Salı, 26 Eylül 2017 18:06
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Seyahat dönüşünde dünyanın hangi şehrinden ne hediye alınmalı?
08 Ağustos 2015 Cumartesi 16:00
Gezmek, keşfetmek, farklı kültürleri tanımak için gittiğimiz ülkelerden dönüşte kendimize ya da sevdiklerimize hediyeler alırız.

İSTANBUL- Gezmek, keşfetmek, farklı kültürleri tanımak için gittiğimiz ülkelerden dönüşte kendimize ya da sevdiklerimize hediyeler alırız. Bu kimi zaman o ülkenin sembolü olan bir heykelcik ya da süs eşyasıdır ya da adı o ülkenin adıyla anılan bir lezzettir. Online seyahat asistanı bavul.com, dünyanın hangi şehrinden ne hediye alınmalı sorusunun cevabını hazırladı:

LETONYA; AMBER VE BLACK BALSAM
Avrupa'nın en önemli turizm rotalarından biri olan Letonya’nın en önemli şehri olarak da bilinen başkent Riga, son yıllarda Türkler’in de gözdesi oldu. Riga’dan hediye olarak “Baltık altını” da denilen amberden (kehribar) yapılan takılar alınabilir. Baltık bölgesinde amber takılar çok yaygın, fiyatları da büyüklüğüne, parlaklığına, rengine göre değişiyor.
Riga’da çeşitli bitki ve baharatlarla hazırlanan, soğuk algınlığına iyi geldiği öne sürülen “Black Balsam” denilen içki çok ünlü. Alkol oranı çok yüksek olduğu için kahve ve değişik içeceklerle karıştırıp içilen Black Balsam da alternatif olabilir.
Hediyelik olarak siyah seramik ürünler, tahta mutfak eşyaları, yün örtüler, giysiler, geleneksel kostümü içinde mini bebekler, Laimas çikolataları, kimyonlu bir tür yerel peynir (Kimenu siers) ve siyah ekmek denilen çavdar ekmeği alınabilir.

YUNANISTAN; BUZUKI (BAĞLAMA)
Komşu ülke Yunanistan, son yılların en gözde rotaları arasında geliyor. Yunanistan’da sayısız hediye seçeneği bulmak mümkün. Atina’daki tarihi yapılar ya da karakterlerin replikaları, Zeus ya da Venüs heykeli, Acropolis’i simgeleyen heykelleri hediye olarak seçebilirsiniz.
Yunanlılara has bir müzik enstrümanı olan Bouzuki (Bağlama) de farklı bir hediye seçeneği olarak düşünülebilir. Görüntü olarak bağlamaya benzeyen ancak gitar ve bağlamanın karışımdan oluşan bouzuki, müzikle uğraşanlar için hediye alternatifi olabileceği gibi ev dekorasyonu olarak da kullanılabilir.
Rakıya benzer bir içki olan Ouzo da favori hediyeler arasında geliyor. Yunanistan’da hediye olarak ayrıca çok çeşitli yerli üretim şarabın yanı sıra Yunan peynir ve zeytinleri de hediye olarak alınabilir.

İTALYA; MASKE VE MAKARNA
İtalya denilince elbette akla önce makarna geliyor. Makarnanın ana vatanı olan İtalya’da makarna ve zeytinyağı çeşitlerinden oluşan şık hediyeler seçebilirsiniz. Cam aksesuarlar ve kuklalar da değişik seçenekler arasında sıralanabilir. İtalya dönüşü alabileceğiniz en renkli hediyelerden biri de geleneksel Venedik maskeleri olabilir. Venedik’te her yıl düzenlenen festivallerde kullanılan maskeler, cam, porselen ve deriden yapılıyor.

İNGILTERE; KıRMıZı OTOBÜS VE TELEFON KULÜBESI
İngiltere'nin sembolü olmuş çift katlı kırmızı otobüslerin ve siyah taksilerin oyuncakları ilginç birer hediye olabilir. Ayrıca çeşitli dekoratif kutularda satılan çaylar ve kırmızı telefon kulübelerinin maketleri de anı olarak alınabilir.

hindistan.jpg

HINDISTAN; RENGARENK HEDIYELIKLER
Geleneksel Hint elbiselerinden uğurlu olduğuna inanılan fil figürlerine kadar çok değişik hediyeler alınabilir. Renkli Hint kültürünü yansıtan aynalı masa ve yatak örtüleri, rengarenk el işlemeli kumaşlar, el yapımı çömlekler ve baharatları da hediye olarak seçebilirsiniz.

ingiltere.jpg

ÇIN; YEŞIL ÇAY VE PORSELEN ÇAY SETLERI
Elbette çay denilince ilk akla gelen Çin’den çay almadan dönmek olmaz. Özellikle dekoratif kutular içinde satılan yeşil çay, porselen çay setleri ve yemek çubukları hediyelik olarak tercih edilebilir.

KÜBA; PURO VE ROM
Akla gelen ilk hediyelik Havana Purosu’dur, Küba’nın prestij ürünü olarak değerlendirilen puronun ardından sevdikleriniz için seçebileceğiniz diğer hediye rom olabilir. Küba’da ayrıca el yapımı küçük heykelcikler, sokak manzarası tabloları ve portrelerden oluşan resimler satın alınabilir. Ayrıca Fidel Castro, Che ve arkadaşlarının resim ve portreleri de Küba’yı hatırlamak için alınabilir.

hollanda.jpg

HOLLANDA; LALE SOĞANı VE BIBLO TAKUNYALAR
Hollanda’ya kadar gitmişken bu ülkenin sembolü olan lalelerden almadan dönülmez. Balkonunuzdaki küçük saksılara ekmek için ya da sevdiklerinize hediye etmek üzere paketlenmiş olarak satılan lale soğanı ve çiçek tohumları alabilirsiniz.
Hollanda’nın kültürel simgesi olan ucu kıvrık takunyalar da ideal bir hediyelik olabilir. Her renk ve desenden bulabileceğiniz tahtadan ya da porselenden yapılan bu takunyaları, gezinizin hatırası olarak da saklayabilirsiniz. Damak tadına önem veren seyahat severler için Hollanda peynirleri de seçenekler arasında sayılabilir.

 

Bu haber toplam 8704 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar