Salı, 26 Eylül 2017 18:16
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Bakan: Çamlıca döner seyir kulesi yılda 4,5 milyon turist çekecek
21 Ağustos 2016 Pazar 18:00
Bakan Ahmet Arslan “İnsanlar Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi terasında 360 derece dönerek şehrin her tarafını yükseklikten seyredebilecek

İSTANBUL- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin inşaat alanını ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “İnsanlar kule terasında 360 derece dönerek şehrin her tarafını o yükseklikten seyredebilecek ve İstanbul'un tadını çıkarabilecek. Yılda 4,5 milyon turist çekecek” dedi.

Bakan Arslan projenin üstlenici firması Sarıdağlar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı’ndan bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.
Bakan Arslan, 53 metrelik betonarme kulenin 220 metre yüksekliğinde olacağını, her bir katın 4,5 metre yüksekliğinin bulunacağını söyledi. Arslan, kulenin üzerine 165 metre uzunluğunda anten konulacağını kaydederek, Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin toplamda 365 metre yükseklikte olacağını belirtti.

camlica-kule2.jpg

İSTANBUL'UN SEMBOLÜ HALINE GELECEK
Arslan, "O anten kulesinin öncelikli amacı hem Küçük Çamlıca hem de Büyük Çamlıca'da bulunan ve şehirde görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve anten kulelerinin kaldırılması, İstanbul'un sembolü haline gelecek bir kulede bunların hepsinin tek noktada ortak olarak hizmet vermesi" dedi.
Arslan, kulenin sayesinde tek yerden ve noktadan televizyonlara, radyolara ve insanlara yayıncılık bu alanda hizmet verilebileceğini belirterek, 220 metre yükselikteki betonarme kısmın 180'inci ve 176'ncı metrelerinde 2 tane restorant bulunacağını belirterek, "Bu restorantlar ziyaretçileri 180 metre mesafeden İstanbul'u Çamlıca'dan seyretmesi ve İstanbul'u doya doya izlemesi anlamına geliyor. Onun dışında bunun altında yaklaşık 150 metre mesafesindeki iki kat seyir terası olacak. İnsanlar buradan 360 derece dönerek şehrin her tarafını o yükseklikten seyredebilecek ve İstanbul'un tadını çıkarabilecek" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YAPAN ANTENLERİ KALDIRIYORUZ
Arslan, projenin bir yarışma ile belirlendiğini, buradaki yapının İstanbul'un gelecekte sembolü olabileceğini, şehre değer katacağını, Çamlıca Camisi ile birlikte Anadolu Yakası'nın silüetini değer katarak değiştirebileceğini belirtti.
Bakan Arslan, şu anda zeminde çalışmalara başlandığını, temel çalışmasının yapıldığını, sonrasında zeminin altındaki 4 katın inşa edileceğini, toplamda 220 metreye tamamlanacağını, betonarme kısmının 3-4 ayda bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Arslan, daha sonra üzerine antenin konacağını bildirerek, "Önümüzdeki Haziran ayına Kadir Gecesi'nde Çamlıca Camisi'nin açılışında bu projeyi de İstanbul'un silüetine kazandırmayı, görüntü kirliliğine neden olan antenleri kaldırmayı hedefliyoruz" dedi.

"YILDA 4.5 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ"
Arslan, kulenin turistler için de bir cazibe merkezi olacağını belirterek, "Fransız ünlü yazar Lamartine, 'Dünyaya son kere bakacaksın deseler, bu benim için Çamlıca'dan İstanbul'u seyretmek olur' der. Çamlıca'dan İstanbul'u seyretmek bir insanın isteyebileceği son şeyse bunun ilave 180 metre yükseklikten olması çok ciddi bir değer katacak" diye konuştu.
Bu kulenin sadece anten kirliliğini ortadan kaldırmayacağını aktaran Arslan, "Yılda 4,5 milyon turist bekliyoruz. İstanbul'a böyle bir şaheser kazandıracağız ki Çamlıca Tepesi yılda 4.5 milyon turistin gelip gezdiği ve katma değer olarak ülkemize, İstanbulumuza katma değer bıraktığı bir proje olacak" dedi.

HaberTurk
 

SaveSave

Bu haber toplam 2637 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar