Çarşamba, 20 Eylül 2017 12:51
20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı         18:00 Bakan Arslan'a rapor sunuldu         17:00 THY Chicago'da 20. yılını kutladı         16:00 Konyaaltı’nda kıyı temizliği yapıldı         15:00 Dünyanın en eski yolcu uçağı         14:00 Alitalia için 5 firma yarışıyor         13:00 Aeroflot, 50. yılını İstanbul'da kutladı         12:00 Tarlabaşı'na Çinli milyarder geliyor         11:00 Rize'de ''Organik Turizm başladı         10:00 Uçhisar Belediyesi'ne Ödül         09:00 Kapadokya’nın 2023 turizmi konuşuldu         17:00 Türkiye liderliğinde turizm komitesi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İTO'da işler karıştı! MÜSİAD’ın temayül yoklamasında 3 isim çıktı
21 Ağustos 2017 Pazartesi 16:00
MÜSİAD, üyelerine 'İTO'nun yeni başkanı kim olsun?' sorusunu yöneltti. Temayül yoklamasında 3 isim ön plana çıktı

İSTANBUL- Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) geçtiğimiz haftalarda İstanbul Ticaret Odası (İTO) için temayül yoklaması yaptı.

Üyelerine “İTO’da kimi başkan görmek istersiniz” diye soran MÜSİAD’da 3 ismin ön plana çıktığı ifade ediliyor. Bu isimler ise mevcut İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ve MÜSİAD’ın eski başkanlarından Ömer Bolat.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen İTO Meclis Toplantısı’nda Başkan İbrahim Çağlar, “Bizim anlayışımızda makamlara aday belirlerken kapalı kapılar arkasında iş çevirmek yoktur. İTO Meclis üyeleriyle istişare etmeden adaylığım konusunda bir ifade ağzımdan çıkmamıştır. Çünkü benim sizler adına ne yapacağıma karar verecek olan yine bu meclis’tir” açıklamasıyla yaklaşan oda seçimlerinin yüksek tansiyonlu geçeceğinin sinyalini vermişti.

Çağlar'dan ihaleye fesat karıştırıldığı iddialarına cevap

Çağlar, yine aynı konuşmada, “MÜSİAD’ın temiz, ilkeli, dürüst üyelerinin çirkin bir oyuna çekilmelerine benim gönlüm asla razı olmaz, olamaz. Bu değerli Meclis önünde ifade ediyorum ki, mertlikle gelmeyen hiçbir makam varsın gelmesin” çıkışıyla da MÜSİAD’da yaşanan bir sürece işaret etmişti.

MÜSİAD’da yaşanan sürecin ise yaklaşan seçimler için yapılan temayül yoklaması olduğu ortaya çıktı. MÜSİAD’ın İTO seçimleri için yaptığı temayül yoklamasından 3 kişinin adının ön plana çıktığı kaydediliyor.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan’ın, İbrahim Çağlar’ın da katıldığı İTO Meclis Üyesi olan MÜSİAD üyeleriyle yaptığı toplantıda bu temayül yoklamasını yapmış.

Kulislerde konuşulanlara göre bu yoklamadan öne çıkan isimler ise mevcut İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ve MÜSİAD’ın eski başkanlarından Ömer Bolat. Bazı iddialara göre İsrafil Kuralay’ın da adı bu yoklamada en çok yazılanlardan.

Şimdilik resmi bir açıklama gelmese de ismi geçenleri aradığımızda ya “Bilgim yok” diyor ya da konuşmak istemediklerini belirtiyorlar.

Çağlar’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor

Bu temayül yoklamasının ardından İTO Başkanı İbrahim Çağlar, durumu kumpas olarak görerek, son meclis toplantısındaki sert konuşmasını yapmış. Daha önce kulislerde Çağlar’ın İTO başkanlığına aday olup olmayacağı konusunda net bilgiler yoktu. Fakat son gelişmeden sonra tek bir kişinin işaret edilmemesi halinde Çağlar’ın aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Burada İTO Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın’ın da göz önünde tutulması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Kulislerde daha önce Çağlar’ın TOBB Başkanlığı’na aday olacağı, bu nedenle başkanlığı Kalsın’a bırakacağı konuşuluyordu. Şimdi de Çağlar’ın bir nedenden dolayı aday olmaması halinde devreye Murat Kalsın’ın girebileceği vurgulanıyor.

Kardeş Kopuz gidiyor, Boksör Kopuz geliyor

Öte yandan MÜSİAD- Çağlar anlaşmazlığından bağımsız olarak İTO kulislerinde bir de İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Çamur Ali Kopuz’a başkan adayı olabilecek gözüyle bakılıyor.

Kopuz da yaptığı bir açıklamada “Eğer İstanbul iş alemi destek verirse, talep ederse Odalar ve Borsalar camiası içerisinde bir makamda beni görmek isterlerse, kendilerine hizmet etmek benim için büyük bir şereftir” demişti.

İTO kulislerinde konuşulan bir diğer iddia ise seçimin olacağı gün yaşanacak. Gelen bilgilere göre; şu an hazırlıkları sessiz sedasız yürütülen bir liste seçim sabahı ortaya çıkabilir.

Aday olacakların önce komitede seçilmesi gerekiyor

İstanbul Ticaret Odası’ndaki seçimler diğer oda ve borsalar gibi 2 aşamada gerçekleşiyor. Öncelikle komite seçimlerinde meclis üyeleri belirlenirken, burada seçilenler kurum başkanlığına adaylığını koyabiliyorlar. Yönetim Kurulu da yine bu komite seçimlerinde meclis üyelerinin oylarıyla belirleniyor. Komitede seçimi kazanamayanların adaylıklarını koymaları ise mümkün olmuyor. Bu durum en son 2013 yılında yapılan seçimlerde yaşanmıştı. Tebplast Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Teber seçimlerden önce aday olacağını açıklamış fakat komite seçimlerini kaybetmişti.

Serkan Akıncı/Dünya

Bu haber toplam 630 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar