Cumartesi, 23 Eylül 2017 00:16
18:30 Kadir Topbaş istifa etti         10:00 Erdoğan THY-Boeing imza töreninde         09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Yükselen döviz kurları yurt dışı yerine yerine iç turizmi canlandırdı
21 Ağustos 2011 Pazar 10:30
Küresel kriz sebebiyle yükselen döviz kurları, yerli turistin yurtdışı planlarını olumsuz etkiledi. Avrupa turları yerine tatilciler iç turizmi canlandırdı.

KARS- Küresel kriz sebebiyle yükselen döviz kurları, yerli turistin yurtdışı planlarını olumsuz etkiledi. Avrupa turlarını rafa kaldıran tatilciler Anadolu'ya yönelerek iç turizmi canlandırdı. Doğu ve Güneydoğu'daki oteller, Ramazan olmasına rağmen yüzde 90'a varan doluluk oranıyla çalışıyor. Küresel finansal kriz sebebiyle yükselen kur, yerli turistin yurtdışı planlarını da etkiledi. Daha cazip olduğu için yurtiçi turlara yönelen yerli turist Anadolu turizmini canlandırdı.

hakan-doganay-kars-turizm.jpg

Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, son iki haftadır şehre düzenlenen yurtiçi turlarda artış olduğunu, otellerdeki doluluğun yüzde 60'lardan yüzde 80'lere ulaştığını söyledi. İlk 6 ayda Kars'a giden yerli turist sayısında da yüzde 27 artış yaşandı. Doğanay, "Otellerde konaklayan turist sayısı 60 bini buldu. Bu rakam geçen yıl 40 bin civarındaydı." dedi. Kurların hızlı yükselişinin yurtiçi tur ve otellere talebi artırdığı görüşüne katılan tatil.com

İç Turizm Müdürü Serdar Şahin de otellerin bayram dönemi doluluklarının yüzde 80'lerin üzerine çıktığını söyledi. Talebin bu kadar yoğun olmasının yakın zamanda otellerin yüksek indirim oranlarının düşmesine hatta indirimsiz satış fiyatlarının yükselmesine neden olacağını vurguladı.

turob-timur-bayindir.jpg

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır ise yüksek kurun tatil planlarına asıl etkisinin bayram tatili ile birlikte başlayacağını söyledi. Yurtiçi turlarda Ramazan ayı sonrası ciddi artış olacağını vurgulayan Bayındır, "Özellikle aileler bu paketleri tercih edecek." dedi.
Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay da Mardin'de bu yıl 700 bin turistin konaklamasını beklediklerini söyledi.
Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk de temmuz ve ağustos aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daha fazla misafir ağırladıklarını belirtti ve ekledi. "Geçen yıl ilk 7 ayda 119 bin kişi ağırlamıştık. Bu yıl 127 bin rakamına ulaştık. Artış son iki ayda yaşandı." Öztürk, bayram sonrası yaşanacak artışla yıl içinde toplam 220 binin üzerinde turist ağırlamış olacaklarını söyledi.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, erken rezervasyon yapanların yüksek kurdan kârlı çıktığı görüşünde. Geçen yıl 55 bin kişiyi ağırlayan Nevşehir Peri Tower Oteli, bu yıl rakamın 60 binin üzerine çıkacağı öngörüsünde. Kapadokya Perissia Oteli yüzde 75 dolulukla çalışıyor.

Bu haber toplam 10685 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar