Salı, 26 Eylül 2017 18:16
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, ölümünün 19. yılında anılıyor
22 Şubat 2015 Pazar 20:30
Koç Holding’in kurumsal dergisi Bizden Haberler Vehbi Koç’un iz bırakan özelliklerini ve hatıralarını, Koç Ailesi’nin anılarından derledi

İSTANBUL- Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, ölümünün 19. yılında anılıyor. Babasının demokratik idare tarzını çocukları için de uyguladığını söyleyen Rahmi Koç, “Bizler arasında hiçbir zaman ayrım yapmamıştır. Doğumlarımız bile Ankara’daki bağ evinde aynı ebe hanım ile aynı odada olmuştur” dedi.
Koç Holding’in kurumsal dergisi Bizden Haberler’in şubat sayısı Vehbi Koç için özel bir içerikle hazırlandı. Vehbi Koç’un iz bırakan özelliklerini ve hatıralarını, Koç Ailesi’nin anılarından derledi.

rahmi-koc1.jpg

AILE BIRLIĞINE ÇOK ÖNEM VERIRDI
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç: Vehbi Bey, aile birliğine çok önem verirdi. Demokratik idare tarzını, biz çocukları için de uygulamış, bizler arasında hiçbir zaman ayrım yapmamıştır. Hatta doğumlarımız bile Ankara Keçiören’deki bağ evimizde aynı ebe hanım ile aynı odada olmuştur. Aynı eğitimleri almışızdır. Bana dediklerini bazen yaptık, bazen yapmadık. Kendisi de kararlarımız ile her zaman mutabık olmayabilirdi ama saygıyla karşılardı. Her sabah saat 08.30’da kendisini telefonla arardım. Telefonda çok konuşmayı sevmezdi. Hatırını sorardım, talimatlarını alırdım ve telefon hemen kapanırdı. Şimdi aynı şekilde Mustafa, beni arar, telefonda dertleşiriz, fikir alışverişinde bulunuruz, aynen babamın bana yaptığı gibi, ben de ona bazı konulardaki fikirlerimi söylerim ama karar, tamamen senindir, derim. Her konuda fevkalade disiplinliydi, sigara içmesinden, uyku saatine; yürüyüşünden, tasarrufa kadar… Lüzumsuz masrafa tahammülü yoktu. Bunun sebebi de birçok varlıklı ailenin sıfıra indiğini gördüğündendi. Ayağını, yorganından, bir metre kısa uzatırdı. Yaşam felsefesini özetlerken de bunu vurgulamıştır: “En lüks hayatı yaşayabilir, en lüks yerlerde oturabilir, en lüks arabalara binebilirdim. Bunların hiçbirini yapmadım. Çocuklarıma ve iş arkadaşlarıma kötü örnek olmak istemedim. Davranışlarımdan dolayı pişmanlık hissine hiç kapılmadım. Hayata bir daha gelsem, yaptıklarımı aynen tekrarlar ve devam ettiririm.” İş felsefesi de, “Ben alacaklarımı, alamayabilirim fakat borçlarımı, son kuruşuna kadar ödemeliyim” idi.

‘HER KÖŞEDE ONUN IZLERI VAR’
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç: Vehbi Bey’in bize emanet ettiği topluluk her köşesinde onun izlerini taşıyor. Onun bizlere aşıladığı ve damarlarımıza işleyen memleket sevgisi, çok çalışma gayreti, kurumsallaşmaya verdiğimiz önem, üstün iş ahlakı, hep daha iyi olma tutkusu, ülkemize ve insanlığa faydalı olma düsturu yolumuza ışık tutmaya devam ediyor.
Anılarından derlenerek Rıdvan Akar tarafından kaleme alınan “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” kitabında Suna Kıraç şöyle diyor:
Ben annemin sakin suları yerine “Babasının kızı” denilmesine yol açan fırtınalı bir denizde yaşadım. Gönlünüzce değil, Vehbi Koç’un kızı olarak yaşamanız gerekiyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ömer M. Koç: Dedemiz Vehbi Bey başarılı bir işadamı olmasının yanı sıra toplumsal sorunların çözümünde her bireye sorumluluk düştüğüne inanan gerçek bir hayırseverdi. 95 yıllık ömründe yaptığı hizmetlerin en önemlilerinden biri de Türkiye’deki ilk özel vakfı kurması ve bu alanda öncülük etmesiydi.
Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel: Babam Vehbi Koç, yalnızca iş yaşantısı ile değil, geleneklere bağlılığı, yüksek değer ölçüleri ve düzgün aile yaşantısıyla da bizler için hep önemli bir örnek teşkil etti. Babam kadar disiplinli olamasak da ortam ve zamana göre samimiyetle nasihatlarını uygulamaya çalıştık. Hayatı boyunca gireceği her işi detaylıca incelemeyi prensip edinmişti. Ne ben ne de kardeşlerim maddi gücümüz son derece yerinde olmasına rağmen şımartılarak büyütülmedik.
 

Bu haber toplam 5161 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar