Salı, 26 Eylül 2017 18:11
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Deniz Kaplumbağaları Müzesi ziyaretcilerin akınına uğruyor
28 Mayıs 2017 Pazar 16:00
Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Müzesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

ortaca- Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Müzesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Dalyan Mahallesi İztuzu Sahilindeki, Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezince (DEKAMER) bilgilendirme amaçlı kurulan müzede deniz kaplumbağalarının türleri tanıtılıyor.

Yaralı kaplumbağalardan çıkarılan misina, olta ve yabancı maddelerin sergilendiği müzede, türün korunmasına yönelik çalışmalar hakkında ziyaretçilere bilgi aktarılıyor.

DEKAMER’in rehabilitasyonun yanı sıra bilgilendirme de yapılan bir merkez olduğunu aktaran Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, “bilgilendirmeyi yaparken burada yaptığımız çalışmaları ve kumsaldaki yuvaları nasıl koruduğumuzu insanlar merak ediyordu. Müze fikri ilk başta bir yuvanın maketini yaparak insanları görsel olarak bilgilendirme düşüncesinden ortaya çıktı. Yumurtalar ne kadar kumun altında kalıyor ve nasıl koruyoruz, buradan çıkan yavrular nasıl denize gidiyor. Bunları gösterebilmeyi amaçladık” diye konuştu.

Müzenin, kaplumbağaların başına gelen yaralanmalardan çıkan misina, olta ve yabancı maddelerin sergilendiği bir birim haline geldiğini ifade eden Kaska, “yaralı kaplumbağaların tedavileri çok uzun sürüyor. Bu süreç içerisinde İztuzu kumsalında yapılan çalışmaların sergilendiği bir birim olarak burayı dizayn ettik” dedi.

- Ziyaretçiler yeterli bilgi almaktan memnun

Dünya’da ilk defa 3D yazıcıdan elde edilen çenenin takıldığı kaplumbağanın da müzede sergilendiğini hatırlatan Prof. Dr. Kaska şunları kaydetti;

“2 yılın sonunda tedavisinin tamamlanmasının ardından ölmesi sonucu kaplumbağayı müzede sergilemeye karar verdik. Dünya’da yaşayan deniz kaplumbağalarının türlerinin tanıtıldığı ve yaptığımız çalışmaların sergilendiği müzemizi kısa süre önce elden geçirerek yenilemiş olduk. 2017 sezonunun yaz döneminde de ziyaretçileri bekliyoruz. Gelen misafirler buradan yeterli bilgiyi aldıklarını ve çok memnun olduklarını söylüyorlar.”

Kaska, önümüzdeki yıllarda kaplumbağaların ve diğer deniz canlılarının iskeletlerini müzede sergilemeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 668 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar