Pazar, 24 Eylül 2017 08:41
10:00 Kazakistan’la ilik nakli anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
50 Ünlüyle 50 Rota kitabı pek çok aydın ve kenti biraraya getiriyor
16 Eylül 2016 Cuma 15:00
Melih Uslu ’50 Ünlüyle 50 Rota’ kitabında, Orhan Pamuk, Cihan Aktaş, Selim İleri, Derviş Zaim, İlber Ortaylı, Mario Levi, Alev Alatlı’nın seçtiği şehirleri anlattı.

İSTANBUL-Melih Uslu’nun ’50 Ünlüyle 50 Rota’ kitabında, aydınlar seçtikleri şehirleri anlattı. Gezmenin, edebiyatın önemli bir parçası olduğunu belirten Uslu “Zor bir süreç yaşadık. Seyahat etmek ise normalleştiğimizin işaretidir. Travmaları ortadan kaldırır” diyor.

Orhan Pamuk, Cihan Aktaş, Selim İleri, Derviş Zaim, İlber Ortaylı, Mario Levi, Alev Alatlı… Melih Uslu'nun '50 Ünlüyle 50 Rota' kitabında edebiyatın ve sinemanın önemli isimleri seçtiği kentleri anlattı.
Karar'da yer alan habere göre; Heybeliada, Eskişehir, Prag, Tahran, Moskova, Trabzon ve İstanbul gibi Doğu'dan Batı'ya dünyanın dört bir yanı, her açıdan betimleniyor. 6 yılda yazılan kitap, kentlerin tarihini ve insanların yaşayışını öğretiyor.

Aydınlar için şehirler ne ifade ediyor?
Orhan Pamuk - Heybeliada “Orhan Pamuk, Heybeliada'nın sokaklarında büyüdüğünü söyledi. Yaşadıkları güzel şeyler bir daha silinmemek üzere hafızasına kazınmış. Adanın naif yapısının yıllarca göz ardı edildiğini ve o dönemden günümüze adanın çok değiştiğini dile getirdi. Çocukken Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın evinin bahçesinde gezermiş. El yazmalarının yerlerde olduğunu görünce gerçekten çok üzülürmüş… Ayrıca adanın geçmişten beri hoşgörülü bir toplum yapısına sahip olduğunu ifade etti. Heybeliada Orhan Pamuk'a insan sevgisini aşılamış. 'Bize hayat veren çevremiz ve birlikte olduğumuz insanlardır' dedi.”

Cihan Aktaş - İran/Tahran “Cihan Aktaş, uzun yıllar İran'da yaşadı. Kitapta Tahran'ın zaman içinde Kuzey ile Güney'inin nasıl bir değişim geçirdiğini anlattı. Tahranlıların şiir okumayı seven insanlar olduğunu belirten Aktaş, şehrin kendi içinde katmanları olduğunu söyledi. Şehir bu açından ilham vericiymiş. 'Çok güvenli bir kent' dedi. Bir kadının gecenin birinde, şehrin en uzak noktasından rahatlıkla evine dönebileceğini ifade etti. Devrimin habercisi olan tekbir seslerinin de 2009'daki seçimlerden hemen sonra duyulduğunu belirtti. Protesto etmek için meydanlara gidemeyen halk, damlara çıkarak tekbir getirirmiş.”

Derviş Zaim - Çek Cumhuriyeti/Prag “Prag'ın tepesindeki kale, Kafka'nın 'Şato' romanına ilham verdi… Zaim, 90'ların sonunda eşiyle birlikte bu şehirde yaşamış. Şehrin bozulmamış dokusunun kendisini çok etkilediğini ve derinlikli bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Prag'ın 'Yaz mevsimi çok keyifli' dedi. Sürpriz bir kentmiş. Müzeleri de çok keyifli… Üstelik civardaki pitoresk görünümlü kasabalarda küçük bir galeri keşfedip her an bir Oskar Kokoschka tablosu görülebilirmiş. Mimariden ve yazarlarından dolayı kentin hüzünle ilişkilendirilebileceğini belirtti ama Çeklerin kendilerine özgü mizah duygusuna da değindi.”

İlber Ortaylı - Moskova “İlber Ortaylı, Moskova'dan için 'Kültür, kültür içinde bir şehir' dedi. Moskova'da müze, konser salonu ya da opera sarayı gibi bir sanat kurumuna gittiğimizde önemli bir yerde olduğumuzu hissedermişiz. Moskova'nın çok temiz bir şehir olduğunu ve bunun korunması için sıkı çalışıldığını söyleyen Ortaylı, kentin ışıltısına ve görkemine de değindi: 'Kendinizi bu ülkenin sosyalist geçmişi nerede, diye sorarken bulabilirsiniz' dedi. Modernleşmenin temelinde de zengin bir tüketim kültürünün yattığını belirtti. Rusların hayatında tiyatroya gitmek, Türkiye'de düğüne gitmek kadar önemli…”

Alev Alatlı - İstanbul “Alatlı, İstanbul'un nizami mimariden hiç nasibini almadığını söyledi. Yeditepeyi şöyle tanımladı: 'Dar, dolambaçlı, hatta eğri büğrü sokaklar, kah birbirlerine abanan, kah uzaklaşan ahşap yapılar, küçük meydanların ortasında küçük camiler, mescitler, sebiller, çitlembikle, fıstık çamları, ıhlamurlar ve erguvanlar...' Kitapta sadece İstanbul'u da anlatmıyor, bin yıllık Türk şehirlerinin analizini yapıyor ve o kentlerden yola çıkarak Rusya'ya kadar uzanıyor. İstanbul'un izdüşümleri üzerinden evrensel bir yorum ortaya koyuyor.”
 

Bu haber toplam 2443 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar