Salı, 26 Eylül 2017 18:06
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Kos (İstanköy) Adası'nın turizm ekonomisini Türkler ayakta tutuyor
12 Temmuz 2014 Cumartesi 10:30
Kos Adası'nın ekonomisini Türkiye'den günü birlik veya hafta sonu tatili için giden Türkler, yaptıkları harcamalarla ayakta tutuyorlar.

ZAFER BAYKAL-TÜRKİYE TURİZM
BODRUM /TURGUTREİS/KOS -
Yunanistan’ın,Türkiye’ye yakınlığı sadece 14 dakika olan adası Kos’ta (İstanköy) Yunan ekonomisine en çok  katkısı olanlar Türkler. Girit adasından göç etmiş Türk aileleri, kurdukları işler ile Yunan ekonomisinin kalkınmasında büyük rol oynuyorlar. Adayı günü birlik veya hafta sonu tatili için Türkiye’den gelen Türkler, alışverişlerini bu işletmelerden yapıp,yemeklerini Türk’lerin sahip olduğu restoranlarda yiyiyorlar.

kos-limani-1.jpg

OSMANLI ÇARŞISINDA  ADIM BAŞI TÜRKÇE KONUŞULUYOR

Osmanlı zamanında kurulmuş olan çarşıda,hediyelik eşyadan,hanımlar için butiğe,kuyumcudan çocuk giysilerine ve ayakkabıcısına kadar her çeşit dükkan Türk’lerin işletmeciliğinde.Güler yüzlü hizmetleri ile yabancı turistlerinde takdirini kazanmış olan bu cici dükkanlar,herkesin kesesine uygun.Türkiye’den gelen Türkler burada alışverişlerini yaptıktan sonra germe Türk mahallesinde bulunan Kadri Memiş’in işlettiği Arap restoran’ta yemeklerini yiyiyorlar.

aylin-cakiremine-cin1.jpg

 DÜKKANLARA MİSAFİR OLDUK

Osmanlı çarşısında(Yeni adı ile eski çarşı)  ilk durağımız,Hasan&Hatzer’in dükkanı olan çocuk giysileri ve hediyelik eşya satan Happy Kids oldu .Aile işletmeciliği yapan Hasan ve Hatzer bizi güler yüzleri ile karşılayıp çay ikram ettiler.

aytul-haydaraki1.jpg

Daha sonra sırası ile,Selimi Butik sahibi Aytül Haydaraki ve kız kardeşi ile işlettikleri Aytün&Vasviye Haydaraki altın,gümüş ve saat satan müchevher dükkanına uğradık.

ali-paputsalakis1.jpg

ali-paputsalakis2.jpg

Hemen karşılarında bulunan Ali Paputsalakis’in hediyelik eşya satan dükkanına selam verdik.Türk gazetecisi olduğumuzu gören Dükkan sahipleri tek tek selam vermeye başlayınca bizde kıramadık .

huseyin-kocaoglan1.jpg

Zamanımızın el verdiği sürede Mahmut Kocaoğlan ve Hüseyin Kocaoğlan (Baba oğul) Elegance ayakkabı dükkanı ilede tanışmış olduk.

mahmut-kocaoglan1.jpg

Osman Paputsalakis ve Eşi’nin sahip olduğu Pure Gold&Silver müchevherat son durağımız idi.Aylin Çakır ve Emine Cin, güler yüzleri ile bizlere Fotoğraf için poz verdiler

aytulvasviye-haydaraki1.jpg

kadri-usta1.jpg

Çarşıda bulunan bütün Türk dükkanları ile sohbete kalkışmış olsa idik herhalde 2 gün burada kalmamız icap edecekti.Türkiyeturizm.com olarak bizlere yakınlık gösteren bütün esnafa teşekkür eder,Kos adasına ziyarete gidenlere Osmanlı çarşısına uğramalarını tavsiye ederiz.

Bu haber toplam 9061 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar