Salı, 26 Eylül 2017 18:06
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İnsanlık tarihinin ilk güzellik kraliçesi Afrodit’in ülkesi: Edremit
19 Ekim 2013 Cumartesi 11:00
Troya Hükümdarı Priamos’un oğlu Paris, Zeus’un kendisine verdiği altın elmayı uzatarak Afrodit’i, insanlık tarihinin ilk güzellik kraliçesi ilân etti.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
EDREMİT / GÜRE -
Kurban Bayramı tatili nedeniyle aile üyelerini ziyaret için Edremit’in şirin ilçesi Güre’ye giderken ilk kez gezeceğim yerleri plânlıyordum. Edremit Körfezi kıyısında sıralanan asırlar boyu üzerinde bir çok medeniyetin kurulduğu, binlerce insanın uğruna öldüğü, efsaneler diyarı Ayvalık, Cunda, Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu, Assos, Sarımsaklı ve daha bir çok yeri detaylı bir şekilde gezecektim.

afrodit-paris-3.jpg

Özellikle Afrodit'in bölgeye getirdiği özellikler ve tılsımı merak ediyordum.
Geçtiğimiz yıllarda ziyaret ettiğim Midilli (Lesbos) Adası’nın karşısında yer alan Edremit Körfezi’nin kıyısını oluşturan bölge hakkında bildiklerimi film şeridi gibi aklımdan geçiyordu.

afrodit-paris-2.jpg

Güre kaplıcaları ile ünlüydü. Tarihe bakılınca ise dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak biliniyordu. Mitolojide “Bin Pınarlı İda” olarak adı geçen Kazdağları’nda yaşayan tanrıların tanrısı Zeus’un karısı güçlü tanrıça Hera, Akıl Tanrıçası Athena ve Güzellik ve Aşk Tanrıçası Afrodit arasında Troya Hükümdarı Priamos’un oğlu Paris seçim yapar. Zeus’un kendisine verdiği altın elmayı uzatarak Afrodit’i, insanlık tarihinin ilk Güzellik Kraliçesi ilân eder.

hulya-avsar1a.jpg

hulya-avsar1b.jpg

AFRODİT’İN ÜLKESİNDE DOĞAN HÜLYA AVŞAR

Yıllar sonra Edremit’ten çıkan bir güzelin tacını kaybettiği halde Türkiye’nin en ünlü sanatçıları arasına girmesinin tılsımı acaba bu güzellik yarışmasında mı yatıyordu?
Emral ve Celal Avşar'ın ilk çocuğu olarak Edremit-Balıkesir'de dünyaya gelen Hülya Avşar 1982’de Bulvar Gazetesi'nin düzenlediği Kâinat Güzellik Yarışmasında birinci seçildi. Fakat daha önce evlendiği ortaya çıkınca yarışma kuralları gereği tacı geri alındı. 1983 yılı Avşar'ın yaşamında dönüm noktasıydı. Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolü paylaştığı Haram filmi ile kariyerine başladı. Sonrasını ise herkes biliyor.

TOPRAK KOKUSU VE ZEYTİN AĞAÇLARI
İstanbul’dan akşam 10.00’da hareket eden otobüs 6 saat yolculuktan sonra eşimle beni sabah güneşin doğumuyla birlikte 05.00’te Güre’de Saruhan Oteli’nin önünde indirdi. Kuzenim Levent Baykal aracıyla gelerek aldıktan sonra zeytin ağaçları ormanının içinde uzanan yola doğru hareket ettik. Çevrede bulunan termal otelleri aşarak tamamen zeytin ağaçlarının sardığı iki katlı evine vardık. Odamıza yerleştik ve bir süre dinlendik. Uyandığımızda güneş pırıl pırıl parlıyordu ve çevreyi ısıtıyordu. Toprak kokusu ile temiz hava insanı sarhoş ediyordu. Zeytin ağaçlarının gölgesinde kahvaltı ettik.

gure-pinarbasi1.jpg

AFRODİT’İN GÖZYAŞLARI

Edremit bölgesinde her yer çok yakın… Aracınız varsa en uzak mesafe yarım saat. Güre’nin yanında Orman Bakanlığı’na bağlı Pınarbaşı’na gittik. Akan bir suyun çevresinde dizili masalarda güzel havalarda yemek yeniyordu. Ormanın dışında bulunan yerin adı ise ilginçti. Kayalardan akan su nedeniyle restorana Afrodit’in gözyaşları denilmişti. Gezi boyunca ya Afrodit’e ya, Apollon’a rastladık. Bölgede otele, lokantaya, kafeteryalara Afrodit veya Apollon adı veriliyordu. Ormanda kısa gezimizden sonra Akçay’a yollandık.

akcay-9.jpg

akcay-7.jpg

SAHİLİ İŞGAL EDEN DERME ÇATMA BARAKALAR

Akçay sahilinde sadece kafelerin önünde bulunan alan gezinmeye uygundu. İnsanlar burada geziniyor ve banklarda oturuyordu.

akcay-1.jpg

Sokak aralarında ise hediyelik eşya satan bayanlar tezgâhlar kurmuşlardı.

akcay-4.jpg

akcay-5.jpg

Akçay’da çok bulunan emlâkçılar da şehir hayatından kaçarak bölgeye yerleşmek isteyenlerin ne kadar çok olduğunu gösteriyordu. Kafede birer çay içtik. Sahildeki Yörsan Kafe’nin mutfağı çok zengindi. Sabah kahvaltısı verdiğini gördük.

akcay-8.jpg

akcay-2.jpg

Sahilin diğer bölümleri deniz kıyısına kadar işgal edilmişti. Akçay’ın sahilinde sıralanan ve böylesine önemli turizm merkezinde deniz kıyısını kapatan derme çatma barakaların çirkinliğine şaşırdım. Barakaların kurulmasına izin veren yönetimlere kızmamak elde değildi.
Turizm adına Akçay içler acısı bir durumdaydı.Diğer sahilleri gezdiğimizde tüm sahilin aynı olduğunu gördük. İnsanlar burunlarının dibindeki denize girmek yerine daha uzaklara gitmek zorunda kalıyor veya kıyıda bırakılan dar aralıkları kullanıyorlardı.Turizm adına ise Akçay'ın dünyadan gelecek turistleri ağırlayacak yeterli tesisleri ve bir altyapısı olmadığını gördük Oteller ise yerli turiste razı, dünya turizm kurallarından uzak tesislerdi..

akcay-6.jpg

akcay-3.jpg

GÜNEŞİN YARATTIĞI GÜZELLİK

Vakit hayli geç olmuştu. Güneşin batmaya yaklaştığı sırada gökyüzünü kaplayan kızıllıklar ve bulutların renkten renge dönüşümü muhteşemdi. Manzaraya doyum olmuyordu. Hele güneşin batışında ufku kaplayan kırmızılık rüya gibiydi.

akcay-10.jpg

Sahilde birkaç balıkçı restoranı vardı. İskelede ise balıkçılar ağlarını kurutuyorlar ve hazırlıyorlardı. Birkaç kişide balık tutuyordu. Sahil gezimizi tamamladıktan sonra ertesi sabah Akçay sahilinde kahvaltı etmeye karar verdik.

gure-levent-1.jpg

gure-levent-3.jpg

gure-levent-2.jpg

Eve dönerken bölgede en bol bulunan balık olan sardalya aldık. Bahçede mangalda ızgara yaptığımız sardalya müthişti. Temiz hava ile buluşan balık ziyafetine doyamadık.

YARIN: SARIKIZ EFSANESİ

Bu haber toplam 10476 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar