Çarşamba, 23 Ağustos 2017 02:21
10:00 İnşaat sektörüne 3 yeni düzenleme         09:00 Oda ve borsalarda kulisler başladı         08:00 Suriye'nin kuzeyi için tarihi anlaşma         17:00 Belgrad Ormanları’nda ağaç kesimi         16:00 İTO, MÜSİAD yoklamasında 3 isim         15:00 Sağlıkta eski sisteme dönülüyor         14:00 Suud prens Bodrum tatilini bitirdi         13:00 Kadir Uğur’a Kuşadası’nda veda         12:00 Orak Adası’na ziyaret bitebilir         11:00 Akçakale'nin umudu fıstık oldu         10:00 Air Berlin’in tamamı satılmıyor         09:00 Türkiye Dubai Gulfood'dan dışlandı         20:00 KKTC'te tatil ile sağlık birleşiyor         19:00 Ayasofya Müzesi en iyi mimari eser         18:00 Herakles lahdi yurduna dönüyor         17:00 Fethiye'de ücretsiz sahil isyanı         16:00 Otel yapana 1,2 milyon lira destek         15:00 Türkiye-İsrail gazoz köprüsü          14:00 Birgi'de Cemile Sultan’e yıkım         13:00 Gaziantep Antepfistiği Festivali         12:00 ALTAV, Alanya’yı 27 ükede tanıtacak         11:00 Şirnak’ta turizm bölümü açıldı         10:00 Ulaşımda Türkiye yüzde 14 büyüdü         09:00 Süleymanpaşa turizmi konuşuldu         20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Amerika’nın lüks otel zinciri Ritz Carlton’un Boğaz’dan ayrılıyor mu?
12 Ağustos 2017 Cumartesi 10:00
Ritz Carlton, 17 yıldan bu yana Süzer Grubu tarafından Taksim Gümüşsuyu'nda yaptırılan Süzer Plaza'da yer alıyor

İSTANBUL- Dünya gazetesinden Leyla İlhan Amerika’nın lüks otel zinciri Ritz Carlton’un Boğaz’dan ayrılmasını tartışmaya açtı. İlhan, Süzer Plaza'da bulunan Ritz Carlton’un yeni ya da ikinci adresi neresi olacağını sorguladı.

Haber şöyle:
Amerika’nın lüks otel zinciri Ritz Carlton, 17 yıldan bu yana Süzer Grubu tarafından Taksim Gümüşsuyu'nda yaptırılan Süzer Plaza'da yer alıyor. Otelin Boğaz'a hakim güzel bir manzarası var. Buna rağmen otelin son zamanlarda yer arayışı içinde olduğu kulislerde dolaşmaya başladı. Amerikalılar için zenginlik sembolü olan Ritz, bu ülkeden gelenlerin sorgulamadan kaldığı oteller arasında. 2001 yılında tamamlanan Süzer Plaza açıldığından beri bu plazada faaliyet gösteriyor. Peki oteli yer arayışına iten etkenler neler? Yapıldığı dönemlerde dahi "kaçak kat" tartışmalarına konu olan plazanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından boykot edildiği, bunun da otele sıkıntı yaşattığı konuşuluyor. Oteli yer arayışına iten bir başka unsurun da Boğaz hattında açılan başka oteller olduğu vurgulanıyor. Öte yandan otelin mevcut yerinde kalıp İstanbul’da ikinci bir yer açmayı da değerlendirdiği bana gelen bilgiler arasında.

Bu durumda otelin yeni ya da ikinci adresi neresi olacak? Konu hakkında pek çok adres konuşulsa da Zeytinburnu Kazlıçeşme'de yapımı devam eden Büyükyalı projesi güçlü bir aday olarak öne çıkıyor. Büyükyalı projesi, Özak GYO, Ziylan ve Yenigün İnşaat'ın oluşturduğu konsorsiyum tarafından Emlak Konut GYO ihalesinden 4.2 milyarlık hasılat bedeliyle alınmıştı. 2019'da tamanlanacak olan ve mimarlığını, 200’den fazla uluslararası ödülün sahibi İngiliz mimarlık şirketi Chapman Taylor'ın üstlendiğ proje, rezidans, ofis, otel ve ticari üniteleri barındıran karma bir yapıya sahip. Ritz Carlton’un talip olduğu belirtilen otel blokunda ise 200 odalı bir otel yapılabiliyor. Ritz Carlton için bölgeyi çekici yapan unsurlar ise projenin denizin kenarında olması, ulaşımının kolay olması ve yakınında Four Seasons Sultanahmet’in bulunması. Ayrıca Kazlıçeşme'nin artık yapılaşmanın olmadığı Boğaz hattına yeni bir alternatif olarak çıkmasıda bölgeyi çekici kılan bir diğer neden. Kulislerde konuşulanları Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık’a da sordum. Akbalık, Ritz Carlton’un bağlı olduğu Marriot Grubu’nun yanı sıra dünyanın en büyük üç otel grubunun 15 markasıyla hala görüşme içinde olduklarını söyledi. Ancak henüz kesinleşmiş bir anlaşma olmadığını açıkladı.
Çatılar ve bahçe katları çok değerlendi

Yapılan lüks projeler alışa geldiğimiz apartman geleneğini değiştirirken, gayrimenkul sektöründe şerefiyelendirme fiyatlarını değiştirmeye başladı. Apartman projelerinde genellikle çatı katları ve giriş katları en uygun fiyata satılan alanlar olurken, lüks konut projelerinde ise tersi bir durum yaşanıyor. Örneğin projelerin siteye dönüşmesiyle birlikte bahçe katları çok değerli bir hale geldi. Çünkü site yaşamının bu alanların güvenli hale getirmesi özellikle yeşilin az olduğu İstanbul’da insanların kolayca bahçeye ulaşması bu daireleri gözde yaptı. Yine benzer bir değişim çatı katlarında var. Asansörler ve gelişen teknoloji ile birlikte çatı alanları spor, havuz, yürüyüş alanlarına dönüşürken, binaların üst katları ise yine projelerin en pahalı dairelerine ve penthouselara ayrıldı.

 

Bu haber toplam 485 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar