Salı, 26 Eylül 2017 18:16
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İngiliz perakende zinciri Debenhams, Türkiye'deki mağazalarını kapatıyor
27 Temmuz 2017 Perşembe 12:00
İngiliz departman mağaza zinciri Debenhams, Türkiye’deki iki mağazasını kapatmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL- İngiliz departman mağaza zinciri Debenhams, Türkiye’deki iki mağazasını kapatmaya hazırlanıyor. Bilgi sahibi üç kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre mağazalar yıl sonundan önce kapatılacak.

Debenhams Türkiye’de Cevahir Alışveriş Merkezi ve Mall of İstanbul’daki iki mağazasıyla faaliyet gösteriyor. Debenhams’ın Türkiye’deki mağazacılık operasyonunu Kuveyt merkezli Alshaya Grubu’nun Türkiye yatırımı Shaya yürütüyor.

Debenhams 60 ülkede 260’ın üzerinde mağazayla faaliyet gösteriyor.
Debenhams 60 ülkede 260’ın üzerinde mağazayla faaliyet gösteriyor.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynak, "Debenhams iki mağazasını kapatma kararı aldı. Altı ay içinde mağazalar kapanacak" dedi.

Bir diğer kaynak ise kapanma işleminin kasım itibarıyla tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

KÜÇÜK ÖLÇEKLE PERAKENDEDE BAŞARI ZOR

Bir başka kaynak ise iki mağazayla faaliyet gösteren Debenhams’ın Türkiye operasyonunun çok küçük olduğunu, hacim düşük kaldığında perakende markalarının varlığını sürdürmesinin zor olduğunu söyledi. Kaynak, "İki mağazayla pazarda ne yapabilirsiniz? Daha önce mağazalarını kapayan Top Shop, River Island gibi markalar da sadece birkaç mağazayla faaliyet gösteriyordu. Ancak hacim olması, ölçek olması lazım. Yoksa olmuyor" dedi ve ekledi: “Diğer yandan bazı markalar pazara kendileri girmeyip bir grup üzerinden giriyorlar. O grup da markayla ana firma gibi ilgilenmiyor. Oysa pazara kendiniz girerseniz başarılı oluyorsunuz. Dolayısıyla pazardan çıkma kararları, biraz da firmaların stratejisiyle alakalı. Debenhams’ta da operasyonel bir sıkıntı olabilir, strateji sıkıntısı olabilir."

Debenhams’ın İngiltere’deki merkezinden konuya ilişkin Reuters’a yapılan açıklamada, "Debenhams nisan ayında açıklanan stratejisi kapsamında, başarılı uluslararası işbirliklerimizi büyütmeyi ve düşük performans gösteren pazarlardaki varlığımızı rasyonalize etmeyi planlamaktadır. Tek tek pazarlarımızın durumu hakkında açıklama yapılmamıştır. Buna Alshaya’nın iştiraki Shaya tarafından yürütülen Türkiye’deki franchise operasyonumuz da dahildir" denildi.

Shaya yetkilileri ise Reuters’ın sorularını yanıtsız bıraktı.

İngiltere’nin en büyük ikinci departman mağaza zinciri Debenhams, nisan ayında bazı mağazalarını kapatma, kalan mağazaları yenileme ve online satışları geliştirmek suretiyle kârı artırmayı öngören yeni bir strateji açıklamıştı.

Debenhams CEO’su Sergio Bucher yeni stratejinin açıklandığı toplantıda, şirketin ana pazarları dışında kalan bazı ülkelerden çıkabileceğini söylemişti.

Şirket, İngiltere’deki mağazalarından azami 10 tanesinin kapatılmasının değerlendirdiğini, ayrıca bir bölge dağıtım merkezi ile 10 bölge deposunun kapatılması için de değerlendirme yürüttüğünü açıklamıştı.

HALKAYA SON ZİNCİR

Son dönemde kurdaki yükseliş, buna bağlı artan kira giderleri ve diğer maliyetler, pazardaki yoğun rekabet, az mağaza sayısına bağlı düşük hacim ve Çin’de üretilip Türkiye’ye ithal edilen mallara ilave vergi uygulaması gibi nedenlerle kârlılık baskısı yaşayan bazı uluslararası markalar Türkiye’den çıkmıştı.

Hollandalı giyim zinciri C&A Türkiye’deki mağazalarını geçen yıl Türk rakibi DeFacto’ya devrederek pazardan çıkmış; İngiliz River Island ve Top Shop da Türkiye’deki mağazalarını kapatmıştı. Alman kozmetik zinciri Douglas da Türkiye’den çıkma kararı almıştı.
 

Bu haber toplam 470 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar