Salı, 26 Eylül 2017 18:15
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Kışın beyaz karın sarmaladığı İshak Paşa Sarayı herkesi büyülüyor
11 Şubat 2017 Cumartesi 17:00
Lale Devrindeki 18'inci yüzyıl Osmanlı mimarisinin en belirgin, en etkileyici mimari örneklerinden biri İshak Paşa Sarayı, her mevsim ayrı güzellikledir.

AĞRI - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan İshak Paşa Sarayı, kış mevsiminde büründüğü beyaz örtü ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Lale Devrindeki 18'inci yüzyıl Osmanlı mimarisinin en belirgin, en etkileyici mimari örneklerinden biri olan kartal yuvası görünümlü İshak Paşa Sarayı, her mevsim ayrı bir güzellikle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Doğubayazıt ilçesinin doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan Saray, bahar aylarında renk renk çiçekleriyle, kışın da karlar altındaki görünümüyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan İshak Paşa Sarayı'nı ziyarete gelen Mahmut Ertuğrul, sarayda her mevsim ayrı güzel olduğunu söyledi. Ertuğrul, "İshak Paşa Sarayı Türkiye'de önemli yapılardan biridir. Özellikle kışın yağan kar ve oluşan sis Sarayı çok güzelleştiriyor." dedi.

Fotoğraf Sanatçısı Ömer Faruk Atalay, ödüllü yarışmalar için İshak Paşa Saray'ında çekim yapmayı tercih ettiğini söylerken, "Ben fotoğraf sanatçısıyım. Sarayı yazın sık sık ziyaret ediyoruz. Birçok ödüllü fotoğraf yarışması için sarayı genellikle tercih ediyorum. Kışın da ayrı bir güzelliği var aslında. Bugün de Doğubayazıt'ın üzerinde sis vardı. Biz de arkadaşlarla birlikte çok güzel fotoğraflar elde ettik. İshak Paşa Sarayı bizim için hem yazın ve hem de kışın gezilmeye değer tarihi bir değer." şeklinde konuştu.

Sarayın bir diğer ziyaretçisi Erkan Tanrıkulu ise "İshak Paşa Sarayı'nın gezmeye değer bir yer. Misafirlerimi saraya getirdim, gezdiriyorum. Hem misafirlerimin ve hem de benim çok hoşuma gitti. Çok değerli bir yer. Eskiden harabe halindeydi şimdi yapılan restorasyonla çok güzel bir hale getirilmiş. Kış mevsiminde ise ayrı bir güzelliğe bürünüyor." dedi.

İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı'nın yakınında, Doğubayazıt'ın 5 kilometre uzağında bulunan bir bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve koğuşlar bulunur.

Kürt yazar, edebiyatçı ve bilim adamı Ahmed-i Hani'nin (Ahmedê Xanî) kâtiplik yaptığı, İshak Paşa Sarayı Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biri olarak değerlendirilir. Saraydan çok bir külliye olan bu yapı Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtıdır. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu eser, Osmanlı'nın olduğu kadar, sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülüyor.

Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen saray olmasıdır. O günün imkânları düşünüldüğünde sarayın ne kadar büyük emek ve işçilikle yapıldığı görülüyor.

İshak Paşa Sarayı hakkında birçok da efsane bulunmaktadır. Anlatılanlara göre saraydaki zindanlar içeri girildiğinde bir ışık oyunu saçıyor. Suçlunun işlediği suçun oranına göre, çok ışıklı veya az ışıklı bir zindanda cezasını çekiyormuş. Bir diğer rivayet ise sarayın etrafındaki dağlarda yaşayan köylülerin sağdıkları sütün, muazzam bir yer altı tesisatı ile saraya ulaştığı ve çeşmelerden süt aktığıdır.
 

Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar