Cuma, 28 Nisan 2017 19:41
12:00 Dünya Skal”unda yenilenme         10:00 2030'da 1,8 milyar turist olacak         12:00 Dubai’de “Turizm Zirvesi”         15:00 Dubai ATM’de MENA’ya tanıtım         14:00 Türkiye Dubai ATM’de tanıtıldı.         13:00 TAV'a Arabistan’da 2 havalimanı         12:00 ATM 2017’yi Seyh Al Maktoum açtı         07:20 Türk turizmciler ATM Dubai'de         10:00 Gazipaşa’ya Rusya’dan tarifeli uçuş         12:00 Trump’ın ilk kurbanı Emirates         11:00 Arkeoloji İstanbul’da buluşuyor         10:00 Talal Abu Ghazaleh’e önemli görev         09:00 Turizmde “iş telaşı”         18:00 Goldman Sachs temel gösterge yok”         11:00 KKTC’de sıcak Hava Balonu şenliği         10:00 Uluslararası Çikolata Festivali başladı         11:00 Oya Narin: 2017-2018 dönüşüm yılı         10:00 Turizm Truva Atı ile koşacak         16:00 Turizm Yazarları Troia'yı gezdi         17:00 Çanakkale 2018 "Troia Yılı" olmalı         10:00 ‘‘Social Media Awards Turkey”         17:00 Ruslara Türkiye yeniden anlatılacak         16:00 Otellerde istihdam düşüşü sürüyor         15:00 Yunanistan turizmde rekor bekliyor         14:00 Kruvaziyer turizmi %75 küçüldü        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Palmira’da DAEŞ’in çekiçlerle kırdığı tarihi büstlere 'protez'li çözüm
08 Mart 2017 Çarşamba 16:00
Palmira’da, DAEŞ tarafından çekiçlerle parçalanan taş heykeller, uzmanlar tarafından lazer taramaları ve 3D yazıcılar yardımıyla titizlikle restore edildi.

PALMİRA -  "DEAŞ tarafından işgal edildikten sonra tarihi eserleri tahrip edilen Palmira'da restorasyon yapılıyor. Bazı eserler protezle onarılıyor" DEAŞ'ın kırdığı Palmira büstlerine 'protez'li çözüm getirildi.
Suriye’nin önemli antik kentlerinden Palmira’da, DAEŞ tarafından çekiçlerle parçalanan paha biçilemez taş heykeller, uzmanlar tarafından lazer taramaları ve 3D yazıcılar yardımıyla titizlikle restore edildi. Bir adam ve kadına ait MS. 2. yüzyıla tarihlenen cenaze büstleri, 2015 yılında arkeolojik alanı ve müzeyi ele geçiren DEAŞ militanları tarafından parçalanmıştı. Bölge Suriye ve Rus kuvvetleri tarafından tekrar ele geçirildiğinde, eserler güvenlik için Beyrut’a güvenlik taşınmıştı. Ardından bu eserler Roma’ya gönderildi ve son iki ay boyunca uzmanlar zararın onarımı için ellerinden geleni yaptı. Teknisyenler lazerleri kullanarak parçalanmış iki figürün yüzeylerini taradı ve daha sonra karmaşık 3D yazıcılar ile DEAŞ'in yıkımı sırasında kaybedilen taş parçalarının yerine reçine parçaları yarattı. Erkek figürün suratının yarısı parçalanmış ve yok olmuştu. Roma’daki uzmanlar, yüzün kaybolan kısmı için bir “protez” üretti. Protezi çıkarılabilir olarak yerine taktılar, böylece orijinal taş parçası bulunursa yeniden takılabilir. Protez, altı küçük mıknatıs yardımıyla taş büstüne bağlandı. İtalyan Konservasyon ve Restorasyon Enstitüsü Müdürü Gisella Capponi, “Reçine protezler, orijinal taşa benzemesi için çok ince bir taş tozu ile kaplandı. IŞİD’in acımasızca zarar verdiği olağanüstü eserleri tekrar onarmak bizim için büyük bir onurdu.” diyor. 1939’da kurulan enstitü, Pompeii ve Roma’daki eserler, antik Etrüsk mezarları ve Caravaggio gibi Rönesans ustaları tarafından yapılmış resimler üzerinde onlarca yıllık bir tecrübeye sahip. IŞİD, Mart ayında Palmira’yı kaybetmişti ancak Aralık ayında tekrar ele geçirdi. Eski Kültür ve Turizm Bakanı olan ve şimdi Kültürel miras derneği başkanı Francesco Rutelli, “DEAŞ'in Palmira’yı kaybetmesi ve geri dönmesi arasında küçük bir zaman dilimi vardı. Ne yazık ki Palmira bir kez daha çatışma bölgesi oldu. Fakat en azından olağanüstü bazı eserler kurtarıldı.” diyor. Eserlerin restorasyonu, Palmira için 82 yaşında hayatını veren arkeolog Halid Esad’a adandı. DEAŞ'in bölgeyi ele geçirmesi sırasında Palmira’yı terk etmeyen Halid Esad, DEAŞ militanları tarafından infaz edilmişti. Palmira Antik Kenti, Roma imparatorluğunun bir parçası olmasına rağmen restore edilen kadın ve erkek büstleri, zengin tüccarların olduğu yerel ailelerden geliyordu. Büstlerindeki yazıtlar, Latince yerine Grekçe ve Aramice idi.

 

Bu haber toplam 913 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar