Salı, 26 Eylül 2017 18:11
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Buram buram Anadolu kokan Yunan adası Leros Türkiye'ye yaklaştı
11 Eylül 2014 Perşembe 10:00
Feribot seferleri ile Türkiye’ye bir ada daha yakınlaştı ve Leros Adası Bodrum’un yanıbaşında yeni keşfedilen güzellik olarak ortaya çıktı.

ZAFER BAYKAL-TÜRKİYE TURİZM
BODRUM
-Türkiye’nin Ege sahillerinden Yunan adalırana konulan feribot seferleri iki ülke halkının yeniden buluşmasına ve tarihten gelen kültür şemsiyesi altında yaşamalarına yol açtı. Artık Türkiye yüzyıllar boyu birlikte yaşadığı Yunan halkıyla birlikte yaşamaya başladı. 

leros-adasi11.jpg

Feribot seferleri ile Türkiye’ye bir ada daha yakınlaştı ve Leros Adası Bodrum’un yanıbaşında yeni keşfedilen güzellik olarak ortaya çıktı. Artık Leros'lular diğer Yunan adalarının halkının yaptığı gibi Bodrum'un tüm imkanlarından istifade edebilecekler. Türkiye'den ise güzel bir kaç gün geçirmek isteyenler, doğal yaşamı özleyenler, balık yemek isteyenler Leros'u ziyaret edecekler.

leros-adasi-1.jpg

LEROS ADASI

Leros adası, Kalymnos ile Patnos, Lipsi adaları arasında yer alan, Yunan adalarının en küçüğüdür.  Verimli vadisi, yeşil tepeleri ve değirmenleri, İtalyan stili beyaz evleri ile şirin bir adadır.

leros-adasi2.jpg

Adanın en tepesinde bulunan Bizans döneminden kalma kale, adaya değişik bir görüntü veriyor.

leros-adasi6.jpg

leros-adasi15.jpg

leros-adasi5.jpg

Dar sokakları ve balıkçı kahvesi ile ayrı bir güzelliği olan adada buram buram Anadolu’nunda kokusunu hissediyorsunuz.

leros-adasi9.jpg

leros-adasi8.jpg

HENÜZ TURİZMİ ÖĞRENİYORLAR

Küçük bir limanı olan Leros, turizme henüz çok yabancı. Deniz gümrük kapısı daha bir hafta önce açılan adada küçük bir konteynerden yapılmış polis kontrol noktasında tek bir polisin olması, adaya giriş yapmak isteyen turistlerin beklemesine yol açıyor. Bu acemiliği en kısa zamanda atlatacaklarına inanıyorum.

leros-adasi1a.jpg

leros-adasi7.jpg

GÜLERYÜZLÜ HALKI VAR

Çok misafirperver ve iyi niyetli insanlardan oluşan ada halkı, Turgutreis’ten Turkish Sealİne’ın Hydrofile botu ile adaya gelen Türkleri güler yüzleri ile karşılamaları gümrükte kaybedilen zamanı unutturdu Yaklaşık 8 bin kişinin yaşadığı ada halkı, daha çok balıkçılıkla uğraşıyor. Tuttukları balıkları komşu adalardaki otel ve restoranlara satan balıkçılar geçimlerini böyle sağlıyorlar

leros-adasi13.jpg

ANADOLU ÖZLEMİ

Leros adasının sokaklarında dolaşırken, elimde fotoğraf makinemi gören halk yabancı olduğumu hemen anlayıp, nereden geldiğimi sordular.
“Türküm” dediğimde çoğu bana sarılıp öpmek istediler. Daha sonra bana “Buram buram Anadolu kokusunu tattık” diyerek ağlamaklı oldular.
Kimisinin dedesi, kimisinin babası, daha doğrusu ailelerinden muhakkak biris İzmir, Çeşme, Kuşadası veya Bodrum tarafından gelen Rumlar.
Bazıları İtalyan işgalinde Türkiye’ye sığınmış ve 1948 senesinde İtalyan işgali bitince tekrar adaya dönmüşler. Beni yoldan çevirip nereli olduğumu soran marangoz Manolis Kurevelis, birazda olsa bildiği Almancası ile dedelerinin İzmir ve Çeşme’den geldiğini söylerken ağlamaklı oldu.

leros-adasi3.jpg

TIPIK BIR BALIKÇI KÖYÜ
Leros adası Türkiye’nin 30 öncesindeki Urla veya Foça gibi tipik bir balıkçı köyüne benziyor. Balıkçı barınağının olduğu yerdeki çay bahçesi bile insanı, Türkiye’nin herhangi bir balıkçı köyünde imiş gibi hissettiriyor.

LEROS TATİLİ SİZLERİ BEKLİYOR
Turgutreis’ten Leros’a Turkish Sealine’ın her pazartesi saat 10.00 da kalkan hızlı feribotu ile 55 dakika süren bir yolculuktan sonra bu küçük fakat şirin adayı görme fırsatı yakalıyorsunuz.
Her Yunan adasında olduğu gibi burada da balık çeşitleri ile lezzeti yakalamak mümkün oluyor.

leros-adasi17.jpg

leros-adasi14.jpg

leros-adasi19.jpg

Benim tavsiyem, Nikolas Liras’ın sahibi olduğu Taverna Bratsera’da sardalya balığı ve supya krasati adlı şarap soslu deniz ürünü yemeği tadın. Tabii yanında uzosu ile olmalı.  Şimdiden iyi tatiller.

 

 

Bu haber toplam 9218 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar