Çarşamba, 23 Ağustos 2017 02:31
10:00 İnşaat sektörüne 3 yeni düzenleme         09:00 Oda ve borsalarda kulisler başladı         08:00 Suriye'nin kuzeyi için tarihi anlaşma         17:00 Belgrad Ormanları’nda ağaç kesimi         16:00 İTO, MÜSİAD yoklamasında 3 isim         15:00 Sağlıkta eski sisteme dönülüyor         14:00 Suud prens Bodrum tatilini bitirdi         13:00 Kadir Uğur’a Kuşadası’nda veda         12:00 Orak Adası’na ziyaret bitebilir         11:00 Akçakale'nin umudu fıstık oldu         10:00 Air Berlin’in tamamı satılmıyor         09:00 Türkiye Dubai Gulfood'dan dışlandı         20:00 KKTC'te tatil ile sağlık birleşiyor         19:00 Ayasofya Müzesi en iyi mimari eser         18:00 Herakles lahdi yurduna dönüyor         17:00 Fethiye'de ücretsiz sahil isyanı         16:00 Otel yapana 1,2 milyon lira destek         15:00 Türkiye-İsrail gazoz köprüsü          14:00 Birgi'de Cemile Sultan’e yıkım         13:00 Gaziantep Antepfistiği Festivali         12:00 ALTAV, Alanya’yı 27 ükede tanıtacak         11:00 Şirnak’ta turizm bölümü açıldı         10:00 Ulaşımda Türkiye yüzde 14 büyüdü         09:00 Süleymanpaşa turizmi konuşuldu         20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Köyceğizli kadınlardan yeni sezonun modası halat sandaletler!
29 Temmuz 2017 Cumartesi 14:00
Bu sezon kadınların ayaklarını süsleyen halat sandaletler Meksikalı Tarahumara yerlilerinin sandaetlerinde ilham alındı

İSTANBUL - Bu sezon kadınların ayaklarını halat sandaletler süslüyor. Peki bu tasarımların dünyanın en hızlı koşan halkı olan Meksikalı Tarahumara yerlilerinin yaptıkları sandaletlerden ilhamla tasarlandığını biliyor musunuz?

HT Cumartesi ekinden Ekin Türkantos, bu sezonun trendi olan halat sandaletleri kaleme aldı.

Meksika’nın Chihuahua Eyaleti’ndeki dünyanın en hızlı koşan halkı olan Tarahumara yerlilerinin, bitki liflerinden elde ettikleri doğal iplerle yaptıkları sandaletler bugünün en gözde trendini yarattı. Her ünlünün ayağında... Nedir bunun sihri derseniz işin özü hafif olması... Aradığınız numarayı ya da trengi bulamamanız ise sizi şaşırtmasın. Çünkü bu sandaletler el emeğiyle hazırlanıyor.

sandalet-ip.jpg

Köyceğizli 9 kadının elinde adım adım işleniyor ve son halini alıyor. Bir Türk markası olan Nomadic Republic’in sahibi Cenk Çakıroğlu ile halat sandaletleri konuştuk.

Herkesin ayağında ip sandaletler, nedir bunların sihri?

Rahat ve hafif olmaları, kendine has ve sıra dışı bir dokuya sahip olmaları. Türk malı olması ve Türk kadınımızın el emeğiyle üretilmesi de önemli bir etken.

Markanın çıkış hikâyesini sizden dinleyelim...

2013’te ip sandaletleri kendi markamızla Meksika’da ürettirip Türkiye’de ve Kıbrıs’ta pazarlamayı planlamıştık. Bu nedenle ilk marka tescilimizi 2013’de aldık. İlerleyen dönemde, Meksika’daki Mon-Sandals ile distribütörlük sözleşmesi imzaladık. Zaman içerisinde Meksikalı üreticinin, sözleşme şartlarına uymaması ve zamanında siparişimizi tedarik edememesi sebebiyle çalışmayı bıraktık. Ve bu ürünü daha kaliteli ve uygun fiyatlı nasıl üretebilirizin derdine düştük. Ar-Ge çalışmalarına başladık. Bu, işin en meşakkatli kısmıydı. Çünkü, üretmeyi hayal ettiğiniz ürün fabrikasyon değil, yüzde 100 el yapımı. Şirketimiz, daha önceden narenciye ve yaş meyve-sebze ihracatıyla uğraştığı için, o dönemde Köyceğiz’de yöre insanının çalışkanlığı, azmi dikkatimi çekmişti. “Bu insanların kaçını meslek sahibi yapabiliriz” dedik ve atölyemizi Köyceğiz’de kurmaya karar verdik. 2 aylık eğitim sürecinden sonra çekirdek kadro ile başladık.

Atölyenizde, kadınlar nasıl çalışıyor, kaç kişilik bir kadın emeğinden bahsediyoruz ve günlük üretim ne kadar?

Atölyemizde 9, ofisimizde 1 olmak üzere toplam 10 kadın personel istihdam ediyoruz. Herkesin üretimdeki görevi ayrı. Yani bir kişi bir sandaleti tek başına üretmiyor. Üretilen her çift, her kadınımızın ellerinde ayrı ayrı işlem görerek tamamlanıyor. Başlangıçta üretilen modelin detayına ve zorluk derecesine göre, bir çift sandalet 45 ila 75 dakika arasında tamamlanıyordu. Şimdi kadınlarımız ustalaştılar ve sayı olarak arttıkları için ortalama 30-35 dakikada bir çift sandaleti üretebiliyorlar.

Tasarım süreci nasıl gerçekleşiyor? İpler nereden geliyor?

Her yıl eylül ayında önümüzdeki yılın koleksiyonunu model ve renk olarak netleştiriyoruz. Mesela bu yılın koleksiyonu için geçen yıl 12 renk ve 28 model için prototipler ürettik. Bunların içerisinden sadece 3 yeni renk ve 5 yeni modeli pazara sürdük. Çünkü halat öyle bir malzeme ki, ürünü bire bir üretmeden ne çıkacağını kestiremiyorsunuz. Bir yıl boyunca yapılan çizimler, eskizler, renk çalışmaları çoğunluğu çöpe gidiyor. İplerin hammaddesi yurtdışından geliyor. Türkiye’de S ve Z bükümünü yaptırıp halata çevirtiyoruz.

Bu tasarımlar yıkanabiliyor mu?

Evet, ürünlerimizin temizliğini, çamaşırlarımız gibi 30 C’de çamaşır makinesinde deterjan ile yıkayarak yapıyoruz. Ürünlerimiz çamaşır suyuna bile yatırsanız ağarmaz. Ürünlerin ambalajında, resimli yıkama talimatımız olmasına rağmen, maalesef okunmuyor.

Sandaletlerin altında bir koruyucu yok, alışık olduğumuz bir tasarım değil bu...

Size katılıyorum ancak ürünün tarihçesine ve kimlerden çıktığına bakıldığında orijinaline en yakın taban tasarımının korunduğunu görüyoruz. Bu tasarıma taban eklemek zor değil, ancak ürün özelliğini kaybedebilir düşüncesindeyiz. Nomadic Republic ip sandaletlerini dünyadaki diğer markalardan ayıran en önemli özellik antibakteriyel olmaları, insan sağlığı en önem verdiğimiz konu. Bu nedenle iplerimizi birinci kalite polipropilen hammaddeden yaptırıyoruz. Maalesef piyasada pet şişelerin geri dönüşümünden elde edilen iplerden üretilenler de var...

 

Bu haber toplam 620 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar