Salı, 26 Eylül 2017 18:11
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Yaz tatilinde sıcaktan kaçarak kutuplara gitmek ister misiniz?
10 Haziran 2012 Pazar 15:00
WTS firmasından Barış Yumrukçu, yaz mevsiminde kutup bölgesine turlar düzenlendiğini ve sıcaktan kaçmak isteyen tatilcilerin gidebileceğini söyledi

İSTANBUL - Mevsim sıcaklarının kendini göstermesi ve yaz tatilinin yaklaşmasıyla tatilciler, gidecek yer arayışı ve otel rezervasyonlarına şimdiden başladı. Ancak turizm ajansları, sıcaktan şikayet edilen ve insanların serinlemek için denizlere girdiği bir mevsimde kutuplara giderek üşümenin de mümkün olduğunu bildirdi.

İstanbul'daki turizm acentelerinden World Travel Service (WTS) firmasının yurt dışı turlar sorumlusu Barış Yumrukçu, yaz mevsiminde kutup bölgesine turlar düzenlendiğini ve sıcaktan kaçmak isteyen tatilcilerin kutuplara gidebileceğini söyledi. Kutup bölgesinin, tatilini yurt dışında geçirmek isteyen Türkler tarafından çok bilinen ve tercih edilen bir destinasyon olmadığını belirten Yumrukçu, bu bölgenin Avrupalı turistler için yaz aylarında bir cazibe merkezi olduğunu sözlerine ekledi.

Yumrukçu, kış aylarında eksi 25 derece soğuğun yaşandığı Finlandiya'nın Kemi bölgesinde, yaz aylarında da turizmin hareketli olduğunu belirtti. Buz otellerin yaz aylarında eridiğini söyleyen ajans temsilcisi, “Kışın yapılan aktivitelerin tamamı yapılamasa da kar ve soğuğun kutuplardaki etkisini hissetmek mümkün.” şeklinde konuştu.

Tur düzenlenmesi için grup olmasının şart olmadığını söyleyen Yumrukçu, yurt dışı ortaklarıyla düzenlenen bu kutup turlarına, 2 kişi bile olsa talep edenlerin istediği anda katılabileceğini ifade etti. Helsinki üzerinden 2 saat süren iç hatlar uçuşuyla ulaşılan bölgede özel kıyafetlerle rehber eşliğinde kış tatili yapmanın mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa'daki bazı büyük turizm firmalarının çok büyük rakamlar talep ederek özel grupları kuzey kutbunun uç noktalarına götürdüğünü anlatan Yumrukçu, bu bölgelere gitmek için dağcılık gibi özel bir ilgi ve beceri gerektiğini savundu. Bilimsel araştırmaların yapılmadığı kuzey kutbunun turistik bölgelerini gezmek isteyen yerli turist sayısının ise her sene arttığını ifade eden Yumrukçu, “10 yıldır bu işle uğraşıyorum. Türkiye'den henüz Sadettin Teksoy dışında kutupların derinliklerine gitmek isteyen birini görmedim. Biraz pahalı olsa da, meraklılarına, her mevsim kuzey kutbu dönencesine kadar seyahat etme imkanı sağlıyoruz.” dedi.

Güney kutbuyla ilgili bilinen bir turizm faaliyetinin olmadığına değinen Yumrukçu, daha çok bilimsel araştırmalar için gidilen bu bölgelerde, yaz sıcağından bir süre de olsa uzaklaşarak kutuplara özgü canlı varlıkları ve farklı bir yaşam tarzını gözlemenin mümkün olduğunu ifade etti.
 

Bu haber toplam 11156 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar