Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:20
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İnşaatlarda dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşma başlıyor
22 Ağustos 2017 Salı 10:00
Yeni standartlar kapsamında inşaat sektöründe depremin zararlarını ve dikey yapılaşmayı azaltmak hedefleniyor

ANKARA- Eylülden itibaren geçerli olacak yeni standartlar kapsamında inşaat sektöründe depremin zararlarını ve dikey yapılaşmayı azaltmak hedefleniyor

Emlak ve inşaat sektörüne eylülde getirilecek yeni standartlar, depremin yıkıcı etkilerini azaltmayı hedeflerken, maliyetlerin ve emlak fiyatlarının artması da bekleniyor.

Getirilecek yeniliklerden ilki TS EN 81-77 Deprem Standardı. Bununla birlikte asansörlerin hareketli parçalarının deprem esnasında yolculara veya binaya olası zararlar vermesini engellemek hedefleniyor.

Onlarca ek parametreyi zorunlu hale getirecek olan bu uygulamayla kentsel dönüşüm projeleriyle yeni görünüme bürünen kent merkezlerinde tüm binalar bu standarda uymak zorunda olacak.

HER DAİREYE BİR OTOPARK

Diğer bir yeni standart Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile bu güne kadar uygulanan her üç daireye bir otopark kriteri, her daireye bir otopark şeklinde değiştirilecek. Ayrıca yeni inşaat alanının toplam arsa alanının yüzde 40’ını aşmaması şartı kaldırılacak.

Bu iki uygulama konusunda bilgi veren TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi:

“Bugüne kadar inşa edilen yapılarda üç daireye bir otopark yeterli görülüyordu. Yeni yapılarda her daireye 20 metrekare büyüklüğünde bir otopark zorunluluğu getiriliyor. Bu konuya o denli detaylı yer veriliyor ki özellikle lüks konutlarda her daireye iki ya da üç araçlık yer yapılması halinde ekstra alan emsal harici sayılıyor ve bu alan belediyeye ödenen harici alan vergisinin kapsamından çıkarılıyor. Bu uygulama kentteki otopark sorununu büyük ölçüde giderecektir. Zira mevcut binalarda yaşanan 1/3 oranlı otopark problemi yol kenarlarında araçlardan ötürü trafik sorununu da beraberinde getiriyordu.”

DİKEY DEĞİL YATAY YAPILAŞMA

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, özellikle arsa arazinin sınırlı olduğu bölgelerde sıkıntı yaratan, inşaatın arsa alanının yüzde 40’ını geçmemesi şartının kaldırılmasıyla artık yeni şehirleşmede dikey değil yatay yapılaşmanın öne çıkacağına dikkat çekiyor.

Hakan Erilkun, “Çekme mesafeleri ve yan binaya yaklaşma mesafesine uyulmak kaydıyla taban alanının arsa büyüklüğüne oranlama sınırı olmaksızın inşaat yapılması, yamaç alanlardaki yapılarda kademeli inşaat yapılmasıyla beraber yatay ve bir o kadar da silueti düzgün yapılaşmayı sağlayacaktır. Ayrıca semtin dokusunu bozmadan geliştirmeyi beraberinde getirecektir” dedi.
 

Bu haber toplam 536 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar