Salı, 26 Eylül 2017 11:00
17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
TÜRSAB: TCC ve UATP karşısında değiliz, ama çözüm bekliyoruz
20 Haziran 2017 Salı 09:00
TÜRSAB: TCC ve UATP için çözüm önerilireni bekliyoruz. Kolay Bilet, QuickRes, ve Troya'da GDS gelir kayıpları giderilmesi hakkaniyetli olacaktır

İSTANBUL- TÜRSAB, Türk havayolları’nın uygulamaya koyacağı TCC (Turkish Airlines Corporate Club) ve UATP (Universal Air Travel Plan) kart uygulamaları hakkında yaptığı açıklamada “UATP kartının karşısında değiliz” diyerek çözüm önerilerini tartışmaya açtıklarını bildirdi.

Açıklamada, “Acente hizmet bedellerinin bu karttan tahsil edilmesi ve GDS kanallarındaki teknik sorunlar çözülünceye kadar, alt yapısı kısmen tamamlanmış ve tamamlanma aşamasında olan Kolay Bilet, QuickRes, ve Troya kanallarından gerçekleşecek işlemlerde de GDS gelir kayıplarının giderilmesi hakkaniyetli olacaktır” denildi.
Ayrıca IATA nezdinde THY’nın ve TÜRSAB’ın IATA’ya başvurularının henüz sonuçlanmadığı belirtilerek “Türk Hava Yolları, yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde geliştirmeleri tamamlayıp sonuca ulaşmadan program hakkında Kurumsal müşterilere yönelik bir baskılama yapmamaktadır ‘denildi.

Açıklamada TCC ve UATP’nin THY’nin önemli miktarlarda yatırım yaptığı bir proje olduğu, THY’nin “Online sistemini” doğrudan kurumsal firmalara açmadığı ve programın uygulanmasında Acenta şartını koruduğu bildirildi. Ayrıca UATP Kartıyla, Acenta “Hizmet Bedellerini” de içine alacak şekilde tahsilat yapılması halinde bu sistemin özellikle kurumsal müşterilerine karşı üyelerimizi finans yükü açısından faydalı olacağı da çoğunluğun hemfikir olduğu anlatıldı.
Bu nedenle “Acentelerin olumsuz etkilenmemesi ve fayda sağlaması için, TCC programına bağlı UATP kartlarıyla hizmet bedeli içinde olacak şekilde tahsil edilmesine imkan verecek çözüm önerileri tartışmaya açılmıştır. TCC/UATP sisteminin, “Kolay Bilet” sistemi yanısıra Troya ve QuickRessistemleri üzerinden de yapılmasına imkan veren geliştirmeler test ediliyor ” denildi

TÜRSAB’tan yapılan açıklama şöyle:

Sayın Üyelerimiz,

Birliğimiz tarafından TCC (Turkish Airlines Corporate Club) ve UATP (Universal Air Travel Plan) kart uygulamaları hakkında yapılan bilgilendirme üyelerimizin dikkatine sunulmuştur.

TCC (Turkish Airlines Corporate Club) & UATP ( Universal Air Travel Plan) Kart Uygulamaları Hakkında Bilgilendirmedir;

1. TCC / UATP Projesi Türk Hava Yollarının özellikle uluslararası rekabetteki payını artırması yönünde önem verdiği ve üzerinde önemli miktarlarda yatırım yaptığı bir projedir.

2. TURSAB olarak projenin üyelerimizi de kapsaması ve üyelerimiz adına da fayda sağlayacak şekilde çözümler üretilmesi bu konudaki çalışmalarımızın temelini oluşturmaktadır.

3. Bu kapsamda yapılan görüşmeler sonucu, TCC Projesi bünyesinde, THY “Online sistemini” doğrudan kurumsal firmalara açmadığı ve programın uygulanmasında Acenta şartını koruduğu malumunuzdur. Yine bu çerçevede; UATP Kartıyla, Acenta “Hizmet Bedellerini” de içine alacak şekilde tahsilat yapılması halinde bu sistemin özellikle kurumsal müşterilerine karşı üyelerimizi finans yükü açısından faydalı olacağı da çoğunluğun hemfikir olduğu bir husustur.

4. Halihazırda sadece GDS kullanan üyelerimiz için, “Hizmet bedelinin UATP kart içinde tahsil edilememesi ve bunun yarattığı sıkıntılar”, bazı kesimlerce ifade edildiği gibi; ne Banka, ne GDS ne de THY altyapısından kaynaklı bir sorun değildir. Kaldı ki GDS lerde konun çözülmesi yönünde THY ile her türlü işbirliğine açık olduklarını da zaten beyan etmektedirler. Sorun; IATA/BSP Para transferleri ve ayrıştırmaları ile ilgili teknik altyapı ve mevzuatından kaynaklanmaktadır. Bu konu ile ilgili IATA nezdinde THY’nin girişimleri kadar TÜRSAB olarak bizlerin yaptığı girişimler de henüz sonuçlanmamıştır.

5. Ancak, bahse konu UATP projesinin uygulamaya geçmesiyle, TÜRSAB olarak üyelerimizin bundan olumsuz etkilenmemesi ve fayda sağlaması için, TCC programına bağlı UATP kartlarıyla hizmet bedeli içinde olacak şekilde tahsil edilmesine imkan verecek çözüm önerileri tartışmaya açılmıştır. Bu çerçevede üretilen çözümler arasında, THY’nin mevcut “kolay bilet” sistemi üzerinde TCC Programı çerçevesinde THY tarafından müşterilere Taahhüt edilen imkanları uygulayabilecek şekilde yapacağı geliştirmeler ile TCC Partner acentalara sağlaması önemli bir gelişme ve işbirliğidir.

6. UATP Programında, Kolay Bilet/Corporate Bilet sisteminin teknik olarak kullanılması imkanı yanında, özellikle bazı üyerimizin GDS lerde “segment” olarak sağladıkları avantajları kaybetmemesi için THY nezdinde bu konuda ayrı bir çözüm bulunulabileceği de ifade edilmiştir.

7. Bunun dışında; TCC/UATP sisteminin, “Kolay Bilet” sistemi yanısıra Troya ve QuickRessistemleri üzerinden de yapılmasına imkan veren geliştirmeler Türk Hava Yolları tarafından test edilmekte olup bu konudaki gelişmeler ayrıca duyurulacaktır.

8. Türk Hava Yolları, yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde geliştirmeleri tamamlayıp sonuca ulaşmadan program hakkında Kurumsal müşterilere yönelik bir baskılama yapmamaktadır. Keza partner acenta sözleşmelerinin imzalanması için de böyle bir baskı söz konusu değildir. Özetle; Türk Hava Yolları’nın daha büyük bir global oyuncu olabilmesi ve acentalarımızın finansal yükten kurtulması için “UATP” kartının karşısında değiliz. Ancak; Acente hizmet bedellerinin bu karttan tahsil edilmesi ve GDS kanallarındaki teknik sorunlar çözülünceye kadar, alt yapısı kısmen tamamlanmış ve tamamlanma aşamasında olan Kolay Bilet, QuickRes, ve Troya kanallarından gerçekleşecek işlemlerde de GDS gelir kayıplarının giderilmesi hakkaniyetli olacaktır.
 

Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar