Salı, 26 Eylül 2017 18:16
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Çinli kaligrafı ustasından “Barış, huzur, mutluluk ve güven” mesajı
27 Temmuz 2016 Çarşamba 13:00
Çinli kaligrafı ustasından Cumhurbaşkanı’na “Barış, huzur, mutluluk ve güven” yazan kaligrafi çalışmasını EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkililerine teslim etti.

ANTALYA- EXPO 2016 Antalya’daki Çin Bahçesi’nde geçmişi yüzyıllara dayanan Çin kaligrafi sanatının en güzel örneklerini sergileyen Qiming Fu, Cumhurbaşkanı için anlamlı bir hediye hazırladı. Çin ile Türkiye’nin köklü bir dostluğu bulunduğuna dikkat çeken Qiming, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmek üzere “Barış, huzur, mutluluk ve güven” yazan kaligrafi çalışmasını EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkililerine teslim etti.

Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip antik Çince kaligrafi çalışmaları yapan Qiming Fu, EXPO 2016 Antalya sergi alanında yer alan Çin bahçesinde hem el yazmalarını hem de resimlerini sergiledi.
Çalışmaları büyük ilgi gören ve beğeni toplayan Qiming, Çin ile Türkiye’nin köklü bir dostluğu olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de yaşanan darbe girişimine çok üzüldüğünü söyledi. Qiming, bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere özel bir hediye hazırladı.

cinli-kaligrafi3.jpg

BARIŞ, HUZUR, MUTLULUK VE GÜVEN DİLEDİ
Turuncu renkli ve yaldızlı özel kâğıt üzerine yine özel boya ve fırçalarla “T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Barış, huzur, mutluluk, güven” yazan Qiming şöyle konuştu;
“Burada da yazdığı gibi bütün bir ülkeye güvenli bir gelecek diliyoruz. Çin’den buraya gelip Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a böyle bir çalışmayı hediye etme imkânı bulduğum için çok mutluyum. Burada da yazdığı gibi ülkenize barış, huzur ve mutluluk diliyorum.”

cinli-kaligrafi6.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ÇİN BAHÇESİNİ ZİYARET ETMİŞTİ
Çin ülke temsilcisi Feng Tao ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın 22 Nisan akşamı EXPO 2016 Antalya’nın resmi açılış töreninin ardından bir tek Çin bahçesini ziyaret etmesinin kendileri için çok özel bir anlam ve mutluluk ifade ettiğini söyledi. Tao, şöyle konuştu;
“Bu iki ülkenin tarih boyunca arasındaki ilişkiyi pekiştirmek adına çok güzel bir ziyaretti. İpek yolundan gelen bir dostlukla Çin-Türk dostluğu bu EXPO’da pekişmiş oldu. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar bahçemizde görmekten mutluluk duyarız. İki ülke arasındaki bu dostluğun hiç bitmemesini ve ülkenizde son zamanlarda yaşanan bütün bu olaylardan dolayı üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.”
Çin kaligrafi ustası Qiming Fu, Cumhurbaşkanı Erdoğan için hazırladığı hediyeyi daha sonra kendisine iletilmek üzere EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül’e teslim etti. Şengül de Qiming’e bu anlamlı hediye için teşekkür ederek, EXPO 2016 Antalya’nın sembolü olan şakayık plaketi verdi.
Yüzlerce yıldan bu yana özel olarak üretilen boya ve kâğıtlar üzerine yapılan kaligrafi sanatına ait çalışmalar Çin’de evlerin duvarlarına mutluluk, sağlık ve huzur getirmesi amacıyla asılıyor.
 

Bu haber toplam 2634 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar