Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:06
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Bitlis, Nemrut Krater Dağı'nın turizme kazandırılmasına çalışılıyor
09 Ekim 2016 Pazar 18:00
Nemrut Krater Dağı'nın dünyanın en büyük ikinci krater gölü, güzellik açısından da dünyanın en güzel kalderası ve krater gölü olarak biliniyor.

BİTLİS-Bitlis sınırları içinde bulunan Nemrut Krater Dağı'nın turizme kazandırılması için 'Nemrut Kalderası Yönetim Planı' projesi kapsamında düzenlenen geziye Bitlis Valisi Ahmet Çinar da katıldı. Milli Parklar Bitlis Şube Müdür Vekili Nuran Bulutlu, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Gezer ile birlikte bölgede incelemelerde bulunan Vali Çınar, Nemrut Kalderası'nın turizme kazandırılması için önemli projeler hazırladıklarını söyledi. Nemrut Krater Dağı'nın dünyanın en büyük ikinci krater gölü, güzellik açısından da dünyanın en güzel kalderası ve krater gölü olduğunu, ayrıca Bitlis'teki Nemrut ile adıyaman'daki Nemrut'un da karıştırılmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"2 bin 828 metre yüksekliğindeki bir bölgede sıcak sulardan dolayı yer altından gelen bacalardan çıkan sıcak havadan dolayı Türkiye'nin en çok endemik türünü, bitkisini barındıran bölgedir. İlginçtir bu 2 bin 800 metre Akdeniz Bölgesi bitki yapısının yüzde 7'sini bu kaldera barındırıyor. Bacalardan gelen sıcak hava, yeraltı sularından kaynaklı oluşan ısıdan klimatik etkiden dolayı. Burası ile ilgili olarak Orman Bakanlığı'mızın milli parklar genel müdürlüğümüzün çok ciddi hazırlamış olduğu proje var. Biz buradaki bütün taraflar, birimler ve halkımızla birlikte bu kalderanın, bu coğrafyanın en güzel noktasının turizme açılması, turistlerin buraya yoğun ilgi göstermesi için elimizden geleni yapıyoruz."
Çok büyük düşünceler ve projelerle yola çıktıklarını da anlatan Vali Çınar, yakın bir gelecekte buranın bütün dünyanın ilgi odağı olacağını söyledi. Vali Çınar, "Tabi burada önemli olan tabiatı bozmadan, doğallığı bozmadan hazırlanmış olan bu projeyi gerçekleştirmek. Burada mutfağımız olacak, yemeklerimiz olacak, gece alanlarımız olacak, atla, bisikletle, trekking dediğimiz faaliyetler olacak. Burada kamplar olacak. Hem turistlerin hem de ilgi duyan dağcıların, bilim adamlarının herkesin gelip konaklayabileceği, kalabileceği, dolaşabileceği bir alan olacak. Biz burada turizm adına gelen turistlerin bütün ihtiyaçlarını giderecek, onların buradan memnuniyetle ayrılmalarını sağlayacak her türlü mekan, alan düşünülerek hazırlanan bu projeyi gerçekleştireceğiz" dedi.

SÜPHAN DAĞINA KADAR UZANAN JEOPARK PROJESİ

Bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek için sadece Nemrut'u değil, Adilcevaz sınırları içerisinde bulunan Süphan Dağı'na kadar uzanan bir jeopark çalışmasının da proje içerisinde yer aldığını anlatan Vali Çınar, "Bu çalışma artık sonlandı. Raporlar, çalışmalar hepsi yapıldı ve başvurularda inşallah 2017 yılında UNESCO'ya yapılmak suretiyle Nemrut Kalderası, Ahlat'ın da içinde olacağı Süphan Dağına kadar olan bölgeyi içine alan jeopark projesinin kabulünü gerçekleştirmiş olacağız. Bu kabul, bu ilanda ayrıca bölgemiz turizmine büyük etki edecek ve katkı sağlayacak. Burası çok güzel bir nokta, dünyanın en güzel coğrafyalarından bir tanesi, kayak açısından çok uygun bir mekan. Kayak turizmi açısından çok tercih edilebilecek bir mekan. Yılda ortalama 6 metre kar yağışı oluyor. Ama genelde bu her yıl çok daha fazla oluyor. Dolayısıyla kayak merkezlerimizin de yeniden gözden geçirilerek, ele alınarak daha donanımlı, daha yüksek teknolojinin kullanıldığı bir sistemle yeniden düzenleyeceğiz" dedi.

 

Bu haber toplam 1751 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar