Pazar, 25 Haziran 2017 02:01
15:00 Turizmde müşteri dijital ile güçlendi         14:00 İtalya’dan uçaklarda pesto kararı         13:00 Uzungöl için turizmci tepkisi         12:00 Bakandan otellere 'yıldız' uyarısı         11:00 Marmaris’te bayramlık skandal         10:00 Ataköy Baruthane'ye müjdeli haber         09:00 Avrasya Tüneli’nde bankadan ödeme         14:00 Ünlü otele alıcı çıkmadı         13:00 Şehir mimarisi psikoloji bozuyor         12:00 Asırlık Ferrah Sineması satışta         11:00 Bayram tatilcileri yola çıktı         10:00 Katar, Amerikan Hava Yollarına talip         19:00 Hasan Erdem: TÜRSAB'ta plan yok         10:00 Efsane marka Ulusoy için iflas kararı         09:00 Çorum 500 bin turist bekliyor         17:00 Régie Ottoman Hotel de tarih         16:00 Suudilerden THY işbirliği         15:00 THY, 9. kez Avrupa'da en iyi          14:00 Alanya'ya Lübnanlı akını          13:00 Adana, turizm merkezi olacak         12:00 Blue Air’in Yunan havayolu ile işbirliği         11:30 Çanakkale Köprüsü erken açılabilir         11:00 Beyaz yakalılar AVM’lerde         10:30 HÜRKUŞ Fransa semalarında         10:00 Araplar konut fiyatlarını artırdı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Aşçılar Derneği yıldızlı tesislerin usta aşçılarını iftarda buluşturdu
17 Haziran 2017 Cumartesi 09:00
Aşçılar Derneği Başkanı Fikret Özdemir ve yönetim kurulu üyelerinin iftarına TÜROYD yönetiminden Mustafa Kılıç ve Tarkan Akyüz katıldı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- / HALİL TUNCER - TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL -
Türkiye’nin yıldızlı tesislerinin usta aşçıları Radisson Blu Hotel İstanbul Şişli’de Aşçılar Derneği’nin iftarında buluştu. Aşçılar Derneği Başkanı Fikret Özdemir ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı iftarda Radisson Blu mutfağının seçkin menüsü sunuldu. İftara Turizm Otel Yöneticileri Derneği-TÜROYD yönetimi de katıldı.

ascilar-fikret23.jpg

ascilar-fikret4.jpg

ascilar-fikret12.jpg

Radisson Blu’nun havuz başında düzenlenen iftarda sahne alan sanatçılar ilahilerden oluşan repetruar sundular. Daha sonra ise semazen gösterisi yapıldı.

ascilar-fikret5.jpg

FİKRET ÖZDEMİR: BİR ARADA OLDUK

Aşçılar Derneği Başkanı Fikret Özdemir “Hoşgeldiniz” konuşmasında “Sizleri böyle kutsal bir olay için bir araya getirdiğimiz için mutluyuz. Hep birlikte olduk ve bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz”dedi.

ascilar-fikret1.jpg

Daha sonra geceye sponsor olan Bahar Grup yönetim Kurulu Üyesi Berkay Bahar’a teşekkür plaketi verildi.

ascilar-fikret7.jpg

BERKAY GRUP HİNDİ ETİNİ TANITTI

Bahar Grup yönetim Kurulu Üyesi Berkay Bahar “Sağlıklı nesil ve sağlıklı gelecek’ için 4 gıda mühendisi ve 2 aşçı ile kurdukları ar-ge laboratuarı ile üretim yaptıklarını belirterek “Lenite markası altında dünya pazarına uygun peynirler üretiyoruz. Ayrıca 25 yıldır uyuyan hindi eti pazarını uyandırdık. Kurduğumuz Bahar Akademi Mutfağı’nda 625 kişiyi ağırlayaak hindi etini tanıttık. Türkiye’de kişi başına 630 gram hindi eti üretilirken bu rakam Avrupa ülkelerinde 9-10 kg’a kadar çıkıyor. Bizim amacımız aşçıların marine ederek hindi etini sunmalarıdır. Sağlıklı beslenme için hindi eti önemli bir yere sahiptir” dedi.

ascilar-fikretturoyd2.jpg

ÖNEMLİ KATILIM OLDU

İftara gıda sektörünün ünlü firmalarının sahipleri ve yöneticileri katılırken Türizm Otel yöneticileri Derneği-TÜROYD yönetiminde Mustafa Kılıç ve Tarkan Akyüz’de katıldı. Ayrıca TÜSİD Direktörü Evren Kulaçoğlu, ETÜDER Genel sekreteri Soydan Cengiz, Reis Gıda’nın Başkanı Mehmet Reis ve İstanbul’un önemli otelleri, restoranlarının mutfak şefleri ile çok sayıda işadamı yer aldı.
 

Bu haber toplam 761 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar