Salı, 17 Ekim 2017 19:46
19:00 Hüseyin Kırk: Hizmete geliyoruz         09:00 Türkiye”ye turizm ödülleri yağdı         19:00 Antalya'da 10 milyonu geçecek         18:00 Otel doluluğu 2015'i yakaladı         17:00 Conrad İstanbul Bosphorus'a ödül         16:00 Kuşlar THY uçağını geri döndürdü         15:00 Turizm yatırım komisyonu kurulacak!         14:00 Manavgat'a 5 yıldızlı otel         13:00 Alibeyköy Ramada 2018'de açılacak!         12:00 Mardan Palace kapatılacak mı?         11:00 Rixos, 30 ülkede 100 yeni otel açacak!         10:00 Marina ve otel davalık oldu         09:00 Türk müteahhit dev ihaleyi aldı         18:00 Alman JT Touristik iflasını istedi         17:00 Metin Ersoy-Hurşit Yenigün buluştu         13:00 Yolculuk 1 saatin altına iniyor!         12:00 Hintli acenteler Kuşadası'nda         11:00 Artvin'de Turizm Çalıştayı         10:00 İstanbul seyahatte Avrupa üçüncüsü         09:00 Elvan: Kültürel bölgeler önemli         16:30 Kuzey Irak'a uçuşlar durduruldu         16:00 THY'nin Twitter oylaması         15:30 KKTC’nin bayrağı JATA’da         15:30 Bakanlık: Kuzey Irak'tan ayrılın         15:00 Hüseyin Kırk: TÜRSAB'a talibiz        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Yurtdışından kaçak getirilen etler otel ve restoranlara dağıtılıyor
29 Şubat 2016 Pazartesi 10:30
İstanbul'un göbeğinde yurt dışından getirilen 'kaçak et' tezgahı! Et fiyatlarının artışını fırsat bilenler kaçak etleri, otel ve restoranlara dağıtıyor.

İSTANBUL- İstanbul Bayrampaşa Mega Center’da el altından ‘ucuza, kaçak ithal et’ satışı yapıldığı ve bu etlerin daha çok otel ve restoranlara dağıtıldığı iddia edildi Son günlerde en çok tartışılan konular arasında et fiyatları geliyor.

Et fiyatlarını dengelemek ve özellikle ithalatı engellemek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tüm sektörle yapılan görüşmelerin ardından tavan fiyat uygulamasına geçildiğini açıklamıştı.

Hürriyet'in haberine göre et fiyatlarını düşürmek, üreticiyi de korumak için bu kadar çaba sarf edilirken, İstanbul Bayrampaşa Mega Center’da el altından ‘ucuza, kaçak ithal et’ satışı yapıldığı iddia edildi.

Bu etlerin, daha çok otel ve restoranlara verildiği de ileri sürüldü.

"YÜKLÜ MİKTARDA ALIRSANIZ, BREZİLYA'DAN GETİRTİRİZ"

İddialar üzerine Mega Center’da kaçak et satışına ilişkin ciddi bilgiler elde edildi!

Hürriyet, bir otel işletmecisiymiş gibi toptancıyla irtibat kurdu, toptancı yüklü miktarda alım yapılması karşılığında Brezilya’dan getirilen etleri Türkiye’deki et fiyatlarından kilogram başına 20 TL ucuza vermeyi kabul etti.

TÜRKİYE'DE PİRZOLA 70, BREZİLYA'DAN 55

Gazetenin haberi şöyle devam ediyor:

"Bize et temin edebileceğini ifade eden toptancı, nakit alım yapmamız halinde fiyatları daha da aşağı çekebileceğini söyledi. Etlerin kaçak yollardan sokulan ithal et olduğuna dikkat çeken toptancı, 'Sizinle ilgili ayrıntılı bilgi alıp araştırmam lazım. Oteliniz tam olarak nerde. Adı tam olarak nedir. Sabit numara alabilir miyim?' gibi sorular sormayı ihmal etmedi.

Etlerin Brezilya’dan geldiğini, Türkiye piyasasına göre daha ucuz ve kaliteli olduğunu belirten toptancı, 'Türkiye’de pirzola 70, antrikot 45 TL. Brezilya’dan gelen pirzola 55, antrikot ise 35 TL. Sadece bunlar değil, etin her çeşidi geliyor. Eğer hayvanın diğer bölgelerinden et isterseniz piyasa fiyatının çok daha altına size ayarlayabilirim.

Ancak ‘yurtdışı et’ her zaman bulunmuyor. Bu yüzden toptan et alıp stoklamanız gerekecek. Etler soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak geliyor. Sizin de soğuk hava deponuz varsa, bir sorun yaşamazsınız. Eğer siz istediğiniz zaman benim elimde et olmazsa, diğer esnaf arkadaşlardan size temin ederim' dedi.

İSLAMİ KURALLARA GÖRE KESİLMİYOR

Mega Center’da faaliyet gösteren bir başka et toptancısı ise her şeyi açık bir şekilde anlattı:

“Burada birçok kişi yurtdışından gelen etleri satıyor. Sadece Brezilya değil, Arjantin de var Afrika ülkeleri de. Birkaç Avrupa ülkesinden de gemi ile geldiği iddia ediliyor.

Ancak bu etlerin ne şartlarda kesildiği belli değil. İslami kesimlere göre de kesilmiyor.

Ancak birçok otel ve işletme ucuz olduğu için bu etleri tercih ediyor. Bu durumu engellemek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mega Center’da kontrol noktaları kurdu.

Giren çıkan araçlar ara sıra kontrol ediliyor. Ancak bu depoların sürekli kepenkleri kapalı.

Kaçak et ticareti yapmak için araçları deponun içine alıp kapıları kapatıyorlar. Kimse de içeriye giremiyor. Çok fazla denetim yapıldığı da söylenemez.”

1044 TON KAÇAK ET YAKALANMIŞTI

Geçen yıl kasım ayında Mersin limanında da kaçak et operasyonu düzenlenmiş, yurtdışına sevk edilmesi gereken 1044 ton etin ülkeye sokulduğu öğrenilmişti.

Bu et resmi belgelerde Türkiye’den transit geçişle Irak ve Suriye’ye geçecekti. Ancak firma 1044 ton etin tamamına yakınını Türkiye’de pazara sürdü.

Kalan çok küçük miktardaki kırmızı eti 1044 tona tamamlamak için kaçakçılar, piyasadan tavuk ayağı, tavuk kıyması ve benzeri sakatatı depolara stokladı.

Amaç 1044 ton kırmızı ete karşılık bu ürünleri yurtdışına çıkarmaktı. Böylece piyasaya sürülen kırmızı kaçak et yurtdışına çıkarılmış gibi gösterilecekti.

Piyasaya sürülen ve yaklaşık 40 milyon TL değerinde olduğu belirlenen etlerin Paraguay ve birkaç Güney Amerika ülkesinden geldiği, lüks sınıfındaki bu etlerin yaklaşık piyasa fiyatı olan 50 TL yerine 20 TL’den lüks restoranlara bile satıldığı iddia edilmişti.

Hürriyet’in ulaştığı kaçak etlerin de bu yöntemle yurda sokulduğu ileri sürüldü.

Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

'Etlerin resmiyette çıkışı Cilvegözü Sınır Kapısı olarak görülüyor. Etler, Türkiye’de antrepolara konuldu.

Daha sonra gümrük vergisi yüksek olan bu mal içeriye satılıyor ve çok ciddi anlamda rant elde ediliyor. Onun karşılığında bir şeyin çıkartılması gerekiyor. İktisadi değeri olmayan tavuk kırpıntısı ya da bozulmuş tavuk ürünleri dışarı çıkarılıyor.'

Kırmızı ette yüzde 225 gümrük vergisi uygulanıyor. Ancak kaçak etin vergisi ödenmiyor. İç piyasaya daha düşük fiyata satılabiliyor."

RAKAMLARLA ET PAZARI

1.1 milyon ton: Türkiye’de 2015’te üretilen kırmız et miktarı

1 milyon ton: Türkiye’de geçen yıl üretilen sığır eti miktarı

14 TL: Brezilya’da 1 kilogram karkas etin satış fiyatı

24 TL: Türkiye’de 1 kilogram karkas etin satış fiyatı

55.9 milyon: Türkiye’de 2015 bulunan büyükbaş hayvan sayısı

Yüzde 88.3: Türkiye’de kırmızı et ihtiyacının sığır etinden karşılanan bölümü

Bu haber toplam 5899 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar