Pazartesi, 25 Eylül 2017 18:46
17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Yazın bir milyon kişinin tatil yaptığı Kos kışın hayalet adası oluyor
18 Şubat 2013 Pazartesi 11:00
Kış aylarında hayalet adasına dönen Kos’ta yaşayanlar Bodrum alışverişlerini pazarından, sağlıklarını ise hastaneden karşılıyorlar.

ZAFER BAYKAL/ TÜRKİYE TURİZM
KOS / YUNANİSTAN-
Yunan adalarının ikinci büyük adası olan Kos, (İstanköy) yaz aylarında büyük şehirlere göç eden halkının dönüşü ve turistlerle bir milyon kişiye kadar çıkan nüfusu ile rekor kırıyor. Ancak yazın cıvıl cıvıl olan Kos adası kış aylarında adeta bir hayalet adasına dönüşüyor.

bos-liman-1a.jpg

kos-liman-fb-bayrakli-tekne.jpg

Bu arada Kos Adası’nın Bodrum’a yakınlığı ise adalıların güvenle yaşamalarına imkân veriyor. Öyle ki yaz ve kış aylarında Kos Adası’nda yaşayanlar alışverişlerini 20 dakika uzaklıkta kurulan Bodrum pazarından yapıyorlar.

bodrum-ve-istankoy-kos-adasi.jpg

Hatta sağlık hizmetlerini bile Bodrum’da kurulan hastanelerden karşılıyorlar. Böylece Kos Adasında yaşayanlar Bodrum’un imkânları ile rahat yaşıyorlar.

germe-meydani1.jpg

germe-meydani12.jpg

Nüfusu 40 bin olan adada, 3 bin kadar Türk nüfusu bulunuyor. Platania (Germe) Mahallesinde yaşayan Türkler çalışkanlıkları ile Kos adasının ekonomisine katkıda bulunuyorlar.
Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Germe Mahallesi adanın 'lezzet üssü' durumunda. Hem deniz ürünlerinin hem de sebzelerin yoğun olarak tüketildiği bir mutfağa sahip olan İstanköy'ün bütün önemli aşçıbaşıları Türklerden oluşuyor. Lokantaların önündeki tabelalarda, Adana Kebabı, Sucukaki Zmirnika (İzmir Sucuğu) gibi isimlere her zaman rastlamak mümkün. Burada en sık rastlanan yemek Kabak Çiçeği Dolması. Kabak çiçeğinin yanı sıra, kırmızı etli biberi keçi peyniri ile birlikte fırınlayarak sunuyorlar.

kos-cami-buz-pisti2.jpg

Genç nüfus göç ediyor

Kos Adası’nda Üniversite olmadığı için, gençler öğrenim için Atina ve Selanik şehirlerini seçiyor. Ancak mezun olduktan sonra büyük şehirlerin cazibesine kapılıp adaya dönmüyorlar. Ayrıca öğrenim gördükleri meslek dallarında Kos Adası’nda iş bulamadıkları için de dönmüyorlar.
Daha çok Kanada ve Avustralya’ya göç eden gençler, yazın doğdukları yeri ziyarete geliyorlar.Turizm sezonunda sezonluk işçi getiren Kos esnafı, kışın ise işyerlerinin kapılarına kilit vuruyorlar.

kos-sokak2.jpg

kos-buz-pisti1.jpg

Kışın sokaklar bomboş

Adanın en işlek yeri olan Kos meydanına kurulan buz pisti sinek avlıyor. Sokaklar bomboş, dükkanlar kapalı.

kos-protesto1.jpg

kos-protesto1a.jpg

İşsizliğin yoğun olduğu adada, emekli ve memurların maaşlarının düşürülmesi nedeni ile, halk eylemlere baş vuruyor. Protestolar almış yürümüş.

kos-poca-zafer.jpg

Azda olsa gidilecek ve eğlenecek yer var

Turkiyeturizm.com temsilcimiz Zafer Baykal, öğlene kadar açık olan pastahanede, adada yaşayan Kadir Memiş’in davetlisi olarak Kos adasının meşhur poğaçasından tattı. Daha sonra Kos adasının tanınmış tavernasının sahiplerini ziyaret etti.

kos-halil-serdal1.jpg

kos-restoran1.jpg

Her hafta sonu Bodrum’dan Türklerin gelip eğlendiği Kalymnos Taverna, ev yemekleri ve Yunan müziği ile misafirlerine unutamayacakları bir gün yaşatıyor.

kos-halil-haidarakis-zafer.jpg

Kos’a gidecek olan Türklere Carrefour süpermarketin yanıda bulunan Gallop Cafe’ye uğramalarını tavsiye ederiz. Sempatik ve güler yüzü ile hizmet veren Halil Haidarakis, adaya gelen Türklerin sevgisini kazanmış biri olarak tanınıyor.
 

Bu haber toplam 9564 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar