Pazartesi, 25 Eylül 2017 18:40
17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Kapadokya'nın eşsiz kültür ve doğasını keşif için pedal çevirdiler
30 Haziran 2012 Cumartesi 10:00
Kapadokya Bisiklet Festivali'nin üçüncüsünde bu yıl 8'i yurt dışından 300 kişi 232 kilometrelik parkurda, 4 bin 193 kilometre tırmanma gerçekleştirdi

NEVŞEHİR -Türkiye'nin en önemli kültür, doğa, manzara ve tarih turizm merkezlerinden Kapadokya'nın eşsiz doğasını keşfederek, Anadolu'nun eski tarihine yolculuk yapmak isteyen bisikletseverlere yönelik olarak düzenlenen Kapadokya Bisiklet Festivali'nin üçüncüsünde bu yıl 8'i yurt dışından 300 kişi 232 kilometrelik parkurda, 4 bin 193 kilometre tırmanma gerçekleştirdi. 
 Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde verilen startla başlayan festivalde, Kapadokya'nın adeta açık hava müzesini andıran tarihi ve kültürel güzelliklerinin bulunduğu doğa harikası mekânlar gezildi. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen amatör bisikletçiler, Kapadokya'da binlerce yıl içinde rüzgâr ve yağmur sularının aşındırmasıyla oluşan peribacaları manzarası eşliğinde pedal çevirdiler.

kapadokya-kesif-2.jpg

Festival kapsamında bisikletlerle köylere giden, kahvehanelerde halkla çay içip sohbet eden, sokaklarda buldukları gençler ve çocuklara bisikleti sevdirecek aktiviteler de yapan kafile, akşamları da konakladıkları çadır kentte serin bir ortamda yaptıkları sohbetler ve tur değerlendirmeleri ile de çok güzel dostluklara sahip oldular.
İkinci günde 63 kilometre yol yaptı. Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde kurulan çadır kentten sabah saatlerinde yola çıkan bisikletseverler, Nevşehir'in Avanos ilçesini keşfetti. Sonrasında Türkiye'nin en önemli kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Göreme'ye geldi. Göreme'de panaromik izleme imkânı sunan Esentepe mevkiinde mola veren kafile, buradan kamp yaptıkları Ortahisar'a geçerek turu tamamladı.
Kapadokya Bisiklet Festivali'nin üçüncü gününde, Ürgüp ilçesi Ortahisar beldesinde bulunan çadır kentten çıkan bisikletçiler ilk olarak bölgenin en büyük dev peribacalarından biri olarak da nitelendirilen, Hititler Dönemi'nde korunma amaçlı olarak kullanıldıktan sonra bazı bölümleri de depo ile yaşam merkezi olarak kullanılan Ortahisar Kalesi'ne geldiler. Yıkılma tehlikesine karşın turizme kapalı tutulan ve onarım çalışması yapılan kaleyi karşısından seyreden, fotoğraf ve kameraları ile görüntüleyen bisikletçiler, çevrede bulunan hediyelik eşya dükkânlarını da gezdi.
Ortahisar Kalesi'nin ardından tarihi ve kültürel yapılan yoğunlukta olduğu Pancarlık, Ayvalı, Güneyce köylerine uğrayan 300 bisikletçi, Nevşehir merkez ilçeye bağlı yeraltı şehri ile ünlü Kaymaklı beldesine geçti. Tüf kayalara oyulmuş, yaklaşık 500 kişinin yaşayabileceği şekilde yapılmış, 8 katlı, Roma ve Bizans dönemlerinde yeraltı şehri haline dönüştürülen Kaymaklı Yeraltı Şehri'ni gezen kafile, buradan kamp yaptıkları Ortahisar'a geçerek üçüncü gün turunu tamamladı.
Bisiklet turunun son gününde sabah konakladıkları çadır kentten ayrılan kafile, Ürgüp ilçesinin köy ve beldelerinde 59 kilometrelik bir parkurda bisiklet sürdü. Karacaören, Karain, Karlık, Yeşilöz, Taşkınpaşa, Cemil köylerini bisikletleriyle geçen grup, tarihi Rum konakları ile dünyaca ünlü Mustafapaşa beldesine ulaştı. Konakları dışarıdan seyreden, fotoğraf ve kamera ile görüntüleyen bisikletçiler, çevrede bulunan dükkânlardan da alışveriş yaptı. Kafile buradan kamp yaptıkları Ortahisar'a geçerek festival kapsamında planlanan dört günlük turu tamamladı.
Bisikletçiler, yarın ise Kapadokya'da vadi yürüyüşü yapıp, sosyal sorumluluk projesi kapsamında çöp toplayarak Kapadokya Bisiklet Festivali'nin üçüncüsünü tamamlanmış olacak.

Bu haber toplam 8930 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar