Cuma, 22 Eylül 2017 11:46
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Tüketici internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli
01 Şubat 2015 Pazar 22:00
Çoğu e-ticaret sitesi kredi kartı ile alışverişin yanı sıra banka kartı ve havale yöntemi ile de alışveriş imkanı sunarak koşulları genişletiyor.

İSTANBUL- Günümüzde internetten alışveriş yapmaya hala şüphe ile bakılıyor. Ülkemizde 20 yıllık geçmişine rağmen e-ticaret sektörü bu şüpheler yüzünden ilerleyemiyor. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilecek kısımlar haricinde sakıncası olmaya bu alışveriş yöntemi  doğru bilgilendirmeler sayesinde atağa geçebilecek gibi gözüküyor. Kişisel bilgilerinizin başkasının eline geçebilecek olması, siparişin verilmesine rağmen ürünün alıcıya ulaşmaması, ürünün kalitesiz çıkması, denemeden ve dokunmadan alma alışkanlığımızın olması gibi durumlar internetten alışverişin tercih sebebi olmamasının nedenleri arasında yer alıyor.
Günümüz online ticaretinin sahip olduğu şartlar, offline ticaretin sahip olduğu şartlardan farksız değil. Burada anlatılmak istenen şartlar, tüketici hakları ve satın alma koşulları ile birerbir alakalı. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edeceğiniz noktaları göz önüne alarak alışveriş yapıyorsanız, kanunlar her şekilde tüketici haklarını koruyor. Çoğu e-ticaret sitesi kredi kartı ile alışverişin yanı sıra banka kartı ve havale yöntemi ile de alışveriş imkanı sunarak koşulları genişletiyor.
Geçmişte e-ticaret sektörünün henüz emekleme dönemlerinde yaşanan kötü tecrübeler, önyargıya dönüşerek internetten alışveriş yapma fikrinden caydıracak ama yeni nesilde internetten alışveriş alışkanlığı offline alışverişin önüne geçecek. Bugün evcil hayvan mamasını ya da eşine alacağı yüzüğü bile internetten sipariş ediyorsa aksi düşünülemez.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gerekenler ise;

– Alışveriş yapacağınız internet sitesinin  SSL sertifikası olup olmadığına dikkat edin.Bu sertifika o internet sitesinin kredi kartı bilgilerinizi özel bir şifreleme yöntemiyle doğrudan bankanıza aktarır ve üçüncü sahışların eline geçme şansı olmaz. Bu SSL sertifikasını ise sitenin ödeme sayfasının adres çubuğunun sağ tarafında çıkan kilit işareti ile anlayabilirsiniz.

– E-ticaret sitelerinin hiçbiri alışveriş esnasında kredi kartınızın şifresine ihtiyaç duymaz.Kredi kartı şifrenizi talep eden internet sitelerinden uzak durunuz.

-Olumsuz durumlar için internet sitesinde başvurabileceğiniz merciin açık adres ve telefonunun tüketici ile paylaşılması yasal bir zorunluluktur. Site bu koşulu barındırmıyorsa oradan alışveriş yapmamanızı öneririz.

– Online alışverişlerinizde de garanti belgesi ve faturayı elinizde bulundurduğunuz sürece tüm yasal haklarınız saklıdır. Bu belgeleri iyi bir şekilde muhafaza etmeniz gerekir.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı bir kaç nokta, sizi kötü sonuçlardan koruyacaktır.Gereken güvenlik önlemlerini aldıkran sonra internetten alışveriş yapmak denetleyemeyeceğiniz offline alışverişten daha sağlıklı olabiliyor.

Bu haber toplam 6236 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar