Salı, 26 Eylül 2017 18:16
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Bodrum Leleg Yolu Projesi'nin 2. etabı ilkbaharda tamamlanacak
13 Aralık 2016 Salı 18:00
CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon: İlçemizde deniz, kum, güneş haricinde kültür, tarih ve doğa yürüyüşleri turizm alternatiflerini oluşturuyor.

Bodrum'da ilk etabı geçen mart ayında açılan Pedasa Antik Kenti Leleg Yolu Projesi'nin ikinci etabı ise ilkbahar aylarında tamamlanacak. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Bu yolumuz dünyanın dört bir yanından gelen turistlerimiz için cazibe yolu olur" dedi.
Bodrum ilçesinde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Bodrum Belediyesi ve Bodrum Doğa Severler Kulübü'nün (BODOSK) destekleriyle mart ayında açılışı yapılan Pedasa Antik Kenti Lelcg Yürüyüş Yolu'nın ikinci etabı hazırlanıyor.
BODOSK kurucularından rehber, harita ve kadastro mühendisi Hıdır Çam, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginlikleri ile de önemli bir merkez olan Pedasa Antik Kenti'ndcki 2400 yıllık Leleg Yolu'nun 8 kilometrelik birinci kısmının tamamlandığını söyledi.
Bir yıldır süren çalışmalarda Etrim Mahallesi'nden Turgutreis'e kadar yapılan patika yolu ise tamamlamak üzere olduklarını kaydeden Çam, "İkinci bölümde insanların fazla giremediği, patika yolların olmadığı bölgelerde çalışmalarımızı yaptık. Bu bölgelerdeki tarihi kalıntıların olduğu bölgelere patikalar açtık.

Şu anda büyük bir kısmını tamamlamış bulunuyoruz. Daha sonra bunların işaretlenmesi ve tabelaların dikilmesi aşaması gelecek. Çok büyük olasılıkla ilkbahar sonuna ikinci bölümü de açmış olacağız" dedi.

KAÇAK KAZILAR VAR

2400 yıllık Leleg Yolu'nu yeniden canlandırma çalışmaları sırasında define avcılarına sıklıkla rastladıklarını belirten Çam, sorunun çok vahim boyutlara ulaştığını söyleyerek, "Tüm eski kalıntıların, tarihi eserlerin olduğu yerlerde yoğun şekilde kaçak kazılar yapıyorlar ve eskisi gibi rastgele kazmıyorlar. Aletler var, cinsini buluyorlar, miktarını önceden saptayıp ona göre kazıyorlar ve gördüğümüz yerlerde 8 metreye kadar yer altına indikleri yerler var. Kayaları oydukları yerler var, dinamit kullandıkları yerler var. Tarihi eserlere zarar veriyorlar, korkunç derecede tarih ve doğa katliamı var. Bu tarihi yolun yeniden canlanması ile bu define avcılarının daha rahat hareket edemeyeceğini düşünüyoruz" dedi.

TURİZMDE ALTERNATİF OLACAK

CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, tarih ve kültür çalışmalarına her zaman destek verdiklerini belirterek, "İlçemizde deniz, kum, güneş haricinde kültür, tarih ve doğa yürüyüşleri turizm alternatiflerini oluşturuyor.

Dünyada yaklaşık 20 milyon kişi hem yürüyor, hem spor yapıyor hem de turizm yapıyor.

Bodrum'da iklim olarak yılın 12 ayı bu tür turizme çok uygun.

Bu avantajı kullanmak için 2014 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı ile bir proje yaptık. Bunun ilk etabını açtık.
İkinci etabı ise hazır hale geliyor. Bu yolumuz dünyanın dört bir yanından gelen turistlerimiz için cazibe yolu olur. Turistler Bodrum'un tarihini, manzarasını ve denizden ibaret olmadığını görürler" dedi.
BODRUM LELEG YOLU PROJESİ

Bodrum Leleg Yolu projesi kapsamında, yarımada genelinde toplam 185 kilometrelik yürüyüş yolu, 20 kilometrelik bisiklet yolu, kamp alanları ve manzara tepelerinin altyapısı oluşturulacak.
Spor, doğa ve macera turizmine hizmet verecek şekilde çevre düzenlemeleri, levhalama ve işaretleme çalışmalarından sonra, Bodrum Leleg Yolu'nun tanıtım ve pazarlama çalışmaları yürütülecek.

Fizibilite çalışmaları GEKA'dan alınan destekle yürütülen projenin bu süreçteki faaliyetleri de yine GEKA desteği ile tamamlanacak.
Proje ile Bodrum'un mevcut doğal, kültürel ve coğrafi yapısının ziyaretçiler tarafından görülmesi sağlanacak.

Çağdaş Marmaris

Bu haber toplam 1229 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar