Salı, 26 Eylül 2017 18:16
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Halk plajına yumurtlayan caretta caretta için seferberlik ilan edildi
03 Temmuz 2016 Pazar 14:00
Marmaris ilçesinde ilk kez kumsala yumurtladığı görülen caretta caretta için ilçede seferberlik ilan edildi.Koruma altına alınan yumurtalar nakledildi.

MARMARİS- Muğla'nın Marmaris ilçesinde ilk kez kumsala yumurtladığı görülen caretta caretta için ilçede seferberlik ilan edildi. Yaklaşık 4 saat karada kalan deniz kaplumbağası plaja 61 yumurta bırakarak denize geri döndü. Koruma altına alınan yumurtalar, dalgaların zarar vermemesi için başka bölgeye nakledildi. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mavi bayraklı Marmaris-İçmeler sahili dün gece bir ilke tanıklık etti. Genellikle Dalyan İztuzu plajını üreme alanı olarak seçen caretta caretta cinsi iribaş bir deniz kaplumbağası, yuvalamak için ilk kez Marmaris -İçmeler sahilini geldi. Mavi bayraklı plaja 61 yumurta bırakan caretta caretta sabah saatlerinde kumsaldan ayrılarak denize geri döndü.


halk-plaji-1.jpg

CARETTA CARETTA İÇİN SEFERBER OLDULAR

Dün gece saat 03.00 sıralarında İçmeler Martı otelde güvenlik görevlisi olarak çalışan Bilal Karaşıray, plajdan sesler gelmesi üzerine kontrol için gittiğinde kumsala yumurtlamaya çalışan caretta carettayı fark edip otel yetkililerine haber verdi. Hayvanın rahat yumurtlaması için plajdaki tedbir alınırken 4 saat kumsalda kalan caretta caretta kazdığı yuvaya yumurtalarını bırakarak sabahın ilk ışıklarında geldiği mavi sularda gözden kayboldu.
Yumurtaların başında nöbet tutan otel görevlileri Marmaris Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne haber verdi.
Sahildeki yumurtaların bulunduğu alana şerit çekerek bölgeyi koruma altına alan Milli park yetkilileri daha sonra Dalyan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile irtibat kurdu. Olayı haber alan Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Eyüp Başkale, Marmaris'e geldi. Caretta caretta nın yuva yaptığı yerin denize çok yakın olduğunu tespit eden Başkale yuvayı güvenli bir yere nakletti ve kafes içine alarak 4 dilde yazılmış uyarı levhası yerleştirildi. Otelin güvenlik görevlileri yumurtaların kuluçka döneminde korunması için ger gün nöbet tutacak.
Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Eyüp Başkale, caretta carettanın Marmaris sahiline ilk kez yumurtladığını söyledi. Başkale, deniz kaplumbağalarının Marmaris sahillerine beslenmek için geldiklerini ancak yuva yapmak için ilk kez kumsala çıktılarının görüldüğünü belirtti. Başkale, "Bize gelen bir ihbarın ardında doğruluğunu sorgulamadan hemen buraya geldik. Sonuçta doğru bir ihbardı yuvayı tespit ettik. Ancak yuvamız denize çok yakındı, Biz bu yuvanın denizaltında kalabileceğini düşünerek dalgaların ulaşamayacağı uzaklıkta bir alana taşıdık. Yani bizim bildiğimiz literatürde geçen yuvalama sahili değil. Hayvanın yakın bölgelerde yaşam alanı insanlar tarafından işgal edilmiş veya kumdaki değişimlerden etkilenmiş olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta kaplumbağamız bir şekilde rahatsız oldu ve denize tekrar geri dönmek zorunda kaldı. Sonrada sıkıştığı için hayvan ilk bulduğu alana yumurtlama ihtiyacı duydu" ifadesini kullandı.

MARMARİS SAHİLLERİ İKİNCİ İZTUZU OLABİLİR Mİ?

Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Eyüp Başkale, gazetecilerin kaplumbağaların Marmaris sahillerine daha çok gelme ihtimalinin bulunup bulunmadığı sorusuna şöyle cevap verdi: "Sonuçta İztuzu olmasa bile ülkemiz açısından Marmaris açısından çok olumlu bir gelişme. Bu hayvanlar temiz sularda yaşamayı çok sever. Çünkü buradan çıkacak dişi yavrular 20 -25 yıl sonra o ergenliğe ulaştıktan sonra buraya yumurtlamak için geri gelecekler.Bizim hedefimizde bu.Böyle sahillerde biz bazı koruma önlemleri almaya çalışıyoruz ki buraya benzeyen Fethiye -Çalış, plajı. Özellikle şezlongların gece toparlanmasını sağlıyoruz. Işıkların karartılması yada kırmızı ışık olmasını sağlıyoruz. İnsanların sahili gece kullanmamasına dikkat etmeye çalışıyoruz, uyarıyoruz gerektiğinde, özellikle oradaki oteldi ,restoran gibi işletmelerle görüşüp bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz.Marmaris'te de bu çalışmalar yürütülürse bu sahilde İztuzu gibi olabilir".
Martı Otel Müdürü Serdar Sazalan ise, "Böyle bir deniz canlısının gelip bizim sahilimize yumurtlaması bizim için çok önemli. Çok farklı duygular oldu, herkesi heyecan sardı. İnşallah bize uğur getirir. Zorlu turizm sezonunda bir şans olur diye düşünüyoruz" dedi.
Milli Parklar Müdür Yardımcısı Hülya Belek, "Marmaris'te ilk kez. Daha önce geçen yaz da birkaç kez caretta caretta yaralı zaman zaman beslenmek için gelmişti. Ama bu yumurtlama olayı ilk kez oluyor. Çok hoş sevimli bir olay. Bence Marmaris'e ses getireceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
 

Bu haber toplam 5011 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar