Çarşamba, 23 Ağustos 2017 02:26
10:00 İnşaat sektörüne 3 yeni düzenleme         09:00 Oda ve borsalarda kulisler başladı         08:00 Suriye'nin kuzeyi için tarihi anlaşma         17:00 Belgrad Ormanları’nda ağaç kesimi         16:00 İTO, MÜSİAD yoklamasında 3 isim         15:00 Sağlıkta eski sisteme dönülüyor         14:00 Suud prens Bodrum tatilini bitirdi         13:00 Kadir Uğur’a Kuşadası’nda veda         12:00 Orak Adası’na ziyaret bitebilir         11:00 Akçakale'nin umudu fıstık oldu         10:00 Air Berlin’in tamamı satılmıyor         09:00 Türkiye Dubai Gulfood'dan dışlandı         20:00 KKTC'te tatil ile sağlık birleşiyor         19:00 Ayasofya Müzesi en iyi mimari eser         18:00 Herakles lahdi yurduna dönüyor         17:00 Fethiye'de ücretsiz sahil isyanı         16:00 Otel yapana 1,2 milyon lira destek         15:00 Türkiye-İsrail gazoz köprüsü          14:00 Birgi'de Cemile Sultan’e yıkım         13:00 Gaziantep Antepfistiği Festivali         12:00 ALTAV, Alanya’yı 27 ükede tanıtacak         11:00 Şirnak’ta turizm bölümü açıldı         10:00 Ulaşımda Türkiye yüzde 14 büyüdü         09:00 Süleymanpaşa turizmi konuşuldu         20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Fikret Öztürk, Sırp enerji Knez’i 115 milyon dolara almak istiyor
10 Ağustos 2017 Perşembe 11:00
Tekstilden sonra şimdi de Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden Koç ailesi ile Öztürk ailesinin ortak olduğu Opet, rotasını Belgrad’a çevirdi.

İSTANBUL- OPET markasıyla tanıdığımız işadamı Fikret Öztürk Antalya Belek’te 200 milyon euro’ya Cayra Golf Cub otelini yaptı. Daha sonra Sendito Zeynep Resort’u 75 milyon euro’ya satın aldı. Sırada İstanbul, Göcek ve Bodrum’da otel yatırımlarıbulunuyor. Enerjide Opet olarak yatırımlarını sürdüren Fikret Öztürk, Dünya'dan Kerim Ülker'in haberine göre şimdi Sırp enerji şirketi Knez’i 115 milyon dolara almak istiyor,

Geçtiğimiz haftalarda Türk tekstilcilerinin dağılan Yugoslavya’nın en büyük ülkesi Sırbistan’a yatırımlarını artırdığını sizlerle paylaşmıştık. Tekstilden sonra şimdi de Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden Koç ailesi ile Öztürk ailesinin ortak olduğu Opet, rotasını Belgrad’a çevirdi.

Geçmişte Bulgaristan’a giren ve başarısızlığa uğrayarak istasyonlarını devreden Opet, Sırbistan’ın en büyük ikinci akaryakıt şirketi Knez Petrol ile görüşüyor. Rusça başta olmak üzere Slav dillerinde Knez kelimesinin karşılığı “kral, prens” olarak biliniyor. Opet bir anlamda Knez’i alırsa Sırbistan’ın enerjideki yeni kralı oluyor.

Geçen hafta Opet’in Yönetim Kurlu Başkanı ve kurucusu Fikret Öztürk, Belgrad’a giderek görüşmelere başladı. Sırbistan’ın en önemli gazetelerinden Vecerrne Novosti de Fikret Öztürk’ün Knez Petrol’ün sahibi Srdjan Knezevic ile görüştüğünü ifade ediyor.

Anlaşma ağustosta imzalanacak

Görüşmelerde Fikret Öztürk’ün Knez Petrol için 115 milyon dolar ödemek istediği kaydediliyor. Resmi imzaların ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belgrad’a ağustos ayının ortalarında gerçekleştireceği ziyarette atılacağı vurgulanıyor.

Sırbistan’ın en büyük ikinci akaryakıt şirketi olan Knez Petrol’ün ülke geneline yayılmış 27 şehirde 85 istasyonu bulunuyor. Şirketin çalışan sayısı ise 1.500…

Anlaşma tamamlandığında Türkiye’nin en büyük ikinci akaryakıt şirketi olan Opet, Sırbistan’ın en büyük ikinci şirketini bünyesine katacak. Bu Opet’in Avrupa’daki ikinci seferi olacak.

Bulgaristan’ı Tarkan’la açtı, 5 yıl sonra sattı

Hatırlanacağı gibi yurtdışındaki ilk Türk enerji yatırımı Opet-AyAygaz Bulgaria’ydı. 2003’te Tarkan’ın da katıldığı bir törenle açılan Opet’in ilk istasyonu 2003’te başkent Sofya’daki İstanbul Bulvarı’nda kurmuştu. Opet, ülkede 5 yılda 100 istasyon hedeflemişti. Ancak Bulgar pazarının yapısı nedeniyle yatırımlar durdurulmuştu.

Tesislerin açılışında konuşan merhum Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Dünyaya açılan ilk Türk enerji şirketi olduk” diyerek Opet-Aygaz Bulgaria’nın 5 yılda Bulgar pazarının yüzde 10’unu kontrol edeceğini umut ettiklerini belirtmişti. Ancak 2008’de Opet’in Bulgaristan operasyonu 27 istasyonda kalmış, Yunan enerji devi Hellenic Petrolium bu ağı satın almıştı. Bulgaristan devlet haber ajansı Sofia News Agency’nin verdiği bilgiye göre o dönem, Opet’in Bulgaristan operasyonu için Yunanlı Hellenic Petrolium, 35.25 milyon euro ödemişti. Hatta o dönem ajansa konuşan Hellenic Petrolium Uluslararası Aktivite Direktörü Michael Myrianthis, imzaların atıldığını söyleyerek, “Bu alımla Güneydoğu Avrupa’daki ayak izlerimiz genişledi” demişti.

20 milyar lira ciro yaptı

Şu anda Yönetim Kurulu Başkanı olan Fikret Öztürk’ün 1982 yılında öğretmenlikten ayrılıp ticaret hayatına geçişi ile Opet’in kuruluş öyküsü başladı. Mersin’de madeni yağ ve akaryakıt konularında faaliyet gösteren Öztürkler Limited Şirketi’ni kuran Fikret Öztürk eşi Nurten Öztürk ile birlikte Öztürkler Limited’i kısa sürede büyüterek pek çok madeni yağ ve akaryakıt markasının bayiliklerini aldı. 2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu’nun yüzde 50’sine ortak olduğu Opet’in şu anda Sunpet markasıyla birlikte 1.521 istasyonu bulunuyor. Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, şirketin 2016’da 20 milyar TL civarında ciro yaptığını, 2017’yi ise 25 milyar lira ile kapatacaklarını açıklamıştı.

Kerim Ülker/Dünya

Bu haber toplam 523 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar