Pazar, 24 Eylül 2017 08:41
10:00 Kazakistan’la ilik nakli anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Turizmcilerden 4 rapor: Turizmde tahsis süreleri, 75 yıla çıkarılmalı
31 Temmuz 2017 Pazartesi 14:00
Turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a sektörün sorunları taleplerini içeren 4 ayrı rapor sundu.

ANTALYA- “Turizm Değerlendirme Toplantısı’’nda, TÜROFED, TÜRSAB, TÜROB, TYD, TUREB ve TÜSİAD tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a sektörün sorunları taleplerini içeren 4 ayrı rapor sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yeni görevine başlar başlamaz Türkiye turizminin başkenti Antalya’da turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Turizm sektörünün sorunlarını dinleyen ve sektörü tanımaya çalışan Kurtulmuş, turizmcilere güven verdi.

Turizmciler özellikle son iki yılda Türkiye’nin Rusya ile uçak düşürme krizi yaşadığını, buna bağlı olarak hem turizmde hem de ekonomide sıkıntıların oluştuğunu, ardından da 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi yaşandığını anımsatarak, hükümetin bu süreçleri çok iyi yönettiğine dikkat çekti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, toplantıda sektörün fotoğrafını çektiklerini ifade ederek, “Yıllardır sektörümüze yapılamayanlarını anlattık. Turizm sektörünün şu anki durumunu dile getirdik. Bakan bey de işi anlamaya, sektörü öğrenmeye çalışıyor’’ dedi.

Özellikle tanıtımla ilgili sorunların belirten Ayık, sektörün sorunlarının çözümü konusunda Kurtulmuş’un zamana ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

TURIZM, TÜRKIYE'NIN STRATEJIK SEKTÖRÜDÜR'

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da turizm sektörünün sosyal anlamda işsizliğin, yoksulluğun önlenmesi konusunda önemli bir görev yaptığını bu nedenle Türkiye’nin stratejik sektörü olduğunu belirterek, “Sektörümüzün yeni bakanına 2015 yılı itibariyle Türkiye’nin turizm sektöründe yeni bir döneme girildiğini anlattık. 2015 sonrası yaşanan talep daralmasını, yapılması gerekenleri dile getirdik. Sektörün yapısal sorunlarını aktardık. 2016 yılı öncesi ve sonrası sıkıntıları anlattık. Türkiye’nin petrolü yok ama kültürü ve turizmi var. Ülkemizin kültürünü ekonomiye kazandırmanın yollarını bulmalıyız. Antalya turizmin başkenti… 2023 yılı için Antalya’da ortaya koyduğumuz 20 milyon turist ve 20 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmak için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bu birlik ve beraberliğimizi de Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş liderliğinde sağlayacağız” dedi.

“Turizm Değerlendirme Toplantısı’’ nda turizm sektörü temsilcilerinden TÜROFED, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve TÜSİAD tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a turizm sektörünün sorunlarını yansıtan 4 ayrı rapor sunuldu.

TÜROFED: TURIZM MASTER PLANı HAZıRLANMALı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a verilen 19 sayfalık ‘’Turizm Sektörünün Çözüm Bekleyen Sorunları’’ başlıklı TÜROFED raporunda özetle şu görüşlere yer verildi: “İç turizmin canlanması için okul tatilleri, üniversite sınavları, TEOG ve LYS sınav takviminin yeniden düzenlenmeli, konaklama tesislerine elektrik, su, atık su ve katı atık bedellerine en düşük tarifenin uygulanmalı, konaklama tesislerine Kredi Garanti Fonu destekli düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği verilmeli.

Ülkelerinde pasaport almanın zor olduğu Rus turistlerin kimlikle giriş yapmaları için girişimlerde bulunulmalı, konaklama sektörü de ihracatçı kapsamına alınmalı. Tahsis süreleri uzatılmalı, Ekonomi Bakanlığı’nca turizm yatırım teşvik belgelerine sınırlama, eğlence vergisine muafiyet getirilmeli. Turizm Tanıtım Ajansları kurulmalı ve Turizm Master Planı hazırlanmalı. Resmi ve dini bayramlarda müze ve ören yerlerine girişler ücretsiz olmalı. Elektrik faturalarında ‘dağıtım bedeli’ olarak yer alan ve kullanıcıları ilgilendirmediğini düşündüğümüz kaçak elektrik payı ve buna benzer, faturalara yansıtılan ödemelerin kaldırılarak, sektörün uluslararası rekabet gücünün arttırılmalı.

Turizm Mesleki Teknik Liseleri’nde bar ve içki servisi derslerinin müfredattan çıkarılması sektörde eleman sıkıntısına yol açar. Turizm Eğitim Merkezleri’nin kapatılması nedeniyle sektörün eleman ihtiyacını karşılama yönünde ciddi boşluk oluşmuştur. Sorunların çözümü amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve sektör yetkililerinin bir araya gelip sorunun çözümü yönünde işbirliği yapmaları ve yeni eğitim programının birlikte saptanması önemlidir.”

Turizm işletmelerine 2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca girişimcilere 49 yıllık tahsisler verildiği anımsatılan raporda, tahsis sürelerinin 75 yıla çıkarılması istendi. Raporda şöyle denildi: “Bazı tesislerin tahsis süreleri 30 yıla ulaşmıştır. Tahsis süreleri azaldığından bankalar mevcut yatırımın geri dönüş sürelerini dikkate alarak tesisleri teminat olarak kabul etmiyor.

TESISLERIN YENILENME VE RENOVASYON YAPMALARı ZORLAŞACAK.

Tesislerimiz ve ülkemiz uluslararası pazarda rekabet şansını yitirecektir. Tahsis süreleri 49 yıldan 75 yıla uzatılmalı.” Türkiye’de otel yatırımlarının talebin çok üzerinde olduğu belirtilen raporda, Turizm Yatırım Teşvik Belgelerine Sınırlama Getirilmesi istendi. Her şey dahil sistemi ile çalışan otellerin maliyetlerinde alkollü içeceklerin önemli bir yer tuttuğu vurgulanan raporda “ KDV Uygulaması:

Her şey dahil sistemi ile çalışan otellerin maliyetlerinde alkollü içecekler önemli bir yer tutmaktadır ve KDV oranı yüzde 18’dir. İşletmelerde bu içecekler ücretle satılmamaktadır, hizmetin içinde sunulmaktadır. 2. sınıf lokantalarda KDV yüzde 8 uygulanırken, 1. sınıf lokantalarda yüzde 18 olarak uygulanmaktadır. Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde değişiklik yapılarak, her şey dahil sistemi kapsamında sunulan alkollü içeceklerle ilgili ödenen KDV’nin indirilecek KDV hesaplarına dahil edilmesinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, turizm sektöründe yukarıdaki adaletsizliğin giderilmesinin yanında tüm KDV uygulamasının yüzde 8’e düşürülmesi rekabet açısından önem taşımaktadır” denldi.
 

Bu haber toplam 644 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar