Çarşamba, 23 Ağustos 2017 02:25
10:00 İnşaat sektörüne 3 yeni düzenleme         09:00 Oda ve borsalarda kulisler başladı         08:00 Suriye'nin kuzeyi için tarihi anlaşma         17:00 Belgrad Ormanları’nda ağaç kesimi         16:00 İTO, MÜSİAD yoklamasında 3 isim         15:00 Sağlıkta eski sisteme dönülüyor         14:00 Suud prens Bodrum tatilini bitirdi         13:00 Kadir Uğur’a Kuşadası’nda veda         12:00 Orak Adası’na ziyaret bitebilir         11:00 Akçakale'nin umudu fıstık oldu         10:00 Air Berlin’in tamamı satılmıyor         09:00 Türkiye Dubai Gulfood'dan dışlandı         20:00 KKTC'te tatil ile sağlık birleşiyor         19:00 Ayasofya Müzesi en iyi mimari eser         18:00 Herakles lahdi yurduna dönüyor         17:00 Fethiye'de ücretsiz sahil isyanı         16:00 Otel yapana 1,2 milyon lira destek         15:00 Türkiye-İsrail gazoz köprüsü          14:00 Birgi'de Cemile Sultan’e yıkım         13:00 Gaziantep Antepfistiği Festivali         12:00 ALTAV, Alanya’yı 27 ükede tanıtacak         11:00 Şirnak’ta turizm bölümü açıldı         10:00 Ulaşımda Türkiye yüzde 14 büyüdü         09:00 Süleymanpaşa turizmi konuşuldu         20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Çetin Osman Budak: AKP turizm sektörüne tek gözü ile bakıyor
11 Ağustos 2017 Cuma 16:00
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP iktidarlarının turizm politikası olmadığını söyledi.

İSTANBUL - Turizm sektörünün zor bir dönem geçirdiğini kaydeden Çetin Osman Budak, işletmecilerin oda fiyatlarını düşürerek müşteri bulmaya çalıştığını dile getirdi.

"Dış politikada bu kadar hata yaparsanız, müşteri bulabilmek için fiyatları da aşağıya çekmek zorunda kalırsınız" diye konuşan Çetin Osman Budak, sözlerini şöyle sürdürdü:"Turizm, gıdadan otomotiv sektörüne kadar 54 ayrı sektörü doğrudan ilgilendiren bir sektör. Hem bu sektörlerde; hem de turizm sektöründen büyük iş kayıpları ve işsizlik furyası yaşandı. Bu yıl biraz toparlanma var, ama, fiyatlar inanılmaz bir şekilde aşağıya düştü. Her şey dahil sistemde neredeyse bedava fiyata oda verirseniz ancak müşteri bulabiliyorsunuz. Normal şartlarda; kişi başına bir turist 9 yüz dolar bırakıyordu. Şimdi bu rakamlar 6 yüz doların altına kadar düştü."

AKP'NİN BİR POLİTİKASI YOK
AKP iktidarının dış politikadaki hatalarından sektörün kriz yaşadığını ileri süren CHP'li Çetin Osman Budak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta barış dünyada barış" sözlerini hatırlattı.

Bir ülkede huzur, güven ve demokrasi varsa o ülkenin turizminin sürdürülebilir olacağına dikkat çeken Çetin Osman Budak, "Türkiye'de bu konularda ciddî sıkıntılar var. Bunun yanında dış politikada yapılan hatalar ortada. Büyük Atatürk, 'Yurtta barış dünyada barış' diyerek, iç ve dış politikadaki ana hedefleri gösteren çok ilkeli bir söz söylemiştir. AKP iktidarı, bu ilkeleri yok sayarak ülkeyi yönetemez hale gelmiştir" şeklinde konuştu.

Türk ekonomisinde yaşanan carî açığın turizmle kapatılabileceğini kaydeden Çetin Osman Budak, sözlerini şöyle tamamladı, "Turizm, sürekli carî açık veren ülkemiz için çok stratejik bir sektör. İthalat ülkesi olan Türkiye'nin carî açığı, ancak, turizm gelirleri ile karşılanabilir. Bu kadar değerli bir sektöre yönelik, ne yazık ki AKP hükümetlerinin bir politikası yok. Acilen OHAL kaldırılmalı ve demokrasiye hızla dönülmeli. İktidarın tutumuna bakılırsa, bunlar da şu anda mümkün görünmüyor."

Bünyamin Öztürk / Yeniçağ
 

Bu haber toplam 478 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar