Salı, 26 Eylül 2017 18:11
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
ADRO Başkanı Akdağ: TÜRSAB Türkçe rehberlikle kaos yaratıyor
25 Ağustos 2017 Cuma 14:00
ADRO Başkanı İsa Akdağ: TÜRSAB’ın Türkçe rehberlikte ısrarının arkasında mesleğimizi yoketmek isteği yatıyor.

İSTANBUL - Adana Bölgesel Rehberler Odası -ADRO Başkanı ve Turist Rehberleri Birliği-TUREB Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı İsa Akdağ, Türkiye’de 38 dilde 10 bin 283 turist rehberi bulunduğunu belirterek “Üniversitelerin ilgili bölümlerine TÜRSAB’dan Başaran Ulusoy imzalı gönderilen yazıda bölüm başkanlarından Türkçe rehberlik hususunda görüş ve destek isteniyor. TÜRSAB’ın Türkçe rehberlikte ısrarının arkasında mesleğimizi yoketmek isteği yatıyor” dedi.

TÜRSAB TURİZMDE KAOS YARATIYOR
İsa Akdağ, Türkiye'de turist rehberi bulma konusunda kesinlikle sorun yaşanmadığını belirterek Türsab yönetiminin bu yanlış tutumundan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. İsa AkDağ, TÜRSAB’ın Türk turizmini yeni bir kaosa sokma gayreti yerine, daha önemli sorunlar için birlik, beraberliğe çağrı yapması gerektiğini beirterek şöyle konuştu: “Aslında TÜRSAB’ın bu dönemde yapacağı Türkiye’nin tanıtımı için çalışmak ve turizm değerlerinin satış pazarlamasını yapmaktır. Yoksa sorun yaşanan turizme yeni sorunlar yaratarak yapamadığı bazı görevleri örtbas etme düşüncesi içinde olduğunu düşünmeye başlıyoruz.

TURİST REHBERLERİ KÖTÜ ETKİLENDİ
Türkiye turizminin son iki yılda içinde bulunduğu şartlardan en çok etkilenenler turist rehberleri oldu. Yabancı turist sayısının çok fazla düşmesi nedeniyle, iş bulabilen rehberler daha çok dönemsel olarak yerli turistlere hizmet veriyor.
İş bulamayan çok sayıda rehber krizden son derece kötü etkilendi.

REHBERLERİN HEPSİNİN ANA DİLİ ZATEN TÜRKÇE
En az bir yabancı dil bilen bir turist rehberi yabancı dilde anlatabildiği herşeyi kendi ana dilinde de anlatabileceğine göre Türkçe rehberlik mevzusu sadece abesle iştigaldir.
TÜRSAB' ın bu girişiminin ve birlik yönetiminin şimdiki tutumunun altında rehberlik mesleğini daha da zor duruma sokarak ucuza istihdam sağlamanın ve hatta denetim yetkilerimize müdahalede bulunarak rehbersiz turların önünü açma istemektedir.”


 

Bu haber toplam 807 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar