Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:21
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İDSO, İstanbul’u kültür, sanat şehri olarak klasik müzikle tanıtıyor
29 Kasım 2016 Salı 15:00
İDSO, dünyaca ünlü keman virtüözü Sarah Chang ve koro şefi Cem’i Can Deliorman, Devlet Çoksesli Korosu eşliğinde müzikseverlerle buluştu.

İSTANBUL- İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), Aya İrini’de düzenlenen görkemli bir konserle 2016 – 2017 Sezonunu açtı. Açılış Konseri’nde dünyaca ünlü şef Howard Griffiths yönetimindeki İDSO, yine dünyaca ünlü keman virtüözü Sarah Chang ve koro şefi Cem’i Can Deliorman yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu eşliğinde müzikseverlerle buluştu.

istanbul-devlet-senfoni-3.jpg

İstanbullu sanatseverler, medya temsilcileri ve tanınmış renkli simaların yoğun ilgi gösterdiği konser, Aya İrini’nin etkileyici ortamında gerçekleşti. Konserde keman virtüözü Sarah Chang dinleyicileri büyülerken Howard Griffiths yönetiminde İDSO ile Cem’i Can Deliorman yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu uyumları ve performanslarıyla tam not aldı.

istanbul-devlet-senfoni-2.jpg

İDSO Yönetimi, 12 yıldır ana sponsorluğunu yürüten DenizBank’a teşekkürlerini konser öncesinde bir plaket ile sundu. Plaketi DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’i temsilen DenizBank Kültür ve Sanat Yöneticisi Perihan Yücel teslim aldı. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ilettiği mesajında: “Sanatın ve sanatçının yanında yer almak, bankamızın sahip çıkmaktan hiçbir zaman vazgeçmediği kurumsal misyonu oldu.

istanbul-devlet-senfoni-4.jpg

Türkiye’nin senfonik müzik alanındaki en köklü kurumlarından İDSO ile 12 yıldır el ele yürüttüğümüz DenizBank-İDSO konserlerimizin yeni sezonunun hayırlı olmasını, sergilenecek performansların bu yıl da hak ettiği yüksek ilgiyi görmesini temenni ediyorum. Sanatseverlerin sezon boyunca bu benzersiz sanat şöleninin keyfini doyasıya yaşaması en büyük arzumuz. Kültür yaşamımızda değer yaratan, iz bırakan etkinliklere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

istanbul-devlet-senfoni-5.jpg

İSTANBUL’U DÜNYADA KLASİK MÜZİKLE TANITACAKLAR
İDSO Müdürü Sezai Kocabıyık, orkestra olarak en önemli misyonlarının hem klasik müziği halka yaymak, özellikle çocukları küçük yaştan itibaren klasik müzikle tanıştırarak onlara sevdirmek hem de İstanbul’u dünyada kültür-sanat şehri olarak tanıtmak olduğunu belirtti. Kocabıyık: “Ülkemizin oldukça zengin bir klasik müzik geleneği var. Bizim misyonumuz, bu zengin birikimi hem yurt içinde hem yurt dışında başarıyla temsil etmek ve özellikle ülkemizin gençlerine tanıtarak sevdirmek. Daha önemlisi, İstanbul’la bütünleşen bir kurum olarak İstanbul’u dünyada klasik ve senfonik müzik ile tanıtmak istiyoruz. İstanbul’u uluslararası alanda sanat, kültür faaliyetleri ve özellikle klasik müzik ile anılan, tanınan bir şehir yapacağız.” dedi.

istanbul-devlet-senfoni-7.jpg

İDSO YÖNETİMİ
MÜDÜR & PROGRAM KOORDİNATÖRÜ
Sezai KOCABIYIK
MÜDÜR YARDIMCISI
Hülya ÖZALAŞAR
ORKESTRA ŞEFİ
Ender SAKPINAR
YÖNETİM KURULU
Ender SAKPINAR
Sezai KOCABIYIK
Hülya ÖZALAŞAR
Bülent EVCİL
Erkut GÖKGÖZ
Murat BERK

istanbul-devlet-senfoni-6.jpg

Temeli 189 yıl önce 1827'de Donizetti Paşa'nın kurduğu Mızika-i Humayun Orkestrası’na dayanan İstanbul Belediyesi Şehir Orkestrası, besteci Cemal Reşit Rey yönetiminde 1945 yılında kuruldu. 1972 yılında ise Kültür Bakanlığı'na bağlanarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adını aldı. İstanbul'un müzik yaşamında önemli bir yeri olan İDSO, Orkestra şefi Prof. G.E. Lessing ve müdür Mükerrem Berk döneminde düzenli konserler vermeye başladı. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı solistlere eşlik eden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, yurtiçi turnelerin yanı sıra Türk sanat ve kültürünü yurtdışında da başarıyla temsil etti. İstanbul, Ankara, Bratislava ve Patras uluslararası festivallerinde konserler gerçekleştirdi. İspanya, İtalya, Yugoslavya, Çekoslovakya, Avusturya, Yunanistan ve ABD'nin Memphis kentinde açılan "Muhteşem Süleyman" sergisinde konserler verdi. Münih'te "Europa Musicale" Festivali'nde ve Yunanistan'da Atina Festivali'nde Türkiye'yi temsil etti. Bulgaristan'a yapılan 15 günlük turnenin yanı sıra, Japonya'ya Asya Orkestralar Haftası'nın açılış konserini vermek üzere davet edildi ve büyük başarı kazandı. Mısır’ın Kahire ve İskenderiye kentlerindeki konserleriyle de büyük takdir alan İDSO, ayrıca Almanya İspanya ve İtalya turnelerini gerçekleştirdi.

 

Bu haber toplam 1397 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar