Salı, 26 Eylül 2017 18:16
13:00 TÜROB: Otobüslere teşvik istedi         17:00 Rumlardan Türk otellerine yasak         16:00 Pasaport, ehliyet nüfus idaresinde         15:00 Bakan Zeybekçi: Boeing Türk olacak         14:00 Simit Sarayı, 8 mağaza ile Sırbistan’da         13:00 Emirates’ten Avustralya’ya 4 sefer         12:00 Muş Havalimanı temeli atıldı         11:00 İstanbul’a 7 milyon turist geldi         10:00 Pandeli Restoran yeniden açılıyor         09:00 Kabinden kokpite geçmeyi başardı         21:00 Eko-etiket dönemi başlıyor!         20:00 Merkel dördüncü kez kazandı         19:00 ABD'den 8 ülkeye seyahat kısıtlaması         10:00 Kazakistan’la sağlık turizmi anlaşması         18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          13:00 Sağlık turizminden 7.5 milyar dolar         12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Fahri Konsoloslar, Mardin’in tarihi mekanlarına hayran kaldı
04 Haziran 2012 Pazartesi 21:00
Fahri konsoloslar Mardin'in tarihi ve kültürel zenginliklerini incelerken, İzmir Mardinliler Vakfı Başkanı Resim Kahraman, gezi boyunca eşlik etti.

MARDİN - Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği tarafından Mardin’e üç günlük gezi düzenlendi. Fahri konsoloslar bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerini yerinde incelerken, İzmir Mardinliler Vakfı Başkanı Resim Kahraman, konsoloslara gezi boyunca eşlik etti.

fahri-konsoloslar,-mardinin2.jpg

Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği Başkanı Ömer Kaplan, gezi anısına Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’na plaket verdi.
Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği'nin düzenlediği gezide aralarında Malta, Endonezya, Avusturya, İtalya, Malezya, Bosna Hersek, İsveç, Türkmenistan olmak üzere dünyanın farklı 35 ülkesinden gelen fahri konsoloslar Mardin, Midyat, Hasankeyf ve Diyarbakır’da tarihi mekânları dolaşma imkânı buldu.
Bölgenin tarihi ve kültürel zenginliğini yerinde izlemek için gezi düzenlediklerini belirten Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği Başkanı Ömer Kaplan, “İnsanlar dönüp 10 sene evveline baksınlar yani çok önemli, 15 sene evveline bakıversinler, terör 30 yıldır Türkiye’de var, 30 yıldır Türkiye terörle iç içe yaşıyor ama şu anda bir iyileştirme yok mu? Var.“ dedi. Bölgede, son yıllarda öenmli yatırımların yapıldığını kaydeden Kaplan, “On sene evvel ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var, eskiden hukuki olarak sıkıntılar vardı, terör olarak sıkıntılar vardı, terörün bir başka ayağı başkalarıydı yani, insanların canının yanmasını biz istemiyoruz. Bugün askeri de polisi de sivil vatandaşı da öldüğü zaman üzülüyoruz. Onun için güzellikler varken efendim, birlikte kol kola yürümek varken, aynı ortamda şarkı söylemek varken, silahların patlaması niye diyeceğiz, onun için biz silahların patlamasını istemiyoruz.” şeklinde konuştu.
Slovakya Fahri Konsolosu Selçuk Borovalı ise “Bu bölgenin artık terörle anılmasını istemiyorum, hiç birimiz bunu arzu etmiyoruz. Bu bölge o kadar güzel bir bölge ki gelip gördüğümüzde şahit olduk, muazzam bir kültür zenginliği var, muazzam bir inanç zenginliği var, burada terörün dışında o kadar güzel konuşulacak, gezilecek, görülecek büyük zenginlikler ve varlıklar var ki ben özellikle temsil ettiğim ülkeden gelen vatandaşlara konuşurken, onlar sorduğu zaman buraları anlatırken, artık terörü, konuşulacak şeyler listesine dahi alma taraftarı değilim.” dedi.
Bölgenin artık terörle anılmasına karşı olduklarını belirten İzmir Mardinliler Vakfı Başkanı Rasim Karham da “ Amacımız, burada Mardin'i tanıtmak, bizim bölgemiz dinlerin, dillerin kenti. Bir an önce terörün bitmesini istiyoruz. Halkımızın saadet içerisinde, mutluluk içerisinde yaşamalarını istiyoruz.” diye konuştu.
Mardin Valiliğine, belediye başkanlığı ve ticaret odasına, Midyat ve Ömerli belediye başkanlarına göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür eden Kahraman, Diyarbakır Valiliği'nde temasların ardından İzmir’e gideceklerini belirtti.
 

Bu haber toplam 8989 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar