Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:16
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Galeri Siyah Beyaz’ın yaratıcısı Faruk Sade hayatını kaybetti
02 Ağustos 2016 Salı 17:00
Galeri Siyah Beyaz’ın ve Siyah Beyaz Bar’ın kurucusu Faruk Sade, bu sabah saat 11.00’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

ANKARA- Türkiye’nin ilk kavramsal sanat galerilerinden Galeri Siyah Beyaz’ın ve Siyah Beyaz Bar’ın kurucusu Faruk Sade, bu sabah saat 11.00’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Sade, 2014 yılında Milliyet’ten Ali İnandım ile yaptığı söyleşide, galerinin kuruluş sürecini şu kelimelerle anlatmıştı: Mimardım, ODTÜ Mimarlık’ı bitirdim. 1980’de mastır yapmak için Paris’e gitmiştim. Orada, sanatçıların olduğu bir ortama düştüm. Hakkı Anlı, Mübin Orhon, Komet, Nazım’ın eşi Münevver Andaç, oğlu Mehmet Nazım gibi daha pek çok sanatçının olduğu bir ortam. Onların arasında sanat mikrobunu aldık. Münevver Hanım ‘Sen iyi bir galerici olursun’ diye ısrarla ikna etmeye çalışırdı beni. 1982’de Ankara’ya döndüm ve Siyah Beyaz’ı açmaya karar verdim. Paris’ten dönerken proje kafamdaydı zaten. Galerinin bulunduğu Kavaklıdere’deki apartman ailemin, o açıdan çok kolay oldu. Galericilik severek yapılacak bir iş. Sadece para kazanmak için yapmaya kalkarsanız çok zordur. Burayı hiçbir destek almadan yaptım.

faruk-sade.jpg

Galeri Siyah Beyaz, 1984 yılında kuruldu ve o günden beri faaliyet gösteriyor. Barıyla birlikte galeri, özellikle 80 sonrasındaki baskı ortamında Ankaralıların hem sanatla buluştuğu, hem de nefes alıp sosyalleştiği bir merkez dönüştü. 1992 yılında aynı binada açılan Siyah Beyaz Özel Şeyler ise, Türkiye’nin ilk tasarım ve takı galerisi. Galeri Siyah Beyaz, bugüne kadar yerli ve yabancı yüzlerce sanatçıyı ağırladı, 500’e yakın sergi gerçekleştirdi. Faruk Sade, eşi Fulya Sade ile burada tanıştı ve çift galeriyi beraber yönetti. Çiftin kızı Sera Sade de ilerleyen yıllarda burada çalıştı.
Galerinin 30. yılını kutladığı 2014’te, mekânın tarihini anlatan “Orası Kamusal Alan” adlı bir de kitap yayımlanmıştı. Aynı yıl, Ahmet Boyacıoğlu yönetmenliğinde Siyah Beyaz Bar’da geçen “Siyah Beyaz” isimli bir film yapıldı. Filmde Tuncel Kurtiz, Netaj İşler, Şevval Sam Tekin gibi oyuncular rol üstlenmişti. Filmiyle ilgili Radikal gazetesine yazan Boyacıoğlu şöyle demişti:
Sık sık Siyah Beyaz’ın bu direncinin nedenini soruyorlar bana. Sanırım sanat galerisi ve barın yıllara direnmesinin en büyük nedeni inat. Evet bildiğiniz inat. Herkes sahip olduğu mekâna âşıktır. Ben bunu sinema sahiplerinden biliyorum. Salon ile ilgili bir eleştiri getirdiğiniz zaman hemen “Bu salon Türkiye’nin en güzel salonudur” derler. Faruk ve Fulya Sade de şüphesiz Siyah Beyaz’ı çok seviyorlar. Ayrıca bana göre orası sadece bir mekân değil, bir ‘yaşam alanı’. Yaşam alanı Almanca bir sözcüktür. Hitler, Doğu Avrupa’nın Almanya’nın yaşam alanı olduğunu iddia ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlatmıştı. Siyah Beyaz’da da 30 yıldır yaşamlar sürüyor ve o mekânı sadece bir bar ve sanat galerisi olarak değil, bir yaşam alanı olarak düşünmek gerekiyor. Siyah Beyaz bizim için olduğu gibi Faruk ve Fulya Sade için de yaşam alanı. Dolayısıyla o yaşam alanına sahip çıkma, oradaki dostluklara sıkı sıkıya bağlı olma ve kesinlikle o mekândan vazgeçmeme söz konusu.
2014 yılında Murathan Özbek de, Siyah Beyaz Galeri’yi anlatan “Simsiyah Bembeyaz” isimli bir belgesel hazırladı.
Faruk Sade, Çarşamba günü öğle vakti Ankara Kocatepe Camisi’nde düzenlenecek törenle uğurlanacak.
 

Bu haber toplam 2644 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar