Cuma, 22 Eylül 2017 11:46
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
TÜDER: Pasaportta fiyat dengesizliği, kamuya güveni sarsıyor
09 Temmuz 2010 Cuma 11:30
TÜDER, pasaporttaki indirimle birlikte oluşan farkın iade edilmemesinin haksızlığa neden olduğunu savundu.
ANKARA - Tüketiciler Derneği (TÜDER), pasaport fiyatlarında yapılan son değişikliğin tüketiciye haksızlık ve eşitsizlik olarak yansıdığını bildirdi.
TÜDER pasaport fiyatlarında yapılan son değişiklikle ilgili yaptığı açıklamada, pasaport harçlarındaki fiyat dengesizliğinin, kamu hizmetlerine olan güveni sarstığını vurguladı. TÜDER açıklamada, değişiklik öncesi yüksek bedel ödeyen tüketicilerin haksızlığa uğradığını iddia etti. TÜDER, bu durumun dilekçeyle kamuoyuna duyurduğu, fakat Bakanlar Kurulu"nun Genelgesindeki “20 Haziran tarihinden önce düzenlenmiş veya temdit edilmiş pasaportlara ilişkin olarak ödenen harçlarda söz konusu farka isabet eden harcın ise iade edilmesine imkan bulunmamaktadır” ifadesinin büyük haksızlığa neden olduğunu bildirdi. Bu durumu ciddi bir eşitsizlik olarak değerlendiren TÜDER, aynı hizmeti aynı süre içinde alan vatandaşlardan biri diğerinin iki misli harç ödemek zorunda bırakıldığına dikkat çekti. Bu durumun Anayasa"ya aykırı olmasına işaret eden TÜDER, vatandaşların kamu hizmetlerine olan güveninin bir kez daha sorgulanmakta olduğunu iddia etti. TÜDER, yapılan indirimin herkese eşit olarak uygulanması gerektiğini ve maliye yetkililerinin bu konuda gelen tepkileri iyi değerlendirmesi gerektiğini bildirdi. Açıklamada, "Kamu hizmeti 'Bütçe deliklerini' kapamak için kendi az gelirli vatandaşının sırtına bu yükü yüklemekten vazgeçmelidir” ifadelerine yer verildi. 74 bin hacının, oğlunun-kızının verdiği harçlıklarla, parasını denkleştirmeye çalıştığı ve hatta gurbette en zor koşullarda çalışanların bir kuruşları bile hesaplarken kamu hizmetlerinin bu derece yüksek fiyatlarla ve maliyetlerinin çok üstünde vatandaşa yüklenmesinin hoş karşılanmadığı vurgulanan açıklamada, hükümetin “hak ve adalet” kavramlarını sürekli vurguladığı, bu nedenle hükümet yetkililerinin bu kararları bir kez daha gözden geçirmesi ve bu eşitsizliğe son vermesi gerektiği vurgulandı.
Bu haber toplam 8799 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar