Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:11
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
'Bütün yıkananlar size selam olsun' yazan 1700 yıllık mozayik bulundu
22 Ağustos 2016 Pazartesi 13:00
Aigeai Antik Kenti’nde Roma hamamında Yunan mitolojisinde Deniz tanrısı ve Zeus’un kardeşi olan Poseidon’un tasvir eden mozayik bulundu.

ADANA- Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki Aigeai Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda deniz tanrısı Poseidon’un tasvir edildiği üstünde “Bütün yıkananlar, size selam olsun” yazan 1700 yıllık mozaik bulundu.

Adana Müze Müdürlüğü’nce Aigeai Antik Kenti’nde sürdürülen çalışmalarda, Roma dönemine ait hamamın soğukluk bölümünde, Yunan mitolojisinde Deniz tanrısı ve baş tanrı Zeus’un kardeşi olan Poseidon’un tasvir edildiği mozaik bulundu. M.S. 3 ya da 4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen ve kısmen tahrip olan mozaiğin alt kısmında Grekçe ‘Bütün yıkananlar, size selam olsun’ yazıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Yumurtalık ilçesinin antik dönemde “Aigeai” olarak adlandırıldığını, önemli bir liman kenti olan bu şehrin tarihinin M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzandığını söyledi. Kentin, Roma İmparatorluk döneminde stratejik öneme sahip donanma üssü olarak kullanıldığını, ayrıca bir sağlık merkezi ve antik dönemin hastaneleri olan Asklepion ile de ünlü olduğunu anlatan Tari, antik dünyanın 3 büyük Asklepios Tapınağı’ndan birinin bu kentte olduğunu dile getirdi.

aigeai-antik-kenti.jpg

Tari, zengin tarihsel kalıntıya sahip bölgede, daha önce de arka kısmı balık kuyruğu olan at üstünde balık avlayan Eros figürünün tasvir edildiği mozaik bulduklarını hatırlatarak, “Yapılan kurtarma kazısında yeni bir mozaiğe daha rastladık. Roma Dönemi’ne ait hamam yapısının frigidarium (soğukluk) bölümünün zemininde dairesel çerçeve içerisinde nadir rastlanan güzellikte Poseidon tasvirli mozaik bulunmuştur.” dedi.

Adana Müze Müdür Vekili Nedim Dervişoğlu, mozikle ilgili şu bilgileri verdi: “Mozaik 11,39 metrekarelik alana sahip, iki ana panoya ayrılmış ve bu panolarda dairesel çerçeveler içinde tasvirler var. Güneydoğu yönünde yer alan tasvir tamamen tahrip olmakla birlikte, kuzey yönünde, dairesel çerçeve içerinde cepheden tasvirlenen, elinde trident (üç dişli yaba), bir omuzunu kapatacak bir örtüsü bulunan, Yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı, Kronos ile Rheia’nın oğlu Zeus ve Hades’in kardeşi, Roma mitolojisinde Neptün olarak bilinen Poseidon tasviri yer alıyor. Poseidon tasvirin sağında ve solunda yunus balığı figürleri görülmekte.”
 

Bu haber toplam 2489 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar