Pazar, 24 Eylül 2017 08:36
10:00 Kazakistan’la ilik nakli anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Limak, 3.7 milyar dolarlık Cengiz-Limak-Kolin ortaklığından ayrıldı
29 Ekim 2016 Cumartesi 12:00
3.7 milyar dolarlık dev ortaklık kuran Limak-Cengiz-Kolin'den çok kısa bir açıklamayla ayrılık kararı geldi. Limak Holding, Cengiz-Limak-Kolin ortaklığından ayrıldı..

İSTANBUL- Boğaziçi, Akdeniz, Çamlıbel ve Uludağ Elektrik dağıtım ihalelerini alarak 3.7 milyar dolarlık dev bir ortaklık kuran Limak-Cengiz-Kolin'den çok kısa bir açıklamayla ayrılık kararı geldi. Elektrik dağıtımında ayrılan dev şirketler 'şimdilik' 3. havalimanı projesine birlikte devam edecek. İşte ayrılığın en büyük nedeni...
Aralarında İstanbul’un yeni havalimanının da bulunduğu Türkiye’nin en büyük projeleri için ihalelere birlikte giren ve aldıkları projeler için ortaklık kuran LimakCengiz-Kolin’in birlikteliği bozuldu. Havalimanı ve yol projelerini birlikte yürüten üç dev grup, elektrik dağıtımında işleri ayırdı. Limak, Uludağ Elektrik Dağıtım‘ı alıp ortaklıktan çekilirken Cengiz ve Kolin Boğaziçi Dağıtım, Akdeniz Dağıtım, Çamlıbel Elektrik Dağıtım’da yola birlikte devam etme kararı aldı. Üçlünün elektrik dağıtım işi için ortak kurduğu CLK şirketinden dün yapılan açıklamanın kısalığı da dikkat çekiciydi. Açıklamada, “Elektrik dağıtım ve perakende sektöründe Bedaş, Uludağ, Akdeniz ve Çamlıbel dağıtım ve perakende şirketlerinin üst çatısı olan CLK Grubu, farklı stratejilere odaklanabilmek için hisseleri yeniden yapılandırma kararı aldı. Buna göre ilgili kreditör kuruluşlar, EPDK, Rekabet Kurumu ve diğer izinlerin alınmasının ardından Limak, Uludağ EDAŞ ve Uludağ Perakende şirketlerindeki Cengiz ve Kolin hisselerini devralacak. Boğaziçi, Akdeniz, Çamlıbel EDAŞ ve perakende şirketlerinde ise Cengiz ve Kolin şirketleri, Limak’a ait hisseleri devralacak” denildi.


HAVALİMANI NE OLACAK

Elektrik dağıtımındaki ayrılığın havalimanı ve yol projelerini nasıl etkileyeceği tam olarak bilinmiyor. Dün ulaştığım bilgilere göre Limak-Cengiz ve Kolin, elektrik dışında ortak üstlendikleri işleri ‘şimdilik’ sürdürecek. Sözkonusu işlerin büyük bir bölümü taahhüt işi olduğu için ortaklık konusunda bir sıkıntı çıkması beklenmiyor. Bu ayrılık sonrasında kamuoyunun mercek altına alacağı en önemli proje ise 3. Havalimanı inşaatı olacak. Yeni havalimanı için yapılan ihaleyi 3 Mayıs 2013’te İGA yatırımcılarının oluşturduğu; Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) 22.1 milyar Euro teklif ile kazanmıştı. İhalenin ardından projenin temeli 7 Haziran 2014’te atıldı. Havalimanının ilk etabının 26 Subat 2018 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor.


Elektrik dağıtımı gibi dinamik işleri çok ortakla işletmek güç. Hele de CLK’da olduğu gibi üç ortağın yüzde 33.33’er hissesi varsa. Sözkonusu şirketler Türkiye’nin dev şirketleri. Kendi başlarına da birçok alanda iş yapıyorlar. Her birinin ayrı tecrübesi, iş yapış şekli var. Elektrik işi dışındaki ortaklıkların sürmesi ortada ‘kavgalı’ bir ayrılık olmadığını gösteriyor. Karar alma süreçlerindeki ‘anlaşmazlıklar’ nedeniyle ayrıldıklarını tahmin etmek güç değil. Cengiz, Limak ve Kolin, çok büyük ihtimalle devam eden taahhüt işlerini birlikte sürdürürler. Ancak dev havalimanının inşatının bitimiyle birlikte, iş işletmeye dönüştüğünde büyük ihtimalle yeni ayrılıklar yaşanacak.


Ne de olsa... Testi çatladı bir kere...


LİMAK-CENGİZ-KOLİN’İN ALDIKLARI İHALELER

3. havalimanı 22.1 milyar Euro

Boğaziçi Dağıtım 1 milyar 960 milyon dolar

Uludağ Dağıtım 940 milyon dolar

Akdeniz Dağıtım 546 milyon dolar

Çamlıbel Dağıtım 258.5 milyon dolar

Yusufeli Barajı 256.3 milyon dolar

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı 186 milyon dolar

Ankara YHT Tren Garı 150 milyon dolar


KUZEY MARMARA OTOYOLU

- Asya tarafı Limak-Cengiz 4.5 milyar lira

- Avrupa tarafı Kolin-Kalyon 2.7 milyar lira


DAĞITIM ŞİRKETLERİ

ANTALYA/Akdeniz Dağıtım: Antalya ile Isparta ve Burdur illerinde yaklaşık 1.6 milyon aboneye hizmet veren Akdeniz Elektrik Dağıtım, yılda yaklaşık 7.9 milyar kWh enerji

dağıtımı gerçekleştiriyor.


CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış AŞ: 1.7 milyon aboneye hizmet veren CLK Akdeniz Elektrik Perakende AŞ; Web Şube ve CLK Akdeniz Mobil Uygulaması ile abonelerinin tüm işlemlerini dilediği yerden tek tuşla yapabilmesini sağlıyor.


İSTANBUL/Boğaziçi Dağıtım: Boğaziçi Elektrik Dağıtım, 4.7 milyon abone ve dağıtımını yaptığı yıllık 24.2 milyar kWh elektrik ile Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım şirketi olarak İstanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteriyor.


CLK Boğaziçi Elektrik AŞ: Türkiye genelinin yüzde 8’ine denk gelen yaklaşık 4.2 milyon aboneye ulaştı.


SİVAS/Çamlıbel Dağıtım: Sivas, Yozgat ve Tokat illerini kapsayan Çamlıbel Elektrik Dağıtım, yaklaşık 900 bin aboneye 2.7 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiriyor.


CLK Çamlıbel Elektrik: CLK Çamlıbel Elektrik, yaklaşık 800 bin aboneye hizmet veriyor.


BURSA/Uludağ Dağıtım: Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerini kapsayan Uludağ Elektrik Dağıtım, yaklaşık 2.6 milyon aboneye yılda 10.8 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiriyor.


CLK Uludağ Elektrik Perakende AŞ: Yaklaşık 3 milyon aboneye hizmet veriyor. Şirket serbest tüketici statüsünde Türkiye’deki 45 ildeki, 128 bin aboneye elektrik satışı yapıyor.


Hürriyet


 

Bu haber toplam 1986 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar