Çarşamba, 23 Ağustos 2017 02:36
10:00 İnşaat sektörüne 3 yeni düzenleme         09:00 Oda ve borsalarda kulisler başladı         08:00 Suriye'nin kuzeyi için tarihi anlaşma         17:00 Belgrad Ormanları’nda ağaç kesimi         16:00 İTO, MÜSİAD yoklamasında 3 isim         15:00 Sağlıkta eski sisteme dönülüyor         14:00 Suud prens Bodrum tatilini bitirdi         13:00 Kadir Uğur’a Kuşadası’nda veda         12:00 Orak Adası’na ziyaret bitebilir         11:00 Akçakale'nin umudu fıstık oldu         10:00 Air Berlin’in tamamı satılmıyor         09:00 Türkiye Dubai Gulfood'dan dışlandı         20:00 KKTC'te tatil ile sağlık birleşiyor         19:00 Ayasofya Müzesi en iyi mimari eser         18:00 Herakles lahdi yurduna dönüyor         17:00 Fethiye'de ücretsiz sahil isyanı         16:00 Otel yapana 1,2 milyon lira destek         15:00 Türkiye-İsrail gazoz köprüsü          14:00 Birgi'de Cemile Sultan’e yıkım         13:00 Gaziantep Antepfistiği Festivali         12:00 ALTAV, Alanya’yı 27 ükede tanıtacak         11:00 Şirnak’ta turizm bölümü açıldı         10:00 Ulaşımda Türkiye yüzde 14 büyüdü         09:00 Süleymanpaşa turizmi konuşuldu         20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Topkapı Sarayı'ndaki Aya İrini Kilisesi kubbesine çelik sargı
12 Ağustos 2017 Cumartesi 14:00
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Çok kapsamlı şekilde çalışmalar yapıldı. restorasyonun yapılması için düğmeye basıldı.

İSTANBUL - 4. yüzyılda inşa edilen, 532 yılında geçirdiği yangın sonrasında Doğu Roma İmparatoru Justinianus tarafından 548 yılında yeniden yaptırılan Topkapı Sarayı birinci avludaki Aya İrini Kilisesi’nin kubbesinin çelik malzeme ile sarılması kararı alındı.

aya-irini.jpeg

kurtulus-aya-irini1.jpg

BAKAN KURTULMUŞ: RESTORASYON İÇİN DÜĞMEYE BASILDI
Aya İrini'nin restorasyonu konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Çok kapsamlı şekilde çalışmalar yapıldı. Çok detaylı bir şekilde aslına uygun tamiratının, restorasyonun yapılması için düğmeye basıldı. İnşallah Aya İrini de aslına uygun bir şekilde onarılacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

kurtumus-aya-irini2.jpg

ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ
Sultanahmet Armada Otel'de 2-3 Ağustos'ta Topkapı Sarayı Müze Başkanlığı'nca "Aya İrini Restorasyonu ve Güçlendirilmesinde Uygulanacak Yöntemler ve Kullanılacak Malzemeler" konulu çalıştay düzenlendi.
Prof.Dr. İlber Ortaylı, Prof.Dr Mustafa Erdik, Prof.Dr. Zeynep Ahunbay, Prof.Dr. George Gr. Penelis, Prof.Dr. Feridun Çili, Prof.Dr. Hilmi Turan Durgunoğlu gibi isimlerin katıldığı çalıştayda restorasyon yöntemi ve kullanılacak malzeme çeşitleri tartışıldı. Restorasyon modeli olarak geleneksel yöntemlerin kullanılmasına, güçlendirme için ana kemer ve apsis kemeri gergi çubukları ile iyileştirme yapılmasına karar verildi. Ana kubbe ile yelken kubbelerin alt ve üst kısımlarına yapılacak karbon elyaf, FRP, çelik halat gibi malzemelerle sarma yöntemi uygulamaları için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılması planlanıyor.
Çalıştaya katılan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay şöyle konuştu: “Deprem riski değerlendirmesi yapıldı. Daha önceki restorasyon projelerinini Aya İrini’ye uygun olmadığı görüşünde birleştik. Sağlamlaştırma için mühendislik gerektiren müdahaleye gerek olmadan yapılmasına karar verdik. Hesaplamalarda kubbe yapısının zayıf olduğu görülüyordu. Kubbe kasnağı ve gergi sistemi ile müdahalenin doğru olacağına karar verildi. Aya İrini için verimli bir çalıştay oldu.”

KİLİSEYDİ DEPO OLDU, DEPOYDU MÜZE OLDU
4. yüzyılda inşa edilen Aya İrini Kilisesi, 532 yılında geçirdiği yangın sonrasında Doğu Roma İmparatoru Justinianus tarafından 548 yılında yeniden yaptırıldı. Üç nefli bazilikal planlı yapı, ana mekân (naos), narteks (giriş) ve atrium (avlu) olarak üç bölümden oluşuyor. İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmediği için mekânın içinde ve dışında çok fazla değişiklik yapılmamış, silah ve ganimetlerin depolandığı yer olarak kullanıldığından ‘cebehane’ adını almıştı. 19. yüzyılda ‘Harbiye Ambarı’ adıyla depo işlevi devam eden yapı, 1846 yılında, Tophane Müşiri Fethi Ahmed Paşa’nın girişimiyle Eski Silahlar ve Eski Eserler adıyla iki bölüm halinde müzeye dönüştürüldü. Daha sonra yeniden depo haline gelen yapı, 1908-1940 yılları arasında Askeri Müze olarak kullanıldı.
 

Bu haber toplam 472 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar