Pazar, 20 Ağustos 2017 03:50
20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme         19:00 İspanya’da 46 havalimanında grev         18:00 Pilot Hintli Bhasin ailesi          17:00 Arapça bilen korsan turizmci         16:00 Bursa-İskenderiye turizm köprüsü         15:00 Atatürk Havalimanı’nda yılın rekoru         14:00 Eskişehir’e ‘tabiat' turizmi hedefi         13:00 Türkiye’nin ilk uzay merkezi Bursa'da         12:00 Akmerkez, Akbatı ve Akasya’ya ödül         11:00 INTRO da Air Berlin'e talip oldu         10:00 Üniversite arazisine ticaret alanı         09:00 Türkiye'de otel fiyatları dalgalanıyor         16:00 Hilton Istanbul Tuzla mucizesi         15:00 Türk inşaat firmaları büyüyor         14:00 Offroad heyecanı İstanbul'da          13:00 Limak, 1 milyar dolara koşuyor!         12:00 Çift Geyik Karaca'nın binası         11:00 Borajet’te işler farklı yere gidiyor         10:00 Bursa Siyahı İnciri tezgaha iniyor         09:00 Çin yabancı yatırımcı çağırıyor         15:00 Galatasaray'ın 180 milyon lirası uçtu         14:00 Festival ile 5 milyon TL’lik ekonomi         13:00 QNet, Antalya’da otel satın alacak         12:00 Kruvaziyer hareketi turizmi kurtarır         11:00 Muğla, 1 milyon Hintli turist hedefledi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Kadir Uğur: Türkiye turizmi için 200 milyon dolarlık reklam yapılmalı
05 Aralık 2016 Pazartesi 16:00
Bentour Reisen Başkanı Kadir Uğur: En iyi müdafa hücümdur. Tanıtım için reklamla hücum etmeliyiz. Biz kendimizi koruyamazsak diğer ülkeler bizi korumaz.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
ANTALYA-
Avrupa’da Türk kökenli en güçlü tur operatörü Bentour Reisen Başkanı Kadir Uğur, Türkiye’nin Avrupa’da insan haklarını tanımayan ülke olarak bilindiğini belirterek “En iyi müdafa hücümdur. Tanıtım için reklamla hücum etmeliyiz. Türkiye turizminden 20 milyar dolar kazanmak için 200 milyon dolarlık reklam yapılmalı. Rakiplerimiz bizim üzerimize oynuyor. Biz koruyamazsak diğer ülkeler bizi korumaz. Biz eninde sonunda Avrupa’da Türkiye’ye sevenler var diyerek kapasitemizi yükselterek hücum ediyoruz. Uçak şirketleri ile konuşarak kapasitemizi bir misli fazlasına çıkardık. Avrupa’dan getireceğimiz turisti 65 bin kişiden 150 bin kişiye çıkarmayı hedefledik. Herkesin yanımızda yer almasını bekliyoruz” dedi.

deniz-ugur2.jpg

DENİZ UĞUR: AYAKTA DURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Toplantıya katılan Kadir Uğur’un oğlu Deniz Uğur herşeye rağmen sezona potizif olarak hazırlandıklarını belirterek “ Bentour ayakta kalmak için güçlü olmak için çalışıyor. Avrupada Türkiye dışlandı. Orada olduğunuz zaman korkuyorsunuz. Basında kötü şeyled yazılıyor. Bütün bunlara rağmen ümidimizi kaybetmiyoruz” şeklinde konuştu.

KADİR UĞUR: NAZAR BONCUĞUNA NAZAR DEĞDİ
Kadir Uğur Avrupa’dan Türkiye’ye yüzde 30’lara varan artışlarla turist göndermenin birdenbire bittiğini belirterek “15 yıldanberi boynuma nazar boncuğu takmama rağmen, pazara nazar değdi. Turizmde ikinci lige düştük. 10 yıl önce Avrupa’da 10 tur operatörü vardı. Şimdi teke düştük. Bakana kaplumbağaları koruyorsunuz bizi de koruyun dedim” şeklinde konuştu.

bentour1.jpg

AVRUPA’DA TÜRKİYE SAHİPSİZ

İsviçre merkezli Bentour’un Başkanı Kadir Uğur’un Antalya Regnum Otel’de yaptığı basın toplantısında oğlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Uğur, Pazarlama ve satınalma Müdürü Dieter Reiser, Marketing Müdürü Christian Hauk, Türkiye Temsilcisi Ufuk Erbinel, Antalya’da işbirliği kurduğu şirket sahipleri Emre Ünsev ile Tevfik Şahin ile yer aldı.
Bentour Başkanı Kadir Uğur’un Avrupa’da Türkiye hakkındaki negatif düşüncenin pozitife çevrilmesi için hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’ye yurtdışında sahiplenen olmadığını belirten Kadir Uğur “Medyada yazılanlar sonucu Türkiye hakkındaki kötü düşünceler artık halkın her kesimine yayıldı. Türkiye hakkında yazılanlar üzerine Büyükelçilikler, konsolosluklar ve temsilciliklerden hiçbir tepki gösteren yok. Tepki olmayınca halk bunların doğru olduğunu kabul ediyor. Türkiye sahipsiz kalıyor. Allah sonumuzu hayır etsin”dedi.

bentour3.jpg

AVRUPAYI TEHDİT ETTİ DENİLİYOR

Cumhurbaşkanı’nın “Avrupa Birliği için referendum yapacağız” şeklindeki sözlerinin Avrupa medyası tarafından çarpıtıldığını belirten Kadir Uğur “Referandum demokrasi daranışıdır. Ancak gazetelerde haberler Erdoğan Avrupa’yı rererandumla tehdit ediyor şeklinde çıkıyor. Pozitif olan haberler negate veriliyor. Bu haberlere karşı Türkiye cevap vermiyor.. tekzip çıkmıyor. Halk bu yazılanları doğru kabul ederek inanıyor. Halk Türkiye’de insan haklarına uyulmuşor. Halka karşı hareketler olan ülkeye gidip biz o rejime destek vermeyiz deniliyor.

BAKANLIK “BÜTÇEMİZ YOK” DEDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde 20 milyar kazandıracak turist için 200 milyon dolarlık harcama yapılmasını söylediğini belirten Kadir Uğur, “Bizim buna ayıracak bütçemiz” yok dediğini söyledi.
Türkiye’nin krizi düzeltecek hiçbin planının bulunmadığını anlatan Kadir Uğur “Krizin geleceğini 2014 yılında farkettim ve bakanlığa gittiğim. Orada yaptığım göraşmelerde bakanlığın krize karşı hiçbir planının bulunmadığını gördüm. Bugün bile bir plan yok. Bu konuda kurizmin dernekleri, birlikleri de aynı durumdadır. Hiçbir şey yapmıyorlar. Bir çare de bulacaklarını sanmıyorum. 200 milyon dolar için Antalya’da her biri en az 160 milyon dolarlık tesisler müşteri bekliyor.”

İSPANYA GÖBEK ATIYOR, YUNANISTAN SİRTAKİ OYNUYOR
Türkiye’nin dünya turizm liginde liderlikten ikingi lige düştüğünü belirten Kadir Uğur rakibimiz olan İspanya’nın sevinçten göbek attığını, Yunanistan’ın ise sirtaki oynadığını belirterek şöyle konuştu: “Zaman geçmiş değildir. Dünyanın dev tur operatörleri TUİ ve Thomas Cook uçaklarının burnunu başka ülkelere çevirdi. Hep birlikte oturup ne yapacağımızı düşünmemiz lazımdır. Bakanlık acilen tecrübeli bürokratlardan oluşan bir kimate kurmalı ve kısa sürede strateji belirlemelidir. Yoksa işimiz daha da zorlaşıyor.

bentour11.jpg

SIFIR PARA İLE KİMSE AĞIRLANMAZ

Bakanlığın acilen bir komite kurulmalı tecrübeli bürokratların bu işin için sokulması laım kısa sürede strateji belirlenmelidir. Yoksa işimiz daha kötü olacaktır. Bentour olarak 2016 da ciromuz 120 milyondan 75 milyona inmesi bunun en büyük göstergesidir. Bir yıl önce Gloria’ya 1200 kişiyle yaptığımız operasyonu bu yıl 800 kişi ile yaptık. İnsan kaybının üzerinde büyük ciro kaybı da var. Oteller ve uçak şirketleri fiyatlarını aşağı indirdi. . Adam başı yaklaşık 900 euro aldığımız turistten 500 euro alır olduk. 5 yıldızlı otellerin fiyatlarını indirmesi 3 yıldızlıları tüketti. 4 yıldızlılara ise yara verdi. Sıfır para ile kimse ağırlanamaz. Kısır döngü içindeyiz. Allah sonumuzu hayır etsin.”

DENİZLERE AÇILACAĞIM
Kadir Uğur, İsviçre merkezli Türk tur operatörü olarak Almanya, Avusturya ve Hollanda’da şubeler açtıklarını ve 5 ülkeye daha çıkacaklarını belirterek, Doğu Avrupa’yı hedef pazar olarak seçtikleri söyledi. Çekoslovakya, hırvatistan, macaristan, polonya, Romanya, Bulgaristan’da faaliyetlere başlayacaklarını söyleyen Kadir Uğur “Türkiye’de küçülen pazarımızın boşluğunu diğer ülkelerde tamamlayacağız. Hiç kimse kimseyi yanıltmasın. Zor günler geçiriyoruz. 1967 yılında Alanya’da turizme başlamıştım. Gelecek yıl mesleği 10 yıldır yanımda olan oğlum Deniz Uğur’a bırakarak Sadun Boro gibi yelkenli ile denizlere açılacağım. Artık oradan turizmci gözüyle izlenimlerimi iletirim. Bentour’u artık genç bir kadro yönetecek
 

Bu haber toplam 3258 defa okunmuştur
Bu habere toplam (1) yorum eklenmiştir.
Necil Toktay
06 Aralık 2016 Salı 09:01
Turkiye turizmindeki zaaf durum
Sayin Kadir Ugur,

Turizm'de karsilasilan zaafiyetlerin reklam, tanitim ile giderilmesi ancak bir aksesuar yaklasim olur. ...

Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar