Pazar, 20 Ağustos 2017 03:51
20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme         19:00 İspanya’da 46 havalimanında grev         18:00 Pilot Hintli Bhasin ailesi          17:00 Arapça bilen korsan turizmci         16:00 Bursa-İskenderiye turizm köprüsü         15:00 Atatürk Havalimanı’nda yılın rekoru         14:00 Eskişehir’e ‘tabiat' turizmi hedefi         13:00 Türkiye’nin ilk uzay merkezi Bursa'da         12:00 Akmerkez, Akbatı ve Akasya’ya ödül         11:00 INTRO da Air Berlin'e talip oldu         10:00 Üniversite arazisine ticaret alanı         09:00 Türkiye'de otel fiyatları dalgalanıyor         16:00 Hilton Istanbul Tuzla mucizesi         15:00 Türk inşaat firmaları büyüyor         14:00 Offroad heyecanı İstanbul'da          13:00 Limak, 1 milyar dolara koşuyor!         12:00 Çift Geyik Karaca'nın binası         11:00 Borajet’te işler farklı yere gidiyor         10:00 Bursa Siyahı İnciri tezgaha iniyor         09:00 Çin yabancı yatırımcı çağırıyor         15:00 Galatasaray'ın 180 milyon lirası uçtu         14:00 Festival ile 5 milyon TL’lik ekonomi         13:00 QNet, Antalya’da otel satın alacak         12:00 Kruvaziyer hareketi turizmi kurtarır         11:00 Muğla, 1 milyon Hintli turist hedefledi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Güman Kızıltan: Ohal’de turizm için karma tanıtım stratejisi uygulanmalı
02 Ağustos 2016 Salı 15:00
Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan: Terör ve darbe gibi kötü algılanan imajımızı düzeltecek karma bir tanıtım stratejisi yapılması gerektiğini söyledi.

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın OHAL’in turistlerin Türkiye’ye gelmesine engel teşkil etmeyeceğini bildirmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan da yeni bir öneride bulundu. Kızıltan, turistik imkanların kültür varlıklarıyla birleştirilmesinin artık yeterli olmadığı, terör ve darbe gibi kötü algılanan imajımızı düzeltecek karma bir tanıtım stratejisinin devreye sokulması gerektiğini söyledi.

Yaşanan olayların turizmin tanıtımına olumsuz etkileri olabileceğini belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan, bu durumun örnek bir çalışmayla hafifletilebileceğini söyledi.
Bu sebeple Türkiye’nin yeni bir tanıtım trendini ortaya koymak mecburiyetinde olduğunu kaydeden Kızıltan, “Artık genel bilinen reklamlar tarzıyla, günümüzün Türkiye’sine turist gönderen ülkelerin algısını düzeltmek mümkün değildir. Yapmamız gereken özellikle durumu bütün açıklığıyla izah etmek, endişeleri ortadan kaldırıcı beyanlarda bulunmak, daha sonra da ülke imajını düzeltecek gereken propaganda çalışmalarını yalnız turizmde değil ülke bütünüyle ilgili olarak anlatmak gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki özellikle doğu illerimizdeki terör olayları ve bunun yanında son askeri kalkışma durumunu göz önüne alırsak, bunların gereken çalışmalarla önlendiğini izah etmek ve daha sonra da Türkiye’nin kültürel faaliyetlerini ve zenginliklerini ifade eden ve bu çalışmaların etkilerini zihinlere yerleştiren ülke imajı oluşturmaktır” diye konuştu.
“Turistik imkanlar kültür varlıklarıyla birleştirilmeli”
Klasik reklamlarla yapılacak çalışmaların içinde bulunulan şartlara uygun olmadığını ve bir kazanç sağlamayacağını savunan Kızıltan, turistik imkanların kültür varlıklarıyla birleştirilmesi suretiyle karma bir tanıtımın ön plana çıkarılması gerektiğini kaydetti.
Kızıltan, “Aynı zamanda turistik imkanlarımızı da kültür varlıklarıyla birleştirmek suretiyle karma bir tanıtımı ön plana çıkarmalıyız. Mümkün olduğu kadar olumsuz tarafımızı olumluya çevirme hamlelerine girişmeliyiz. Bilinçli, bilimsel ve etkiyi artırıcı son derece dikkatle dizayn edilmiş imaj, kültür ve tanıtım karışımı bir strateji ile düzenlenme yapılmalıdır. Ancak şunu ifade etmek isterim ki, bu sıradan yapılacak bir çalışma değildir. Çok dikkatle dizayn edilmesi, etkilerin ve sonuçlarının da anında takip edilerek, yapıcı değişimlere yer vermek suretiyle yenilenerek devam ettirilmelidir” dedi.
“Uluslararası imajı düzeltmedeki 3 vasıta…”
Bu anlamda ülkelerin uluslararası imajlarını düzeltmek için üç vasıtayı ön planı çıkardıklarını anlatan Kızıltan, “Bunların bir tanesi, ülkenin kültür varlıklarının tanıtılması ve o noktalara ziyaretin özendirilmesidir. İkincisi, turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması ve mevcut potansiyelin tanıtılması ki bu zaten aslında ileri safhadadır. Bu ancak mevcut ülke siyasi zorluklarının iyice anlatılması suretiyle yumuşatılması meselesidir. Üçüncüsü ve en önemlisi de spordur. Dolayısıyla üç faaliyetin geliştirilmesiyle turizm, 3-5 senelik periyotta tekrar eski rayına oturacaktır” ifadelerini kullandı.
“2016 yılını yüzde 50 zararla kapatabiliriz”
Türkiye’nin turizmde 2016 yılını asgari yüzde 50-60 zarar ile kapatacağını ifade eden Kızıltan, “Turizm yönündeki açılımların asgari 3 yıllık bir plan içine yayılarak yapılması gerekmektedir. Günübirlik çalışmalar şirketler arasında devam edebilir. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektörle beraber yapacağı çalışmaların en aşağı 3 yıllık bir plan ve program içinde düzenlenmesi ve bunun da ülke imajı için yapılacak çalışmalarla koordine edilmesi şarttır. Konu yalnızca turizm tanıtımı değildir ülkenin imajının iyileştirilmesi çalışmasıdır” dedi.
“Rusya ve İran ilişkileri olumlu katkı yapacak”
Darbe kalkışması gibi olumsuzlukların yanı sıra dış ülkelerle iyileşmeye başlayan ilişkilerin ekonomik anlamda önem arz ettiğine dikkat çeken Kızıltan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Rusya ile yakınlaşma faaliyetlerinin hızlandırılması olumlu bir harekettir. Ve turistik anlamda olduğu kadar ekonomi ve ticaretin gelişmesinde de katkılarını beli bir zaman periyodunda hissedeceğimiz tabiidir. Diğer taraftan İran’la olan ilişkilerin de müspet anlamda ilerlemesi bir başka avantaj olarak Türkiye turizmine ve ekonomisine katkı yapacaktır. Öte yandan Avrupa-birligi/ " target="_blank" class="tag">Avrupa Birliği ülkelerindeki menfi etkiler ve davranışların düzeltilmesi için siyasi ve ekonomi ilişkileri yönünden daha yapıcı bir üslupla ilişkiler iyileştirilmeye çalışılmalıdır.” 

Bu haber toplam 6188 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar