katıldığını belirtiyor.
İki bölgede de turizm karşıtı kampanyalar milliyetçilikle renkleniyor.
Turizmin özellikle yereller için kiraları yükseltmesinden şikayet ediliyor. Ancak ulusal bir kimlik ortaya koyma ve küreselleşmeyle mücadele de işin içinde.
Katu Arkonada'nın paylaştığı tweetinde, San Sebastian'daki bir restorana 'Turistler evinize gidin" yazıldığını görmek mümkün.

Laurence Peter BBC News

 

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar