Pazartesi, 25 Eylül 2017 18:50
17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Sponsorluk tarihinin 2200 yıl öncesine kadar gittiği ortaya çıktı
16 Eylül 2016 Cuma 16:00
Yuntdağı bölgesindeki Antik Aigai Kenti kazılarında M.Ö. 8 yüzyıla ait, sponsorluk tarihine ışık tutan bulgular elde edildi.

MANİSA- Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Yuntdağı bölgesinde bulunan Antik Aigai Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerde, sponsorluğun tarihinin 2 bin 200 yıl öncesine kadar gittiği ortaya çıktı. Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin, gazetecilere yaptığı açıklamada kent tarihinin M.Ö. 8 yüzyıla kadar gittiğini tespit ettiklerini sponsorluk tarihine ışık tutan bulgular elde ettiklerini söyledi.

BERGAMALI HEYKELTRAŞ
Aigai'deki kazılarda dönemin zenginlerinden olduğunu değerlendirdikleri aileye ait heykel bulduklarını anlatan Sezgin şöyle devam etti:
Heykellerin üzerindeki antik Grekçe "Menestratus Hippiyu Pergammenos Epeue" imzasına rastladıklarını belirterek "Bu imzayı iki heykelin üzerinde gördük. Bu da bize dönemin en önemli heykeltraşlarının yetiştiği Bergama'dan gelen sanatçı, bu ailenin heykelini yapmış"dedi.

HAYIRSEVER BİR AİLE
Sezgin şunları anlattı:"Heykele ait mermerden 6 metrelik bir de kaide vardı. Kaidede, o dönemin zengin ailelerinden 6 kişinin ismi vardı. Yazıda, 'Hayırsever (euregetes) Antiphanes ve Diaphenes halk tarafından onurlandırıldı' şeklinde bir ibareye rastladık. O dönemde kolay kolay hiç kimsenin bu şekilde heykeli yapılmaz. Mermerdeki ifadeden, heykeli yapılan ailenin antik kentin meclis binası inşaasına katkı sağladığını anlıyoruz. Anlaşıldığı kadarıyla aile o dönemde yaşanan maddi sıkıntıyı bir şekilde gidermişler. Antik dönemde bu tür destekler mutlaka onurlandırılır. Bu sponsorluğu yapan ailenin 6 kişilik bir aile olduğunu biliyoruz. Kent, sponsor olan bu aileyi onurlandırmış ve her birinin heykelleri meclis binasına dikilmiş. Kazılarda ortaya çıkardığımız meclis binasındaki heykellerden, sponsorluğun tarihinin 2200 yıl öncesine kadar gittiğini tespit ettik."

BİLİM ADAMLARI ÇALIŞIYOR
İnsanların günlük hayatta kullandığı eserlerin toprak üstüne çıkarıldığını söyleyen Sezgin, "NekroPergEol" projesi ile Fransa, İtalya ve Almanya'daki üniversitelerden bilim adamları ile ortak çalışma yaptıklarını bildirdi. Aigai'de 2004 yılında başlayan kazılarda onbinlerce parçanın gün yüzüne çıkarıldığını belirten Sezgin Antik 12 İyon kentinden Aigai'nin, M.Ö. 1100 yıllarından sonra Yunanistan'dan gelip kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kurulduğunu söyledi. Bulunan seramik eserlerin kazı evinde restore edildikten sonra sergilenmek üzere Manisa Müzesine teslim edildiğini bildirdi. 

Bu haber toplam 2512 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar