Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:11
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Selim Akın: Babam ‘Fabrikamı sattın’ diye hâlâ bana söyleniyor
26 Mayıs 2017 Cuma 11:00
Selim Akın, yapılanma sürecini “Yatırımcılar için daha şeffaf, sade yapılar oluşturup daha güçlendirilmiş bir kurumsal yönetim oluşturduk

İSTANBUL -Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın’ın oğlu Selim Akın, gruptaki yeni yapılanmadan sonra grubun altyapı ve inşaat işlerinin başına geçti.

 “Holding, mühendislik ve altyapı” çatısı altında 3 ayrı şirketler topluluğu olarak yapılanan Akfen, önümüzdeki 1.5 yılda toplam 6.7 milyar TL’lik projeyi hayata geçirecek.

Selim Akın, yapılanma sürecini “Yatırımcılar için daha şeffaf, sade yapılar oluşturup daha güçlendirilmiş bir kurumsal yönetim oluşturduk” şeklinde özetlerken inşaatta sadece kendilerine ait arsalarda yap-sat konut alanında değil öğrenci yurtları, yurt dışı taahhüt ve turizm projelerinde de yatırımcı kimliğiyle yer almak istediklerini vurguladı.

DEVAMı GELECEK

Akın, yeni dönemde grubun lokomotif alanının inşaat olacağını ifade ederek, “Akfen kendine ait inşaatları yapacak ama aslında bir yatırım şirketi olacak” dedi.

Isparta’da kamu-özel ortaklığının örneği olarak ilkini açtıkları şehir hastanelerinin devamını getireceklerini anlatan Selim Akın, “Eskişehir, Isparta ve Tekirdağ’da 3 şehir hastanesini 3.9 milyar liraya hayata geçirmiş olacağız. Samsun ve Denizli projeleriyle de ilgileniyoruz, bu hastanelerin ihalesini almamız halinde bu alandaki toplam yatırımın 6 milyar liraya çıkacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Akın, Türkiye’deki yatırımlardan elde edilen know-how’u Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışına taşıma konusunda Suudi Arabistan, Pakistan, Katar gibi ülkelerle görüşmeleri olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bakanlığın benzer hastaneleri Türkiye’deki modelle yurtdışında hayata geçirmek üzere görüşmeleri var. Biz de bunları yakından izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Nitelikli öğrenci yurtları anlamında son dönemde büyük atılım yaptıklarını ifade eden Selim Akın, portföylerinde 10 bin yatağa ulaştıklarını anlattı.

BABAM ‘FABRIKAMı SATTıN’ DIYE HÂLÂ BANA SÖYLENIYOR

Selim Akın, ileride üretim üretim alanlarına da girmeleri gerektiğini anlattı. Babasının ilk iş hayatına kazan üretimiyle başladığını hatırlatan Akın, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 15-20 yıl kadar bununla ilgilenmiş. Ben ilk işe başladığım yıl onun fabrikasını sattım. Hâlâ söyleniyor ‘Benim fabrikamı sattın’ diye. Sattığımda kiradaydı, üretime devam etsek satmazdım. Organize Sanayi Bölgesi’nde bir arazi var, orayı da gözlüyorum ama 5 yıldır sattırmıyor bana. Kazan işimizde bir know-how’umuz var. Neden olmasın...” Yurtdışı projelerine sıcak baktıklarını ifade eden Akın, “Akfen İnşaat olarak hiç gidip yurt dışında proje yapmadık. Ben İngiltere’de okudum, şimdi babama ‘Beni Ankara’da göbekli müteahhit yaptın” diye takılıyorum. Yurt dışına yönelik kişisel bir hedefim var. Bu şirketi oraya da taşımak istiyorum.”

FONLARA HISSE SATıŞı OLABILIR
Şehir hastanelerinde 25 yıl olan üst kullanım haklarının gelecek dönemde özellikle yabancı fonlar tarafından ilgiyle karşılanabileceğine dikkat çeken Selim Akın, sözlerine şöyle devam etti: “Burada hisse satışı yapabiliriz. Şu anda bir teklif yok ama her an herşey olabilir. Bunlar özellikle yurtdışındaki fonlar için kârlı yatırımlar. Yakın zamanda bize olmasa bile diğer şirketlere teklif geleceğini öngörüyoruz. Biz uzun vadeli işleri tercih ediyoruz ancak bu tip işlerin yurtdışına kolay pazarlanabilir olduğunu düşünüyoruz.”

50 MILYON EURO OTELE GIDECEK

Selim Akın, konut ve otel yatırımları hakkında da bilgi verdi. Bodrum’da Cennet Koyu’nda 36 villalık bir otel projeleri olduğunu kaydeden Akın, bu otele 40 milyon euro yatırım yapacaklarını vurguladı. Bursa’da da 10 milyon euroluk bir otel yatırımları olacağını anlatan Akın, “Bodrum’daki oteli 2 yıl içinde açacağız. Burada anıt ağaçlar vardı, bunların hepsinin rolövesi alındı. O ağaçlara hiç karışmadık. Daha çok inşaat hakımız vardı ama yapmadık. Projeyi ağaçlara göre şekillendirdik” diye konuştu. 

Vatan

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar