Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:10
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Moğol bir okçunun sadak ve oklarıyla birlikte mezarı ortaya çıktı
11 Kasım 2016 Cuma 09:00
Arkeologlar 1200-1500 yllarına ait mezarda bulunan ince işçiliğe sahip sadağın başka örneğinin Sibirya'da bugüne kadar bulunmadığını söyledi.

MOSKOVA- Orta Çağ'a ait özenle işlenmiş sadak ve oklarıyla birlikte gömülü bir okçunun mezarı ortaya çıkarıldı. Rusya'ya bağlı Altay Cumhuriyeti'nin Kokorya bölgesinde köylüler tarafından bulunan kalıntıların 1200 ile 1500 yılları arasında yaşamış Moğol bir okçuya ait olduğu düşünülüyor.

Benzersiz ve sofistike bir şekilde işlenmiş sadağın huş ağacı kabuğundan yapıldığı ve ipek şeritlerle süslendiği açıklandı. Sadağın gözlerinde farklı tiplerde okların bulunduğu belirtildi. Bazı okların demir uçlara sahip olduğu kayıtlara geçti. Arkeologlar böyle ince işçiliğe sahip sadağın başka bir örneğinin Sibirya'da bugüne kadar bulunmadığını söyledi.

OKÇUNUN AHŞAP LAHDİ GELECEK YAZ AÇILACAK

Siberian Times'ın haberine göre, 13. ve 15. asırlarda yaşadığına inanılan adamın, bir savaşçı ve yetenekli bir okçu olduğu, mezarında bulunan oklara ve sadağa atıfla İngiltere'nin efsanevi kanun kaçağı Robin Hood'a benzetildiği ifade edildi. Altay Cumhuriyeti kültürel ve tarihsel miras departmanı müdürü Vasily Oinoshev: "Sadak çok ilginç bir parça. Sadakta farklı tipteki oklar için birbirinden ayrı cepler var. Sadak mükemmel bir keşif oldu. Çok iyi korunmuştu." sözlerini dile getirdi. Okçunun kalıntılarının içinde bulunduğu ahşap lahdin incelenmek üzere gelecek yaz açılacağı belirtildi.

mogol-sadak.jpg

SİBİRYA'NIN AŞIRI SOĞUKLARI KALINTILARIN BOZULMASINI ENGELLEMİŞ

Gorno-Altaisk Devlet Üniversitesi müze müdürü Dr. Nikita Konstantinov, lahitte okçunun yayını, semerini ve diğer eşyalarını da bulmayı umduklarını ifade etti. Konstantinov, lahdin Sibirya'nın aşırı soğuklarından ötürü iyi bir şekilde korunarak günümüze ulaştığını sözlerine ekledi. Doktor Konstantinov, mezardan çıkan ok başlarından ve sadaktan hareketle bulunan adamın bir savaşçı aynı zamanda bir avcı olabileceğinin sanıldığını açıkladı.

SOVYET 'ROBİN HOOD' FİLMİ ÇEKİLMİŞ

Mezarı ortaya çıkarılan Robin Hood'un, Orta Çağ'da güney Sibirya'yı fetheden Moğol ordusunun bir askeri olabileceği kaydedildi. Robin Hood efsanesinin Sovyet Rusya döneminde zenginden çalıp fakirlere dağıttığı için ünlendiği, bu temanın komünist ideolojiye uyduğu için bir Rus filmine de ilham olduğu belirtildi. Sovyet film yönetmeni Sergei Tarasov 1975 yılında 'Robin Hood'un Okları' adlı bir sinema filmi yönettiği kayıtlara geçti.
 

Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar