Çarşamba, 23 Ağustos 2017 02:31
10:00 İnşaat sektörüne 3 yeni düzenleme         09:00 Oda ve borsalarda kulisler başladı         08:00 Suriye'nin kuzeyi için tarihi anlaşma         17:00 Belgrad Ormanları’nda ağaç kesimi         16:00 İTO, MÜSİAD yoklamasında 3 isim         15:00 Sağlıkta eski sisteme dönülüyor         14:00 Suud prens Bodrum tatilini bitirdi         13:00 Kadir Uğur’a Kuşadası’nda veda         12:00 Orak Adası’na ziyaret bitebilir         11:00 Akçakale'nin umudu fıstık oldu         10:00 Air Berlin’in tamamı satılmıyor         09:00 Türkiye Dubai Gulfood'dan dışlandı         20:00 KKTC'te tatil ile sağlık birleşiyor         19:00 Ayasofya Müzesi en iyi mimari eser         18:00 Herakles lahdi yurduna dönüyor         17:00 Fethiye'de ücretsiz sahil isyanı         16:00 Otel yapana 1,2 milyon lira destek         15:00 Türkiye-İsrail gazoz köprüsü          14:00 Birgi'de Cemile Sultan’e yıkım         13:00 Gaziantep Antepfistiği Festivali         12:00 ALTAV, Alanya’yı 27 ükede tanıtacak         11:00 Şirnak’ta turizm bölümü açıldı         10:00 Ulaşımda Türkiye yüzde 14 büyüdü         09:00 Süleymanpaşa turizmi konuşuldu         20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Türkiye'nin cennet koyları birer birer imara açılıyor, dava hazırlanıyor
06 Ağustos 2017 Pazar 12:00
Okluk, Göcek, Longöz, Yediadalar, Küfre, Karacasöğüt ve Kandilli koyları birinci derece SİT alan olmaktan çıkartılıyor

MUĞLA - Türkiye'nin cennet koyları birer birer imara açılıyor. Merhum 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yıkılan konutunun da bulunduğu Okluk'un yanı sıra, Göcek, Longöz, Yediadalar, Küfre, Karacasöğüt ve Kandilli koyları da birinci derece SİT alan olmaktan çıkartılıyor. Mimarlar Odası, Marmaris Okluk'ta yükselen inşaata ve Bodrum Usuluk'ta tamamlanan beş yıldızlı otele izin veren planlara dava açmaya hazırlanıyor.

Merhum 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel kanunla korumaya aldırdığı bakir koylar birer birer imara açılıyor. Birinci derece doğal SİT haritaları değiştirilerek imara açılması planlanan koylar arasında, merhum Turgut Özal'ın yıkılan konutunun da bulunduğu Okluk'un yanı sıra, koruma altındaki Göcek, Longöz, Yediadalar, Küfre, Karacasöğüt ve Kandilli'de bulunuyor. Bodrum'da ise liste daha kabarık. Bunlar arasında Torba mahallesi, Kaynar Burnu, Bodrum-Milas karayolu arasında kalan Güvercinlik -Bodrum arası, Kızılburun, Gökburun, Bitez koyuna bakan taraflar, Değirmen burnu, Kara Ada, Küçük Orak adası gibi yerler bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir yıl önce hazırlıklarına başladığı SİT haritalarında değişiklik öngören çalışmalarının halen sürdüğü belirtiliyor. Bu bölgelerin, yapılacak değişiklikle birinci derece SİT alan olmaktan çıkarılacağı vurgulanıyor. Böylelikle söz konusu değişiklikle onaylanıp askıya çıkartılacak koylar imara açılmış olacak. Diğer taraftan, Bodrum Usuluk koyunda imara açılan ve geçtiğimiz yıl beş yıldızlı otel inşaatının tamamlandığı plana Mimarlar Odası dava açmaya hazırlanıyor. Söz konusu otelin hem plan, hem de ruhsatının açtıkları dava sonrasında iptal edildiğini açıklayan Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu, "Usuluk koyunda kazanılmış davalarımız var. Biz plana itiraz ettik, dava açtık. Sonra o koyda kaçak inşaat başlattılar. Biz hem plana, hem ruhsata iptal davası açtık ve kazandık. Usuluk'taki otelin şu anda mahkeme kararıyla ruhsatı da planı da iptal edildi. Ancak karar uygulanmıyor.

Otel şu anda kaçak durumda. Plan iptal edileli iki yıl oldu, 6-7 ay sonra da ruhsatı iptal edildi. Yeniden dava açmak için görüşüyoruz" açıklamasında bulundu. Diğer taraftan merhum Turgut Özal'ın yıkılan konutunun bulunduğu Okluk koyunda başlatılan yeni inşaat çalışmaları için de dava açmayı planladıklarını açıklayan Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu, şunları söyledi: "Oranın planlarına dava açıldı. İtirazı devam eden plana binlik ve beş binlik plan yaptılar. Bakanlık itirazımızı reddetti. O planlara göre inşaat faaliyetleri devam ediyor orada. O plana dava açacağız. Okkul'da Özal'ın konutu vardı. İmarında 'hizmet binası' diye geçiyor. Yeni davayı açmak için görüşüyoruz şu anda."

Karar
 

Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar